Alkotmányellenes az állami fizetés és a nyugdíj halmozását tiltó törvény
Az Alkotmánybíróság csütörtökön elfogadta a Legfelsőbb Bíróság (ICCJ) beadványát a nyugdíjak és az állami fizetések halmozását tiltó törvénnyel kapcsolatban – közölték alkotmánybírósági források.
A panasz a jogalkotás folyamatára vonatkozott, az alkotmánybíróság több hiányosságot megállapított. Rámutattak, hogy az eljárás során a törvényalkotók figyelmen kívül hagyták a szabályozás egységének elvét. Kifogásolják, hogy nem tartották be a parlament két házának a megkeresési sorrendjét, valamint hogy a jogalkotási folyamat során sérült a szabályozás egyértelműsége és kiszámíthatósága, valamint a jogállamiság elve.
Az Alkotmánybíróság lényegében úgy ítélte meg, hogy a vitatott rendelkezések, amelyek tiltják a nyugdíj és az állami ér halmozását, sértik az alkotmány által garantált, a munkához való alapvető jogot.
„Ilyen körülmények között a törvény most visszakerül a parlament elé, hogy az alkotmány 147. cikkelye értelmében összhangba hozzák az alkotmánybíróság döntésével" - jelentette be Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke.
A képviselőház júniusban döntő házként szavazta meg a nyugdíj és az állami fizetés halmozását megtiltó törvénytervezetet, ugyanakkor több kategóriát kivont a jogszabály hatálya alól, például a választott közjogi méltóságokat, a tanárokat, egyházi tisztségviselőket, művészeket, a Román Akadémia tagjait, illetve a parlament ellenőrzése alatt álló, önálló finanszírozású, autonóm közigazgatási hatóságoknál megbízást teljesítő személyeket.
Az elfogadott szöveg értelmében a központi és helyi hatóságok és közintézmények, állami vállalatok, illetve többségében köztulajdonban lévő vállalatok alkalmazottai a munkáltató évenkénti beleegyezésével a nyugdíjkorhatár elérése után is folytathatják a munkát ugyanazon munkaszerződés vagy kinevezés alapján. Az állami intézmények és vállalatok nyugdíjkorhatárt elért alkalmazottainak a törvény hatályba lépésétől számított 30 napon belül írásban kell közölniük, hogy nyugdíjba vonulnak-e vagy folytatják a munkát. Az érintettek bármikor kérhetik nyugdíjaztatásukat.
A törvényt a Legfelsőbb Bíróság támadta meg az Alkotmánybíróságon.
CSAK SAJÁT