FRISSÍTVE – Orbán Viktor Donald Trump személyes üdvözletét hozta el Tusványosra (ÉLŐ közvetítés)
Orbán Viktor magyar miniszterelnök megtartotta hagyományos tusnádfürdői előadását a 33. Bálványosi Nyári Szabdegyetem és Diáktábor nagyszínpadán. A kormányfő értekezését Németh Zsolt, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottsága elnökének köszöntője, illetve Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökének helyzetértékelője előzte meg. Orbán Viktor kiemelte, olyan változás jön, amire 500 éve nem volt példa, elismerve azt is, hogy korábbi tusványosi beszédeiben még ő maga is alábecsülte annak a váltásnak a mértékét, amely előttünk áll.
A teljes előadás a Maszol Facebook-oldalán nézhető vissza.
A szervezők közölték, az előadásra több mint hétezren regisztráltak. Az Agerpres szerint a szervezők elmondták, voltak olyanok személyek, akik regisztrációját „biztonsági okokból” nem fogadták el. Idén a második éve annak, hogy regisztrálniuk kell azoknak, akik meg akarják hallgatni a magyarországi miniszterelnök beszédét, beleértve az akkreditált újságírókat is. A belépés QR-kód alapján történik, átnézik a táskákat, csomagokat is.
A beléptetésnél jelentős sorok alakultak ki, amire számítani is lehetett ekkora tömeg esetében, de viszonylag zökkenőmentesen zajlik az ellenőrzés és a beengedés. Egyébként több ellenőrzőponton is át kell haladni, a táskákat, csomagokat tüzetesen ellenőrzik.
Németh Zsolt köszöntötte a megjelenteket, külön kiemelve a vendéglátó Tusnádfürdő vezetőségét, a székelyföldi politikai vezetőket, valamint a Kárpát-medence magyar politikai szervezetek vezetőit, illetve a magyar kormány jelenlévő minisztereit, de nem hagyta ki a történelmi magyar egyházak vezetőit sem.
Tőkés László: Tenni kell az elvándorlás ellen
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke „az autonóm tusnádfürdői önkormányzat és a leendő autonóm Székelyföld felségterületén” köszöntötte a megjelenteket.
„Vannak idők és helyzetek, melyekben hallgatni vétek, és a gonoszság erőivel való cinkosságot jelent, és minden bizonnyal nem tévedünk, hogyha úgy ítéljük meg, hogy ismét a szólás ideje köszöntött reánk – idézte Tőkés Lászlót az MTI. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke emlékeztetett: ilyen „könyörtelen kényszerhelyzet” volt a kommunista falurombolás idején, amikor „Románia népe és kétszeres elnyomást szenvedő magyarsága” nemet mondott az ateista-kommunista-nacionalista zsarnokságra. Szerint ma a háborúra, a migrációra és a genderideológiára kell nemet mondani. „Ezelőtt 35 évvel másmilyen Európáról álmodtunk” – mondta.
Felelevenítette, hogy ezelőtt 35 évvel közvetlenül a rendszerváltást követően hogyan határozták el a szabadegyetem létrehozását, amely kiállta az idők próbáját és túlélte az ellehetetlenítő kísérleteket is.
A volt püspök tudatta, a bukaresti Legfelsőbb Bíróság jogerősen elutasította keresetét, mellyel a Románia Csillaga kitüntetése visszavonásának érvénytelenítését kérte.
Az európai politikai helyzet kapcsán Tőkés azt mondta, reméli, a KDNP példáját követve az RMDSZ is hamarosan kilép az Európai Néppártból.
Az erdélyi magyarság fogyásáról azt mondta: a forradalom után eltelt három évtizedben mintegy 600 ezerrel csökkent a romániai magyarság lélekszáma, amely mára alig haladja meg az egymilliót. A népességcsökkenés legfőbb oka az elvándorlás, hangsúlyozta Tőkés László, aki szerint „mi nem vagyunk migránsok, nem válhatunk megélhetési kivándorlókká”, s ennek megakadályozása a hazai politikum elsőrendű feladata, de „ódzkodik” a feladattól.
