Kampányhajrá Kolozsváron: a választások tétje, hogy a magyar közösség nyertese legyen a következő 4 évnek

Kolozs megyében is megtartotta kampányindítóját a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. A kincses városban megrendezett pénteki eseményen az RMDSZ Arad, Beszterce-Naszód, Bihar, Fehér, Hunyad, Kolozs, Krassó-Szörény, Máramaros, Szatmár, Szilágy és Temes megyei jelöltjei is részt vettek. A felszólalok szerint prioritás a magyar identitás megőrzése, a túlbürokratizált állam megváltoztatása és a népességcsökkenés megállítása is. Kiemelték, a közelgő választások tétje, hogy a szövetség visszakerül-e a kormányba. Kelemen Hunor beszédében elmondta, az országot járva, sok román embertől kapott biztatást, és ez elsősorban az erdélyi magyaroknak szól, annak a közösségnek, amelyet képviselnek. „Akkor tudunk sikeresek lenni, ha a magyar közösség mellett megszólítjuk a román közösséget is, akkor tudunk sikeresek lenni, ha a román-magyar egyetértést sikeressé tesszük” – mondta Kelemen.

A kampányhajrán Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere köszöntötte a résztvevőket. Mint fogalmazott, Kolozsváron még mindig egy erős magyar közösség él, amely bebizonyította, hogy az RMDSZ-t tartja megfelelőnek arra, hogy érdekeit képviselje. Ez a bizalom pedig arra kötelezi őket, hogy támogassák a magyar közösséget a továbbiakban is. Mint mondta, ehhez szükség van arra, hogy legyen kormányzati támogatás is. „Az RMDSZ mint mindig, most is a józan ész politikáját követi” – emelte ki. Hozzáfűzte: konkrét megoldásokat javasolnak, amelyek változást hoznak. „Nemcsak eredményekről fogok ma beszélni. Tudni kell, hogy mi vár ránk a következőkben” – jelentette ki.

Elmondta továbbá, hogy meg kell említeni azokat a problémákat, amelyeket eddig nem sikerült megoldani. Az RMDSZ számára alapvető, hogy minden családnak biztosítani tudják a magyar oktatást, ezért amíg kormányon voltak, azért dolgoztak, hogy minél több bölcsőde épülhessen, de az elmúlt fél évben semmi előrelépés nem történt, ezen változtatni kell. „Magyar ember érdekeit, csak magyar ember tudja képviselni” – emelte ki, hozzátéve: az RMDSZ képviselni tudja a magyar embereket.

Fotó: Reményik Andrea

Cseke Attila: „mi bizonyítottunk a kormányon”

Cseke Attila szenátorjelölt úgy fogalmazott, november 24. és december 1. is a következő évekről szól nekünk magyaroknak. Arról, hogy mi, magyarok bele tudunk-e szólni az ország irányításába. A tét az, hogy az országban élő magyarok nyertesei legyenek a következő 4 évnek is. „Mi bizonyítottunk a kormányon, több millió eurónyi beruházást hoztunk. Mások ma azzal dicsekednek, ami az RMDSZ munkája, de azt látjuk, hogy nő a bürokrácia, nő a gyerekek tanóráinak száma, nőnek a várólisták a kórházakban” – sorolta. „Egyszer s mindenkorra, elég” – hangsúlyozta. Mint mondta, Bukarest akarja eldönteni, hogy nekünk mint a jó. Hozzátette, a lényeg, hogy a polgároknak minél hamarabb minőségi szolgáltatást nyújthassanak. Cseke Attila kijelentette, „nem kérünk a megamegyékből, Kolozsvárnak sem lenne jó”, ez csak plusz bürokráciát eredményezne. „Azt mondják, minden 20 ezer alatti várost szüntessenek meg, de így nagyon sok város megszűnne létezni” – mondta Cseke.

Szilágybagoson a családbarát környezet a prioritás

Bernáth István, Szilágybagos polgármestere beszédében úgy fogalmazott: 2020 óta a község és a közösség polgármestere is. „Az embereknek nem is olyan régen volt beleszólása a falu életébe, de láttuk, hogy a döntéshozatalt az emberek közelébe kell hozni, mert mi ismerjük, tudjuk azt, hogy mi a jó a közösségnek” – fejtette ki. Mint mondta, sikerült eredményeket elérni az elmúlt időszakban, és azt is látják, hogy milyen veszélyt jelentene, ha az 5000 lakosnál kisebb településeket megszüntetnék. Ez azt jelentené, hogy egy szilágybagosi ember órákat kellene utazzon Kolozsvárra, hogy hivatalos ügyeket intézzen.

