FRISSÍTVE – Elutasították Nicușor Dan alkotmányossági kifogását

Elutasították csütörtökön az államfő alkotmányossági kifogását a fasiszta, rasszista és idegengyűlölő tartalmak terjesztésének büntetését szigorító törvény ellen.

A G4Media forrásai szerint az alkotmánybíróság döntése egyhangú volt. Megalapozatlannak minősítették Nicușor Dan felülvizsgálati kérelmét. 

Döntött az alkotmánybíróság | Illusztráció: az alkotmánybíróság Facebook-oldala

Emlékezetes, hogy Nicușor Dan épp egy héttel ezelőtt fordult az alkotmánybírósághoz, mert a képviselőház által június 11-én megszavazott jogszabálymódosítás néhány előírása sértheti az alkotmányt. Egyebek mellett nincsenek egyértelműen meghatározva a „fasiszta” és a „legionárius” fogalmak, ami eltérő joggyakorlathoz vezethet. Ugyanakkor sérti a szólásszabadságot, az információhoz való jogot és a kultúrához való hozzáférést. Az államfő indoklása szerint az államnak mindent meg kell tennie, hogy megelőzze a gyűlöletszítást, a xenofóbiát és a diszkriminációt, azt viszont kiegyensúlyozott eszközökkel, az alkotmány előírásainak szigorú betartásával kell történjen, különben épp ellentétes hatást vált ki. A társadalmi polarizáció közepette az államnak garantálnia kell, hogy a fellépése nem értelmezhető a parlamenti többséget adó közösségétől eltérő álláspontot képviselők elleni kezdeményezésként – szögezte le.

A jogszabályt a szélsőjobb is megtámadta az alkotmánybíróságon, de az AUR, a POT és az SOS Románia közös keresetét is elutasította korábban a testület.

A törvénymódosítást kezdeményező Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének (FCER) elnöke rossz szemmel nézte, hogy az államfő is alkotmányossági kifogást emelt, emiatt bejelentette, hogy visszaadja állami kitüntetését.

Az alkotmánybíróság szerint a törvény egyértelmű

Az alkotmánybíróság koradélutáni indoklása szerint a törvény egyértelmű, a náci, fasiszta és legionárius ideológiák pedig olyan történelmi és politikai fogalmak, amelyeket nem lehet jogi értelmezésekkel relativizálni.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?