Reptéri fejlesztés ész nélkül: a járatok megszűnnek, a terminált növelik

Pár hónap múlva már csak Bukarestbe közlekednek majd menetrendszerű járatok Nagyváradról, de 43 milliót költenek az utasterminál kibővítésére.

Uniós pénzből fejlesztik a nagyváradi repülőteret, jelentette be a napokban Ilie Bolojan, a Bihar megyei önkormányzat elnöke. A projekt tárgya az utasterminál bővítése, a jelenlegi 2925 négyzetméterről 12 500 négyzetméterre.Az új terminál látványterve | Illusztráció: Facebook/Bihar megye önkormányzata

A beruházás összértéke 212 millió lej, vagyis kb. 43 millió euró. Ennek a zöme, 163 millió lej a Nagy Infrastruktúra Operatív Program keretében érkezik majd. 49,66 millió lejjel a megyei önkormányzat száll be, a fennmaradó összeget pedig a kormány fogja biztosítani a központi költségvetésből.

„Reméljük, hogy újév előtt sikerül aláírnunk a finanszírozási szerződést a nagyváradi repülőtér utastermináljának a kibővítésére, hogy aztán a jövő év végéig befejezhessük a munkálatokat. Nagyon kevés az idő, de ez az utolsó lehetőség uniós pénzek lehívására repterek számára” – nyilatkozta Ilie Bolojan.

A jövendőbeli kivitelezőnek két hónap áll majd rendelkezésére a tervezésre, hat hónap pedig a kivitelezésre. Mindez irreálisan rövidnek tűnik egy ilyen volumenű beruházás számára.

Tulajdonképpen a beruházás indokoltsága erősen megkérdőjelezhető, mivel a váradi légikikötő utasforgalma nemhogy nőne, hanem csökkenő tendenciát mutat. Jelenleg két légitársaságnak vannak menetrendszerű járatai a reptérről. A Tarom gépei Bukarest és Nagyvárad között közlekednek, a Ryanair járataival pedig Londonba és Milánóba, pontosabban Bergamóba lehet eljutni.

A fapados társaság korábban Bolognába és Düsseldorfba is repült a bihari megyeszékhelyről, azonban ezeket a járatokat hónapokkal ezelőtt felfüggesztették. A Ryanair a közelmúltban jelentette be, hogy áprilistól a még meglévő két járatát is megszünteti. A döntés hátterében az áll, hogy az ír fapados légitársaság kizárólag azért repült Nagyváradról, mert 800 ezer eurót kapott a megyei önkormányzattól a járatok üzemeltetésére, a szerződés azonban lejárt.

Mindezek fényében pénzkidobásnak tűnik a reptér kapacitásának a növelése, azonban Ilie Bolojan rögeszmésen ragaszkodik az elképzeléséhez, hogy légiforgalmi központtá tegye Nagyváradot. Ebbe a koncepcióba illeszkedik a megyei és a helyi önkormányzat saját légitársaságának a megalapítása is. Ez szintén totális fiaskónak tűnik, a 2021 őszén, Air Oradea néven létrehozott cégnek még egyetlen alkalmazottja sincs, repülője még kevésbe.

Bolojan egyébként azt állítja, több légitársasággal is folynak tárgyalások váradi járatok indításáról, azonban egyelőre nem nevezheti meg ezeket.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?