Az elért sikerekről elmondta, „elkészültek a bekötőutak, megújult az iskola és a kultúrotthon, lett vízhálózat, csatornarendszer, parkot és játszóteret alakítottunk ki, családbarát környezetet teremtettünk”. Mint fogalmazott, a legfontosabb mégis az, hogy esélyt és támogatást kapjanak a fiatal családok, hogy otthon érezhessék magukat a településen.

Csoma Botond még álmában is veszekszik az AUR-ral 

Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselőjelöltje szerint nem könnyű ez az év, még álmában is veszekszik az AUR-ral a tévében. „Azt szoktuk mondani, hogy az erdélyi magyar közösség szempontjából kulcsfontosságú, hogy az RMDSZ kormányon legyen. Minden szerénység nélkül kijelenthetjük, hogy Romániának is nagyon fontos, hogy az RMDSZ visszatérhessen a kormányba” – hangsúlyozta.

Szerinte ha az ország nem tér észhez, akkor az emberek eltűnnek. Mint mondta, még nincs minden veszve, de a kampányt elemezve, egyértelmű, hogy csak az RMDSZ tudja megállítani ezt a „semmibe futó vonatot”, és visszavinni a józan észt a parlamentbe is. „Egy olyan országot szeretnénk, ahol az állam tiszteli az állampolgárt” – részletezte. Úgy fogalmazott, az RMDSZ azt akarja, hogy az állam ne akadályozza, hanem segítse azokat, akik tisztességesen kifizetik az adójukat és segítik az ország fejlődését. Emellett prioritás a családok és a fiatalok támogatása is. Szerinte Kolozsvár hatalmasat fejlődött az elmúlt években, de olyan drága az élet, hogy sokan elköltöznek. „Mi egy olyan Kolozs megyét akarunk, ahol a kisebb települések is fejlődnek” – hangsúlyozta a Kolozs megyei parlamenti képviselőjelölt. Ugyanakkor kiemelte, az AUR továbbra is erősödik, ez nekünk nem jó, és az AUR-veszély továbbra is ott van, de csak az RMDSZ tudja megvédeni a magyar közösséget Simionéktól.

Máramarosban nagyobb fokozatra kapcsoltak

Zahoránszki Brigitta, az RMDSZ Máramaros megyei parlamenti képviselőjelöltje követte Csoma Botondot a színpadon. Beszédében kifejtette, ma a szórványmegyék nevében is szólni szeretne a jelenlévőkhöz. „A nehézségekről, de arról az elkötelezettségről is beszélek, ami jellemez bennünket” – mondta. Kifejtette, a népszámlálás adatai után nagyobb fokozatra kapcsolva dolgoztak, így indultak neki ennek az évnek: józan ésszel, elszántsággal, mert mindent meg akarnak tenni, hogy a közösségnek képviseletet biztosítsanak.

Úgy véli, az államnak bátorítania kell azokat a családokat, akik több gyermeket vállalnak, emellett a vállalkozásoknak is szüksége van erre. Kiemelte, azért kell ott lenniük a parlamentben és a kormányban, hogy a kapkodás helyett józan megoldásokat biztosítsanak és kiszámíthatóságot. „Ott kell lennünk, hogy megakadályozzuk a közigazgatási átszervezést, ami a szórványtelepüléseket háttérbe szorítaná, egy tollvonással megváltoztatnák az etnikai arányt” – részletezte.

Kereskényi: kellő önbizalommal és erővel le kell tenni valamit az asztalra

Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere szerint egyetlen cél lebeghet a szemük előtt: megerősíteni a magyar képviseletet. „Olyan célokat kell megfogalmazni, amelyek hosszú távon mindannyiunk érdekeit szolgálják” – hangsúlyozta. Hozzáfűzve: kellő önbizalommal és erővel le kell tenni valamit az asztalra, hogy Romániában európai körülmények között lehessen gyermeket nevelni. Úgy véli, miután az RMDSZ-t kiszorították a kormányból, csak a káosz maradt, lelassultak vagy leálltak az RMDSZ által elindított programok, Szatmáron például ezért nincs még tanuszoda.

