Romániai valóság: miért torpant meg a mélygarázs építése Marosvásárhelyen?
Legutóbb arról számoltunk be, hogy csupán egy, fakivágásra vagy átültetésre vonatkozó engedély szükséges a környezetvédelmi ügynökségtől, hogy elkezdődhessen a Park szálló előtti mélygarázs építése. Közben sok víz folyt le a Maroson, és a munkálatok még mindig nem kezdődhetnek el. A Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség nyomott padlóféket.
Az első lépéseket már megtették: a helyi önkormányzat közhasznú területté nyilvánította a zöldövezetet, megszerezték az engedélyt az évek óta használatlan közvécé lebontására, és a Maros Megyei Múzeum szakemberei elvégezték a régészeti feltárások egy részét. Már csak a fakivágási jóváhagyás hiányzott ahhoz, hogy a a polgármesteri hivatal kiadhassa a munkálatok megkezdéséhez szükséges építkezési engedélyt.
Akkor arra számítottak, hogy május végéig a környezetvédelmi ügynökség kibocsátja a szükséges jóváhagyást, és folytatódhat a munka. Azonban azt látjuk, hogy a fák változatlanul állnak, a munkagépek nem dolgoznak.
Megkerestük Soós Zoltán polgármestert, aki elmondta, a környezetvédelmi ügynökség újabb szakértői elemzésre kötelezte az önkormányzatot. Május 15-én benyújtották a fák kivágására vonatkozó kérést, de a hatóságtól csak jóval később kaptak választ, amiben egy újabb dokumentációt kérnek.
Ha jók leszünk, karácsonyra az angyalka elhozhatja az engedélyt
Megkeresésünkre Pui Emanuela-Cristina, a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője elmondta, hogy az önkormányzat kérését május 15-én iktatták. Az engedélyező bizottság július 30-án ült össze, és úgy döntött, hogy a jóváhagyást egy hatástanulmány elkészítéséhez köti. A polgármesteri hivatal októberre el is készítette a dokumentációt és leadta a környezetvédelmi ügynökséghez.
A hatóság vezetője a Maszolnak elmondta, hogy valószínűleg hétfőn, október 14-én, írásban értesíti az önkormányzatot, hogy 30 napon belül közvitára bocsáthatja a tanulmányt. Ez legkorábban november 18-án történhet meg.
Addig az önkormányzatnak minden lehetséges felületen közzé kell tennie a közvita időpontját. A dokumentum az ügynökség honlapjára is felkerül. Az igazgató elmondta, hogy ezt követően november 26-án ül össze az engedélyező bizottság, és ha a tanulmány kapcsán nem lesznek megalapozott ellenvetések sem a közvitán, sem a környezetvédelem részéről – amennyiben lesznek, azokat egyenként elemzik –, akkor december 9-én közzéteszik a döntésüket.
Ezt a döntést még mindig meg lehet fellebbezni. Ha az nem történik meg, akkor karácsonyig a végleges engedélyt is kibocsátják.
Arra a kérdésünkre, hogy miért az utolsó pillanatban kérték ezt, az intézményvezető elmondta, hogy mivel történelmi városrészről van szó, központi helyen, az engedélyező bizottság úgy döntött, meg kell bizonyosodniuk arról, hogy a beruházás nem okoz jelentős károkat. Mindent le kell szögezni, többek között azt is, hogy milyen útvonalon viszik el a kiásott törmeléket a helyszínről.
Soós Zoltán polgármester szerint a környezetvédelmi ügynökség ezzel a lépésével azt érte el, hogy leghamarabb kora tavasszal kezdődhetnek el a munkálatok a mélygarázsnál.
CSAK SAJÁT