Sószennyezés: a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság is feljelentést tett
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt – jelentette be pénteken sajtótájékoztatón Cristina Pui igazgató.
Az Agerpres jelentése szerint a természetvédelmi területek országos ügynökségének keretében működő igazgatóság bűnvádi feljelentése az erdélyi folyó élővilágának a kipusztulására vonatkozik. A bűnvádi hatóságoknak címzett feljelentésben leírják, hogy a Kis-Küküllőn bekövetkezett ökológiai katasztrófa nyomán számos védett halfaj és a szintén védett hódpopuláció több egyede elpusztult.
Mint írták, az élővilág pusztulása a folyó Szováta és Erdőszentgyörgy közötti szakaszán jelentős, ugyanakkor a sószennyezés a térség két, a folyó által átszelt Natura 2000-es természetvédelmi területében is kárt tett. Az igazgató szerint az eljárástól az okozott kár mértékének és a környezet rehabilitációjához szükséges intézkedések költségeinek a megállapítását remélik.
Kapcsolódó
A környezetvédelmi igazgatóság június 12. óta folyamatosan megfigyeli a Kis-Küküllő Szováta és Erdőszentgyörgy, valamint Gyulakuta és Dicsőszentmárton közötti szakaszát a parajdi munkálatok miatti esetleges újabb sószennyezés okán. Az igazgató szerint a sószennyezés nyomán a folyó hódpopulációjából hat egyed pusztult el, és jelentős a halpusztulás. A patakokból ugyanakkor kisebb halak érkeznek a Kis-Küküllőbe, ami az áttelepítési akcióiknak is köszönhető – idézte az intézményvezetőt az MTI.
Korábban civilek is bűnvádi feljelentést tettek a katasztrófa miatt. Mint már írtuk: egy biológus és egy ökológus fordult a legfelsőbb ügyészséghez azok ellen a döntéshozók ellen, akik felelősek a Korond-patak és a Kis-Küküllő sós vízzel való szennyezéséért. Ők nem kárfelmérést remélnek, hanem felelősségre vonást várnak, továbbá szeretnék, hogy a későbbiekben ilyen katasztrófa ne történhessen meg.
Kapcsolódó
Emlékezetes, hogy az elárasztott parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok miatt június közepén magas sótartalmú víz került a Korond-patakba és a Kis-Küküllőbe, ami ökológiai katasztrófát, a halállomány és az élővilág pusztulását eredményezte. A folyó sószennyezettsége miatt huszonyegy Maros megyei település küzd vízellátási gondokkal, miután a térségben ihatatlanná vált a vezetékes víz, és a víztisztító állomások csak kisebb-nagyobb megszakadásokkal működnek. A veszélyhelyzet több mint 40 ezer lakost érint.
CSAK SAJÁT