Kelemen Hunor: az elmúlt időszakban sokat tanultam a magyaroktól

Az RMDSZ Józan ész programja józan megoldásokkal, józan intézkedésekkel, józan működéssel akar rendet teremteni a mostani kapkodásban, ködösítésben és kiszámíthatatlanságban. Kelemen Hunor államfőjelölt szerint az elmúlt három hónapban Erdélyt járva sokat tanult a magyaroktól, amiért nagyon hálás, ugyanakkor kiemelte, hallotta és hallatta is a magyarok hangját.

A kampány elején a Szövetség öt pontban foglalta össze a prioritásait: esélyt és támogatást a fiatal családoknak; mindent a diákokért; megbecsülést az adófizetőknek, erőt a vállalkozóknak; a betegek érdeke az első; többet a polgárnak, kevesebbet az államnak, tiszteletet a magyaroknak.

Esélyt és támogatást a fiatal családoknak

Romániában egyre kevesebb gyermek születik: 2019-ben 215 ezer, tavaly már csak 155 ezer. Probléma az is, hogy évente 50 ezren hagyják el az országot: ez annyi, mint Sepsiszentgyörgy teljes lakossága. Az elmúlt 30 évben 6 millió ember költözött el Romániából, és az is lehet, hogy 2050-re kevesebb mint 15 millióan maradunk. Kelemen Hunor szerint sürgősen megoldást kell találni az égető problémákra.

Fotó: Kelemen Hunor Facebook oldala

Kapjanak több kedvezményt, és fizessenek kevesebbet azok, akik több gyereket vállalnak. Például: egy három gyermeket nevelő anya 10 százalék helyett fizessen csak 5 százalékos egészségügyi hozzájárulást (CASS-t). Kiemelten fontos, hogy folytassák a bölcsődeépítési programot, segítsenek a gyereket nevelő nőkön azzal, hogy munkába állhassanak, ugyanakkor támogatni kell a távmunkát, valamint a rugalmas munkaidő-beosztást. Emellett el kell törölni a részmunkaidővel munkába visszatérő szülők plusz adózását, valamint vissza nem térítendő állami támogatásokat kell nyújtani a vállalkozni akaró szülőknek. Jó minőségű és megfizethető lakást kell biztosítani a gyereket nevelő családoknak, a pályakezdő fiataloknak és az alacsony jövedelműeknek. „2035-ig 100 ezer önkormányzati bérlakást fel kell építeni az országban” – véli Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Mindent a diákokért

Mai napig probléma, hogy túlterheltek a diákok Romániában, ugyanakkor nálunk a legnagyobb az iskolaelhagyás mértéke az EU-s országok közül. Több probléma is felmerül: az állam az utolsó vesszőig megszabja, hogy mit kötelező tanítani, és mi nem fér bele a tantervbe. Miközben mindent (is) meg akar tanítani a gyerekeknek, a személyiség fejlesztésére, a tehetség gondozására, a kreativitás támogatására már sem türelem, sem idő, sem pénz nem marad.

Az államfőjelölt szerint heti 36-40 tanóra helyett maximum 30-at akarnak. De nem elég az órák számát csökkenteni, a tananyagot is egyszerűsíteni kell. Mint mondta, az elmúlt évtizedek azt mutatták, hogy nem lehet minden diáktól ugyanazt elvárni. Ezért az lenne a jó megoldás, hogy bevezessék a kétszintű, differenciált érettségit. „Ha valaki egyetemre akar menni, akkor támogassuk ebben. Ha viszont szakmát tanul, akkor ezt a támogatást adjuk meg neki. A szakoktatás becsületét is vissza kell ismét állítani” – fejtette ki az RMDSZ elnöke.

A másik gond, hogy a román nyelv speciális oktatása mostanáig nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. „Nagy volt az elvárásunk, de a rendszer folyamatosan elmagyarázta, mit miért nem lehet megcsinálni. Legyünk bátrak, végezzük el a korrekciókat, együtt a pedagógusokkal. Írjunk új tankönyveket, ha a mostaniak nem jók. Egyetlen cél kell vezéreljen: a magyar diákok tanuljanak meg tisztességesen románul” – tette hozzá.

Megbecsülést az adófizetőknek, erőt a vállalkozóknak

Túlszabályozott, bürokratikus rendszerben kénytelenek elboldogulni a vállalkozók, a gazdák Romániában, az alacsony béreknek pedig európai uniós összevetésben a legnagyobb az adóterhe. Akik keményen dolgoznak, tisztességesen kifizetik az adókat, munkahelyet, értéket teremtenek, folyton akadályokba ütköznek. Éppen azért, mert nagy a bürokrácia, magasak az adók, nehezen elérhetőek a támogatások.

Csökkenteni kell a bürokráciát és kiszámíthatóvá kell tenni, egyszerűsíteni az adórendszert. Meg kell könnyíteni a vállalkozások dolgát, hogy fejlesztési pénzekhez jussanak. Az RMDSZ Józan ész programja több olyan javaslatot tesz, ami javítaná a gazdasági környezetet.

A betegek érdeke az első

„Van egy mondás, ami a legtalálóbban jellemzi az egészségügyi rendszert: ma Romániában jobban félünk a kórháztól, mint a betegségtől. A betegek kiszolgáltatottak, az orvosok és az ápolók túlterheltek, a rendszer elavult” – véli Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kiemelte, mindenekelőtt a beteget kell tenni a rendszer középpontjába, mert ő a legfontosabb. Prioritás az is, hogy kisebb legyen a várakozási idő a kórházakban, emellett digitalizálni kell az egészségügyet, minden intézménybe be kellene vezetni a digitális programálást.

Fontos, hogy minden településen legyen családorvos, mert „ez az egészségügyi ellátás alapja”. Ugyanakkor fejleszteni is kell a járóbeteg-ellátást, hogy ne kelljen annak is kórházba mennie és befeküdnie, akinek erre nincs szüksége. „Több bizalmat a fiatal orvosoknak: egyszerűsíteni kell a rezidensképzés rendszerét, el kell törölnünk a rezidensvizsgát” – mondta Kelemen Hunor.

Többet a polgárnak, kevesebbet az államnak, tiszteletet a magyaroknak

Az RMDSZ elnöke úgy véli, ma a politikának nincs nagyobb és összetettebb feladata, hogy a polgárok és a közösségek szolgálatába állítsa az államot. „Az államnak mindig be kell avatkozni, amikor meg kell segíteni a polgárokat, kell tudnia lépni, amikor szükség van” – ugyanakkor szerinte az államfőnek az emberek hangjának kell lennie, ő pedig ezt vállalta, amikor elindult az államfőválasztáson.

A józan ész programja a magyar közösség sajátos problémáira is kitér. „El kell érnünk, hogy a magyar a román mellett hivatalos nyelv legyen ott, ahol számottevő a magyar közösség. És számon kell kérnünk minden intézményen a nyelvi jogok betartását” – hangsúlyozta Kelemen Hunor. Egy jó tanácsot is adott: azt a sok erőforrást és energiát, amit ma az állami intézmények a magyar szimbólumok ellen bevetnek, inkább a határon túli románok védelmezésére és segítésére kellene fordítaniuk.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?