RMDSZ: A drámai demográfiai helyzetre van megoldás – a családokat, a fiatalokat kell támogatni
A népesedéspolitika nem csak kijelentés szintjén kell működjön, ám Romániában a demográfiai kérdésekkel csak az RMDSZ foglalkozik érdemben, szögezte le megkeresésünkre Csép Andrea, a parlament munkaügyi és szociális védelmi bizottságának alelnöke, az RMDSZ Maros megyei képviselőjelöltje.
„Tudjuk, mit akarunk tenni, a családpolitika szintjén integrált rendszert kell kidolgozni, amibe beletartozik és kiegészíti egymást, a szülőföldön való boldogulás, a gyerekvállalás ösztönzése, az elvándorlás megállítása, ezen belül a munkaerőpiacra, a gyerekek ellátására, az idősek gondozására is figyelünk” – szögezte le a Maszol megkeresésére a szakpolitikus.
A drámai demográfiai helyzetre Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje hívta fel a figyelmet.
Mint megírtuk, rámutatott, Romániában egyre kevesebb gyermek születik: 2019-ben 215 ezer, tavaly már csak 155 ezer. Probléma az is, hogy évente 50 ezren hagyják el az országot: ez annyi, mint Sepsiszentgyörgy teljes lakossága. Az elmúlt 30 évben 6 millió ember költözött el Romániából, és az is lehet, hogy 2050-re kevesebb mint 15 millióan maradunk. Kelemen Hunor, leszögezte, sürgősen megoldást kell találni az égető problémákra.
Nem szabad sajnálni a pénzt
A demográfiai problémákkal küszködő országban a családokba való befektetés nem máról holnapra, hanem hosszú távon, tíz-tizenöt év múlva térül meg, és nem is olyan látványos, mint egy kultúrotthon felújítása, egy utca leaszfaltozása, szemléltette Csép Andrea.
Mint mondta, a családpolitika annak a most 14 éves fiatalnak fogja gyökeresen átalakítani az életét, aki itthon tervezi a jövőjét. „Ha azt akarjuk, hogy a demográfiai válságnak hosszú távon legyen megoldása, hiszen az meghatározza az ország jövőjét, a családpolitikát kell a középpontba helyezni. Ha ezt nem tesszük meg, nem tudunk előrelépni. Nem szabad erre sajnálni a pénzt, hiszen a jövőben csak így lehetünk eredményesek” – mutatott rá az RMDSZ képviselő.
Kormányon sikerült eredményeket elérni a családpolitika terén
Az RMDSZ már évekkel ezelőtt elfogadta a „szívügyünk a család” cselekvési tervet, az intézkedéseik központjában a családok, az idősek, a szülők, a gyerekek védelme köszön vissza, emlékeztetett Csép Andrea.
Kiemelten fontos, hogy a fiatalok itthon gyarapodjanak, vállaljanak családot, ezért olyan közpolitikákat dolgoznak ki, melyek támogatják a családokat, ösztönzik a gyermekvállalást, megteremtik a fiatalok számára azokat a körülményeket, hogy itthon ugyanolyan erőfeszítéssel, mint külföldön, biztonságban élhessenek.
Több javaslatot sikerült átvinni a bukaresti törvényhozásban, „ameddig az RMDSZ kormányon volt, megmutattuk, mit jelentenek a terveink” – részletezte a szakpolitikus. Felidézte, az RMDSZ javaslatára jött létre a családügyi minisztérium, amit amíg kormányon voltak, megtöltöttek tartalommal.
Elindították a Family Start, vagyis a „fészekrakó programot”, az állam a fiatal családok által felvett hitel kamatának 75 százalékát átvállalja. Kiterjesztették a hitel felhasználhatóságát igazi fészekrakásra: a lakás berendezésére, az ingatlan előlegének a kifizetésére, a tervezésre, az örökölt családi ház felújítására, energiahatékonyságra, elektronikai berendezések megvásárlására, bebútorozásra. A diákhitel felvételekor az állam száz százalékosan támogatja a kamatot. Az apasági szabadsággal támogatják az apákat, hogy jobban kivehessék a részüket a gyereknevelésből. A kisgyerekes családokat segítő intézkedések nem minden esetben feltételeztek pénzt: az édességmentes pénztár bevezetése, a gyerekes családoknak parkolóhely, elsőbbség a sorokban.
