Régiósítási terv: Kézdivásárhely is elveszítheti városi rangját

A közigazgatás tervezett átszervezése jelenti a legnagyobb veszélyt az erdélyi magyarság számára, mert az évtizedekig tart és teljes kiszolgáltatottságot hoz magával - mondta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtökön az M1 magyar közszolgálati csatornán. Az államfőjelölt szerint a szövetségnek azért kell ott lennie a parlamentben, hogy a rossz döntéseket meg tudja akadályozni, a jó döntéseknek pedig a részévé kell váljon. 

Kelemen Hunor a román közigazgatás tervezett átszervezéséről úgy fogalmazott, ez jelenti a legnagyobb veszélyt az erdélyi magyarság számára, mert az évtizedekig tart és teljes kiszolgáltatottságot hoz magával. A már a parlament előtt lévő törvénytervezet felszámolná az érvényben lévő megyerendszert és a jelenlegi negyvenegy megyét nyolc nagy megyébe olvasztaná be.

Kelemen Hunor arról az parlament előtt lévő törvénytervezetről beszélt, amely felszámolná az érvényben lévő megyerendszert és a jelenlegi negyvenegy megyét nyolc nagy megyébe olvasztaná be Fotó: Kelemen Hunor Facebook oldala

Az RMDSZ elnöke szerint ez károsan hatna az erdélyi magyarságra, mert a többségében magyarok lakta megyék román megyékkel való összeolvasztása miatt megváltoznának az etnikai arányok. Ez pedig, amellett, hogy elveszítené politikai súlyát az erdélyi magyar közösség jelentős része, kulturális és oktatási intézmények megszűnését is eredményezheti - mutatott rá. Kelemen Hunor hozzátette, a törvénymódosítás a városokat is érinti. Példaként említette Kézdivásárhelyt, amely többszáz éves múltja ellenére elveszítené városi rangját, mert a lakosságszáma jelenleg nem éri el a húszezret. Az RMDSZ államfőjelöltje emlékeztetett, ezzel a reformmal korábban Traian Basescu államelnök is próbálkozott, de az akkor kormányban lévő erdélyi magyarság ezt meg tudta akadályozni.

A pártelnök közölte, a romániai választási kampányban az RMDSZ ugyan a magyar közösség hangjaként szólt, de programja a teljes társadalmat érinti. Ilyenek a demográfiai kérdések, illetve az azokra adott válaszok – mondta. Kelemen Hunor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában nyilatkozva elmondta, javítani kell az életminőséget Romániában, ami a fiatalok otthonmaradását segítené. Fontosnak nevezte olyan családtámogatási programok elindítását is, amelyek a gyermekvállalást segítenék elő.

A Központi Választási Iroda (BEC) szerda este közölte: az ARA Public Opinion közvélemény-kutató céget exit poll felmérések elvégzésére az államelnök-választások első és második fordulójában. A BEC határozata szerint az ARA Public Opinion kérdezőbiztosai a választások napján nem zavarhatják meg a közrendet, semmilyen módon nem avatkozhatnak bele a választások szervezésébe és lebonyolításába, nem léphetnek be a szavazóhelyiségekbe, de a létesítmények 500 méteres körzetében akadálytalanul végezhetik munkájukat. A BEC korábbi határozatai szerint szintén országos szinten végezhet exit poll felméréseket az államelnök-választás mindkét fordulójában a CURS, az Avangarde és a CIRA.

A AtlasIntel november 15–20. között végzett, a Hotnews által szemléezett    közvélemény-kutatás szerint Kelemen Hunor – 5,9 százalékos támogatottsággal rendelkezik. Mint ismeretes, az államelnök-választás első fordulóját november 24-én, vasárnap rendezik, december 1-jén pedig parlamenti választást tartanak. 

 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?