„Az, amit Kelemen Hunor szövetségi elnök megfogalmaz választási programjában, szinte tükörképe annak, amit helyi szinten próbáltunk megvalósítani” – mondta, ugyanis az elmúlt években rengeteg beruházás indult el, és projektek valósultak meg. Ezek hozzájárultak ahhoz, hogy Szatmárnémeti a régió egyik legdinamikusabban fejlődő városa. „Bármilyen projektünkről is legyen szó, folyamatosan nehézségekbe ütközünk”, főleg a bürokrácia miatt – hívta fel a figyelmet. Kereskényi szerint az RMDSZ erőfeszítései szükségesek ahhoz, hogy a helyzet javuljon az az országban. Szatmárnémeti polgármestere is kijelentette, meg kell akadályozni a közigazgatási átszervezést.

„Becsapták” Bölöni Lászlót

Bölöni László, korábbi válogatott labdarúgó, híres edző volt a kampányhajrá díszvendége. Viccesen megemlítette, becsapták, amikor a rendezvényre hívták, mert azt hitte, hogy focizni kell majd. Mint mondta, a helyzeteket a fociban is ki kell használni, és itt a következő hónapban adódik helyzet.

„Hallottam olyasmiről is, hogy, ha jó a játékos, akkor valószínűleg a csapat is jobb lesz” – mondta a közeledő választásokra utalva. Hozzáfűzte, a Román Kupát az államelnökválasztáshoz is hasonlítaná, mert ott nincs döntetlen, ott az első befutó nyer. „Hogy ki a harmadik, negyedik, az nem számít egyeseknek, azonban a mi esetünkben egy döntetlen is értékes, mert mutatja azt, hogy van erőnk, jelen vagyunk, ott tudunk lenni, és az a fontos, hogy a nyerők között legyünk” – fejtette ki. „Márpedig mi létezünk, összetartunk, van szolidaritás, van csapat, van csapatkapitány is, tehát sok minden adott, hogy reménykedjünk” – hangsúlyozta. Beszédéből kiderült, szerinte Kelemen Hunor megfelelő ember arra, hogy képviselje a közösség érdekeit. „Hunort jobbnak tartom, mint Iohannist” – mondta Bölöni László.

Közel kell állni a kapuhoz

A Román Bajnokságban is az első helyezettet díjazzák, de más helyezetteket is értékelnek. Ez egy nehéz küzdelem, amit a parlamenti választásokhoz hasonlított Bölöni László. „Puskás Ferenctől kérdezték egyszer, hogy hogyan rúg annyi gólt, hogy kell azt csinálni? Mire azt mondta: közel kell állni a kapuhoz” – mondta. Ehhez pedig be kell jutni a 16-osba, és akkor lehet, hogy a góljaiddal ott leszel a közelben. „A siker elemei megvannak: van vezéregyéniség, valós cél, és vagyunk elegen, hogy a valós célért ki tudjunk állni” – tette hozzá.

Kelemen: azért járjuk az országot, hogy az embereknek visszaadjuk a reményt

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, államfőjelölt beszédében úgy fogalmazott, sokszor közhelyeket is el kell ismételniük: a politikának mindig a közjóról, a reményről, az emberekről kell szólnia. „Azért vagyunk itt, azért járjuk az országot, hogy az embereknek visszaadjuk a reményt” – mondta. Bölöni László szavaira utalva kiemelte, minden azzal kezdődik, hogy „fel kell menni a pályára”. Szerinte olyan politikusokra is szükség van, akik minden apró részletet ismernek, de olyanokra is, akik folyton a távlatokat fürkészik, de van olyan is, aki látja mindazt, ami előtte van, de nem ragad le a részleteknél.

