Sepsiszentgyörgyön a lakók ellenállása akadályozza a földrengésveszélyeztett tömbház megerősítését
Sepsiszentgyörgyön évekkel ezelőtt elkezdődött a földrengés által veszélyeztetett, Domb utcai 25-ös számú tömbház megerősítése, ám nem sikerült befejezni a munkát. Ennek oka, hogy az utólagos szakértői felmérések szerint belső munkálatokra lenne szükség a lakók biztonságának szavatolása érdekében, de ebbe nem mennek bele a tulajdonosok.
A törökországi és szíriai földrengés, illetve az elmúlt napok hazai földmozgásai újra ráirányították a figyelmet a „piros pontos”, vagyis a földrengés esetén veszélyeztetett ingatlanok helyzetére. A Maszol érdeklődésére Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester elmondta: a kovásznai megyeszékhelyen a Domb utcai 25-ös tömbház számít veszélyeztett épületnek. Bár az önkormányzat részese a tömbház-megerősítési programnak, és a szakértők belső szerkezet-megerősítési munkálatokat szorgalmaznak, problémát jelent, hogy az érintett lakók meghatározatlan ideig ki kellene költözzenek otthonaikból – vannak, akik elutasítják ezt.
Antal Árpád elmondta: az önkormányzat az elmúlt időszakban több ingatlant vásárolt a szabadpiacról, amelyeket szükséglakásoknak szánnak, amelyekben el tudják helyezni szállásolni természeti vagy egyéb katasztrófa esetén a bajbajutottakat. A polgármester korábban szorgalmazta, hogy országszerte szükséglakásokat építsenek, és úgy számolt, hogy Sepsiszentgyörgyön optimális esetben 400 ilyenre lenne szükség.
Magyarázata szerint a szükséglakások nem ugyanolyanok, mint a szociális lakások, mert üresen kell állniuk, hogy ha probléma van, azonnal be tudják költöztetni a károsultakat. Antal Árpád korábban azt mondta: tűzeset, földrengés vagy más katasztrófa esetén Sepsiszentgyörgyön is el lehet szállásolni néhány ezer embert a sportcsarnokokban, ám ez csak rövid távon lenne megoldás, nem lehet hosszú ideig ott tartani a bajbajutottakat.
A Maszol érdeklődésére Antal Árpád kifejtette: a helyi és megyei vészhelyzeti bizottságoknak van kidolgozott vészhelyzeti terve, amit szükség esetén életbe léptetnek. A helyi bizottság vezetője a polgármester, a megyei bizottságé pedig a prefektus, és az érintettek rendszeresen részt vesznek képzéseken és vészforgatókönyvek kidolgozásában.
CSAK SAJÁT