Amikor Cseke Attila vezette a fejlesztési minisztériumot, elkezdték az ország történelmének legnagyobb bölcsődeépítési programját: több mint 200 új, modern épület tervezése és kivitelezése indult el. Az RMDSZ-t kiszorították a kormányon, a családtámogatási programok nagy része megszűnt, most éppen a bölcsődeépítésen akarnak spórolni. Közben a bölcsődei helyekre az igény két-háromszoros, sőt nagyvárosokban akár ötszöröse is lehet a meglevő helyek számának, hívta fel a figyelmet Csép Andrea.
Rengeteg terv vár megvalósításra
„Ha a parlamenti és az államelnök-választásokon sikerül a magyar emberek támogatását megszerezzük, nagy valószínűséggel az RMDSZ kormányra kerülhet, ebben az esetben a szövetség által kezdeményezett programokat folytatni tudjuk” – mutatott rá Csép Andrea.
Hozzátette, a Józan ész programmal változtatni lehet. Oda kell figyelni minél hamarabb épüljenek meg a bölcsődék és képezzenek ki szakszemélyzetet, hiszen ha anyuka, apuka biztonságban hagyhatja a kisgyerekét, akkor nyugodtan elmegy dolgozni. Vidéken is szükség van a napközi óvodai rendszer kialakítására, ellenkező esetben a gyereket beviszik a közeli városba, és a falusi tanintézetek elnéptelenednek.
A délutáni iskolai foglalkozást, a meleg ebéd programot ki kell terjeszteni az egész országra, ezt is évek óta mondják, és nem hagyják abba, sorolta a prioritásokat Csép Andrea. Hozzátette, ha a gyerek délután hazatér az iskolából, tölthessen minőségi időt a családdal, a barátaival, játsszon, ne a házifeladatok felett görnyedjen az egész család. A román nyelv oktatását a pedagógusok képzésével kell segíteni, megtalálva azokat a módszereket, hogy ne legyen a teher a tanulás.
Jó minőségű és megfizethető lakást kell biztosítani a gyereket nevelő családoknak, a pályakezdő fiataloknak és az alacsony jövedelműeknek, ezért szorgalmazzák, hogy 2035-ig 100 ezer önkormányzati bérlakás épüljön fel az országban.
A visszailleszkedési pótlékot sikerült ugyan kiharcolni, de ennél többra van szükség, hogy a fiatalok bátran tervezzenek itthon családot. Ezért van szükség arra, hogy kapjanak több kedvezményt, és fizessenek kevesebbet azok, akik több gyereket vállalnak. Például: egy három gyermeket nevelő anya 10 százalék helyett fizessen csak 5 százalékos egészségügyi hozzájárulást (CASS-t). A gyereket nevelő szülőkön azzal is lehet segíteni, ha támogatják a távmunkát, valamint a rugalmas munkaidő-beosztást. El kell törölni a részmunkaidővel munkába visszatérő szülők plusz adózását, valamint vissza nem térítendő állami támogatásokat kell nyújtani a vállalkozni akaró szülőknek, mutatott rá Csép Andrea. „Ha egy szülő napi négy órát dolgozik, arra fizessen járulékokat, ne büntesse a zállam őket, feltételezve, hogy csalnak. Az állam lássa el a feladatát, ellenőrizzen és szűrje ki az ügyeskedőket, de a tisztességesen dolgozó adófizetőket ne sarcolja meg” – fogalmazta meg a szakpolitikus.
Hozzátette, rengeteg tervük, ötletük van. Többek között az iskolakezdésre évi egyszeri alkalommal dupla gyerekpénzt szeretnének, hogy tehermentesítsék a családokat. Az iskolai zaklatásra, az emberkereskedelem, a szerfogyasztás veszélyeire figyelmeztető anyagokat magyar nyelven is elérhetővé kell tenni, az állam kell támogassa a civil szervezeteket, melyek ezzel foglalkoznak. A tehetséggondozás támogatását szintén igényként fogalmazták meg azok a fiatal családok, akikkel Csép Andrea találkozott.
Ha sikerül egészséges, biztonságos, támogató környezetet teremteni, a fiatalok nyugodtabban maradnak itthon, vállalnak gyereket, jönnek haza külföldről. „Az RMDSZ-nek megvannak az elképzelései, hogy alapoktól miként lehet a családpolitikát úgy felépíteni, hogy az tíz-tizenöt év múlva meghozza az eredményt” – összegezte Csép Andrea.
CSAK SAJÁT