„Sok román embertől kaptam biztatást”

Úgy gondolja, az erdélyi magyar politikusoknak ilyennek kell lenniük. Ismerniük kell a közösséget, a problémákat, de nem felejthetik el a nagy, távoli célokat. Az elmúlt időszakban az államfőjelölt folyamatosan úton volt, emberekkel beszélgetett, meghallgatta az emberek problémáit, vágyait. Megismerte a diákok, a vállalkozók, a gazdák problémáit, találkozott idősekkel, nyugdíjasokkal. „Olyan javaslatokat hallottam, amelyek arra vonatkoztak, hogy hogyan lehet jobbá tenni a jövőt” – emelte ki Kelemen Hunor. Elmondta, sok román embertől kapott biztatást, és ez elsősorban az erdélyi magyaroknak szól, annak a közösségnek, amelyet képviselnek. „Akkor tudunk sikeresek lenni, ha a magyar közösség mellett megszólítjuk a román közösséget is, akkor tudunk sikeresek lenni, ha a román-magyar egyetértést sikeressé tesszük” – részletezte. Kifejtette, a legnagyobb probléma a népességfogyás. A népszámlálás szerint 1,1 millió magyar ember él Romániában. „Országnyi közösség vagyunk, de a népességfogyás nyomorít minket, és ez a legnagyobb problémája a román közösségnek is. Amikor ezeket a számokat halljuk, nagyon sokan pánikba esnek, de nem szabad pánikolni, nem szabad nemzethalált vizionálni” – mondta. Ahelyett cselekedni kell, meg kell érteni, hogy miért van ez a hatalmas népességfogyás, tette hozzá.

„Halljuk, hogy fejünkre nőtt az állam, emiatt elveszítettük a reményt” – emelte ki, de úgy véli, az RMDSZ tenni tudna a probléma ellen. Úgy véli, ma a politikának nincs nagyobb és összetettebb feladata, hogy a polgárok és a közösségek szolgálatába állítsa az államot. „Az államnak mindig be kell avatkozni, amikor meg kell segíteni a polgárokat, kell tudnia lépni, amikor szükség van” – magyarázta, ugyanakkor szerinte az államfőnek az emberek hangjának kell lennie, ő pedig ezt vállalta, amikor elindult az államfőválasztáson.

Az RMDSZ elnöke szerint ma leginkább a józan ész hiányzik, és arra van szükség a parlamentben, a kormányban, az elnöki hivatalban és a megyékben. A kapkodás helyett kiszámítható döntésekre van szükség, improvizáció helyett józan megoldásokra, tiszteletre minden polgár számára. „Alázatra van szükség, és arra, hogy őszintén beszéljünk, elmondani, hogy mit lehet és mit nem lehet. Esélyt és támogatást kell adni a fiatal családoknak” – hangsúlyozta Kelemen Hunor.

2023-ban Romániában 165 ezer gyermek született, ez egy történelmi mélypont, idén még tragikusabb számokat lehet látni, októberben még nem értük el a 100 ezer gyermeket, ezért mindent meg kell adni a fiatal családoknak. Emellett szükség van az oktatás fejlesztésére, a tanórák csökkentésére, a román nyelv oktatásának hatékonyabbá tételére. A beteg érdeke az első, az egészségügy megreformálásában az RMDSZ-nek van a legnagyobb tapasztalata. Digitális ügyintézés kell, háziorvosnak kell lennie minden településen, ehhez pedig infrastruktúrát kell biztosítani – részletezte a terveket.

A rejtőzködő, lopakodó külpolitika ideje lejárt

Romániának az eddiginél sokkal aktívabb és sokkal kezdeményezőbb külpolitikát kell folytatnia –véli Kelemen Hunor. „A megszokott erőegyensúly teljesen felborult és egy többpólusú világrend van kialakulóban. Ezt nekünk meg kell érteni. És nemcsak hogy meg kell érteni, hanem el kell tudnunk helyezni magunkat ebben az átalakuló világban” – mondta Kelemen Hunor. Mint fogalmazott, a rejtőzködő, lopakodó külpolitika ideje lejárt. „Lejárt annak a külpolitikának az ideje, amikor úgy próbálunk elsurranni a kertek alatt, hogy ne hagyjunk nyomot, az árnyékunkat se lássák; megvárjuk, hogy kinek van igaza – és oda csapódunk. Ennek véget kell vetni. Romániának erős szerepet kell vállalnia a régióban” – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.

