Egy tíz éve dédelgetett álom Kelet-Európa egyik legmodernebb onkológiai kórháza Marosvásárhelyen
A több száz résztvevő jelenlétében megtartott avatóünnepségen a kormányt Marcel Ciolacu egészségügyi tanácsosa, dr. Carmen Orban képviselte, de jelen volt az Egészségügyi Biztosító Pénztár elnöke, dr. Valeria Herdea is.
Az Onkológiai Kórházért Alapítvány elnöke, Remus Benta elmondta: céljuk az, hogy mindenki számára hozzáférhető egészségügyi ellátást biztosítsanak, így szerződést kötöttek az egészségügy biztosítóval, de adományokból is segítik majd a kórház működését.
Egy ilyen egészségügyi intézmény felépítése mindenképpen a visszaigazolása annak, hogy az orvostudomány Marosvásárhelyen – az orvosi egyetemnek is köszönhetően – rendelkezik azzal a háttérrel, szakmai hozzáértéssel és persze emberállománnyal, ami ide tud vonzani egy ilyen beruházást – nyilatkozta az avatóünnepséget követően a Maszolnak Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester.
A városvezető közölte, mindenkinek azt kívánja, hogy ha lehet, ne kerüljön ebbe az új kórházba, de ha mégis, nagyon fontos az, hogy ez egy olyan korszerű egészségügyi intézmény, ahol „a páciens nemcsak egy darab hús és csont, hanem szív, test és ember”.
„Odafigyelnek a betegek lelkiállapotára, a felépülésére, a rehabilitációjára. Nagyon fontos az, hogy ezek a modern intézmények már emberhez méltó körülményeket is teremtenek, nincs felülfertőződés stb., hiszen tudjuk, hogy mennyi probléma van az elavult egészségügyi intézményekben” - tette hozzá a városvezető.
Soós Zoltán emlékeztetett, Marosvásárhelyen vagy környékén ez már a negyedik magánkórház, ami azt mutatja, hogy a jövőre való tekintettel ez egy fontos iparága lesz a városnak, jelentős szerepet fog betölteni a város fejlődésében.
Mivel az épület maga nem Marosvásárhely területén van, így némileg meg van kötve az önkormányzat keze. Arra a kérdésünkre, hogy mivel tud hozzájárulni az intézmény működéséhez, a városvezető elmondta, elsősorban a közművesítés terén tudtak segíteni. A marosszentgyörgyi csatornahálózat túl messze volt, így a városi hálózatra csatolták az épületet. A Maros partján építettek egy új elvezető rendszert. Marosvásárhely határain belül fejlesztik az úthálózatot. Bicikliút és járda épül, illetve szélesítik az utat. Ugyanezt tervezi Marosszentgyörgy polgármestere is - közölte Soós Zoltán, így össze tudják kapcsolni a kórházhoz vezető utat.
A polgármester szerint az egészségügynek az a hatalmas előnye, főleg a vásárhelyi kórházaknak, hogy a páciensek körülbelül 70 százaléka nem Maros megyei. Ez azt jelenti, hogy aki idejön, annak szállásra, ellátásra van szüksége, itt fog vásárolni, és nyilván ez jelentősen segíti a város gazdasági életének a fejlődését, a szállodaipart és a turizmust is.
Az ötszintes onkológiai kórház 52 kórtermében 116 ágy áll a páciensek rendelkezésére.
CSAK SAJÁT