Panaszkodnak a bírák: az uniós rangsor végén kullognak a fizetésükkel
A romániai pályakezdő bírák nettó bérszintje mindössze a 22-ik az uniós rangsorban – hívta fel a figyelmet szerdán a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
A közleményében a testület az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (CEPEJ) júliusi tanulmányát ismertette az uniós tagállamok igazságszolgáltatási rendszerének működéséről. A jelentés tartalmazza a bírói fizetések összehasonlító elemzését is.A CSM szerint a 27 országból származó adatok alapján a pályakezdő bírák bruttó bérét tekintve Románia a 20-ik helyen áll az uniós rangsorban, a nettó bér tekintetében pedig a 22-ik. A Romániát közvetlenül megelőző Lengyelországban, Litvániában és Bulgáriában 20-30 százalékkal magasabb a bírák nettó fizetése – idézi a közleményt az Agerpres hírügynökség.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) pontosítja, hogy az országos létszámtervben szereplő összesen 5 345 állásból 2 463 (körülbelül 46%) a bíróságok szintjén található. A jövedelmek az illetékességi szinttől függően emelkednek: a törvényszéki besorolású bírák 11%-kal magasabb fizetést kapnak, mint az alapfokú bíróságok bírái, míg a fellebbviteli bíróságokon dolgozók 13%-kal többet keresnek, mint a törvényszéki bírák.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács alelnöke, Claudiu Constantin Sandu korábban megvédte a bírák és ügyészek jövedelmét, mondván, hogy az ügyészek többsége körülbelül 2 000 – 3 000 eurót keres, ami nem helyezi őket az Európai Unió élmezőnyébe.
„Az ügyészség dolgozóinak 40%-a a bíróságok mellett működő ügyészségeken dolgozik, ahol a fizetésük 10 600 és 16 000 lej között van” – mondta a CSM alelnöke.
CSAK SAJÁT