Úgy vélte, Románia erős és kezdeményező szerepet kell vállaljon a Nyugat-Balkánon, mert az az érdekünk, hogy a nyugat-balkáni országok csatlakozzanak az Európai Unióhoz. „Ez az érdeke Romániának, ez az érdeke Bulgáriának, ez az érdeke Magyarországnak, ez az érdeke Ausztriának, Horvátországnak, Szlovéniának és ez az érdeke a nyugat-balkáni országoknak. Romániának kezdeményező szerepet kell játszania Közép Európában. Igen, erős stratégiai partnerséget kell kötnie az összes szomszédos országgal, Bulgáriától kezdve Magyarországgal, de nemcsak a szomszédos országokkal, hanem Szlovákiával, Csehországgal, Lengyelországgal és Ausztriával is” – hangoztatta az államfőjelölt. Hozzátette: együtt könnyebb lesz az unión belül ennek a régiónak az érdekeit érvényesíteni, mivel egymásra vagyunk utalva.

Elmondta: Romániának nagyon aktív szerepet kell vállalnia az Európai Unió és az észak-atlanti szövetség perifériáján és erős, meghatározó, kezdeményező szereplőnek kell lennie az észak-kelet-déli tengelyen: fentről, az északi államoktól le, egészen a Fekete-tenger térségéig.

„Periférián vagyunk, periférián voltunk mindig, ezt itt Székelyföldön, a határőrök utódjainak nem kell megmagyarázni, hogy mit jelent. Ez mindig meghatározza a stratégiai és taktikai döntéseket. A földrajz, az egy adottság, meghatározza, determinálja, hogy mit tehetsz és mit nem tehetsz, mit kell megtenned és mivel nem kell foglalkoznod, mit engedhetsz meg és mit nem. Amit ma cselekszünk és ahogyan cselekszünk mi itt, a periférián, az nem csak rólunk szól, és ezt ki kell mondani. Ettől nem kell félni. Mert itt, a periférián mi nem csak magunkat védjük. Nagyon nagy áldozatok és kockázatok árán sokszor védjük a tőlünk nyugatra lévőket is. Ez nem nagyképűség. Ez nem szerénytelenség. Ez földrajz” – fogalmazott Kelemen Hunor.

Meg kell őrizni a magyar identitást és a vagyont

Kiemelt célként beszélt Kelemen Hunor a magyar nyelv használatának megerősítéséről. Harmincöt éves állandó feladatnak tartja az intézményes garanciák megteremtését Kelemen Hunor. „Továbbra is első számú prioritásunk marad, hogy ezeket az intézményes garanciákat megőrizzük, kiegészítsük és bővítsük. Mert ez azt jelenti, hogy a magyar kultúrát, a magyar nyelvet, a vallásunkat, a mi etnikai identitásunknak minden egyes elemét meg tudjuk őrizni oktatásban, közigazgatásban, kulturális intézményekben. Meg tudjuk őrizni és meg tudjuk védeni a szimbólumainkat, meg tudjuk őrizni és meg tudjuk védeni a vagyonunkat” – fogalmazott az RMDSZ-elnök. Kitért arra, hogy a közbirtokossági vagyont támadják. Mint mondta, ennek megvédéséhez törvénymódosítást kell benyújtani és el kell azt fogadtatni. „Ehhez parlamenti frakcióra van szükség, ehhez erőre van szükség” – tette hozzá.

Az államfőjelölt szerint a magyar nyelv használatát meg kell erősíteni. „Meg kell erősíteni ott, ahol többségben vagyunk, meg kell erősíteni ott, ahol 20 százaléknyian vagyunk. De nem szabad elengedni azt a célt, hogy csökkenteni kell a küszöböt, ahogy erre rengeteg javaslat született. És a magyar nyelv használatát az igazságszolgáltatásban is kell tudni érvényesítenünk. Ehhez erőre van szükségünk! Az alkotmány, a törvények ezt lehetővé teszik, és pont az igazságszolgáltatás az, amely nem tartja be a törvényeket” – fogalmazott Kelemen Hunor.

Szerinte meg kell mutatni, hogy a magyar közösséget nem lehet megkerülni Romániában. „Tudunk szívvel és ésszel dönteni, és akkor lesz erőnk. Győzzön a józan ész, győzzön az RMDSZ, győzzenek a magyarok” – zárta Kelemen Hunor.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?