Tiltakozik a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke Nicuşor Dan lépése ellen
Visszaadja állami kitüntetését a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének (FCER) elnöke, Silviu Vexler. A parlamenti képviselő azután jelentette be a döntését, hogy Nicuşor Dan államfő megtámadta az alkotmánybíróságon a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő tartalmak terjesztésének büntetését szigorító törvényt.
Csütörtök esti Facebook-bejegyzésében Vexler azt írta, Nicuşor Dan alkotmányossági kifogásának szövege „a szélsőségesség jelentette veszély relativizálásának üzenetét” közvetíti. A román elnök döntése Vexler szerint közvetve vagy közvetett módon ösztönzi a legionárius eszmék, az antiszemitizmus és a szélsőségesség minden formájának terjesztését. „Ezért lehetetlen számomra megtartani az állami kitüntetést” – tette hozzá.
Az Agerpres által idézett képviselő emlékeztetett, hogy az SOS Románia párt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Fiatal Emberek Pártjának (POT) a törvény ellen benyújtott óvását csütörtökön elutasította az alkotmánybíróság. Vexler szerint Nicuşor Dan alkotmányossági kifogása „szinte megegyezik” azzal, de sokkal károsabb a társadalomra nézve.
Az államfő csütörtökön emelt alkotmányossági kifogást a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő tartalmak terjesztésének büntetését szigorító törvény ellen, amelyet a múlt hónapban fogadott el a parlament. Nicuşor Dan beadványa szerint a jogszabály elfogadásának módja és néhány előírása is sérti az alkotmányt. Mint hangsúlyozta, a román államnak kötelessége határozottan fellépni a gyűlöletkeltés és a diszkriminációra uszítás minden formája ellen, de ezt kiegyensúlyozott eszközökkel és az alkotmány előírásainak szigorú betartásával kell megtennie, különben éppen ellentétes hatást vált ki. A társadalmi polarizáció közepette az államnak garantálnia kell, hogy a fellépése nem értelmezhető a parlamenti többséget adó közösségétől eltérő álláspontot képviselők elleni kezdeményezésként – szögezte le.
Az államfő azt is felrótta, hogy a törvény nem definiálja egyértelműen a „fasiszta” és a „legionárius” fogalmakat, ami eltérő joggyakorlathoz vezethet. Az elnök szerint ugyanakkor a jogszabály előírásai sértik a kultúrához való hozzáférés jogát, valamint az információ- és a szólásszabadságot.
CSAK SAJÁT