Orbán Viktor: Idén nincs akkora felhajtás
Orbán Viktor magyar miniszterelnök közölte: idén nem kapott diplomáciai demarsot Bukarestből, és látogatását sem övezi akkora felhajtás, mint az előző évben. Megemlítette a Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel megtartott pénteki találkozójáról is, és bejelentette: a magyar EU-s elnökség napirendre tűzi Románia szárazföldi schengeni csatlakozását, és ha lehet, „át is viszik”.
Három nagy téma van ma az asztalon azok számára, akik a világ és a magyarok sorsáról gondolkodnak. Az első a háború, amely felfedi azt a valóságot, amiben élünk, amely eddig nem volt látható és leírható, a második nagy téma az, hogy mi lesz a háború után, a régi világ folytatódik vagy új világ következik, a harmadik pedig, ha új világ jön, abban hol lesz a helye Magyarországnak – sorolta Orbán Viktor.
A háború a mi piros bogyónk – mondta a magyar miniszterelnök. A Mátrix című filmre kell gondolni, árulta el, amikor a főhősnek két bogyó közül kell választania. „A háború a mi piros bogyónk, ezt kaptuk, és most új tapasztalatokkal felvértezve kell beszélnünk a helyzetről. A háború a politika folytatása más eszközökkel és már perspektívából” – mondta Orbán Viktor.
A magyar kormányfő pontokba szedte mindazt, amit 2022. február 24. óta történt. Brutális veszteségeket szenvednek el a felek, s mégsem akarnak kiegyezni. Ennek egyrészt az az oka, hogy mindketten azt hiszik, hogy győzni tudnak. „Mindenkinek van valamilyen igazsága, nem fogja feladni a háború. (…) Békét csak kívülről lehet hozni” – jelentette ki Orbán.
Ukrajna ellenálló ereje és képessége példa nélküli, de az a kérdés, hogy mitől – tette fel a kérdést a kormányfőt. Ukrajna egy hivatást talált magának, fölvillant a Nyugathoz tartozás perspektívája. Létezésének értelme és fontossága a saját maga és a világ szemében megnőtt, ez aktív és cselekvő állapotba hozta, amit mi, nem ukránok agresszív követelőzésnek látunk, az valójában azt, hogy az ukránok azt követelik, hogy hivatalosan is ismerjék el az ő törekvésüket.
„Oroszország nem olyan, mint amilyennek láttatják”
Oroszország ugyanakkor más, mint ahogy láttuk vagy láttatták velünk, jelentette ki Orbán Viktor. Szerinte Oroszország gazdasági ereje példaértékű.
Felidézte, ott volt akkor, amikor Brüsszelben azt mondták, hogy a gazdasági megszorító intézkedések majd térdre kényszerítik Oroszországot. Az oroszok azonban a Krím-félsziget annektálását követő szankciók után képesek voltak alkalmazkodni. „Ahogyan leírják nekünk Oroszországot, az hamis”, jelentette ki, mert egy fejlődő és modern ország, amely az összes gazdasági szankció ellenére képes volt a fejlesztésekre, és a világon az egyik legnagyobb élelmiszeripari exportőre lett.
Orbán Viktor ugyanakkor kijelentette: az európai politika összeomlott, nem tesz mást, mint az amerikai Demokrata Párt politikáját követi. A szankciók ugyanis, amiket bevezettünk, az európai államok érdekével ellentétesek – közölte.
Donald Trump üdvözli az erdélyieket
Orbán Viktor elmondta, pénteken telefonon egyeztetett a volt amerikai elnökkel és jelenlegi republikánus elnökjelölttel. A magyar kormányfő elmagyarázta neki, hogy épp hol van és készül egy előadást tartani a világ helyzetéről, Trump pedig azt üzente, hogy adja át személyes üdvözletét az erdélyi magyaroknak, akik részt vesznek Tusványoson.
Ötszáz éve nem volt ekkora változás a világban
Olyan változás jön, amire 500 éve nem volt példa – jelentette ki Orbán Viktor, elismerve azt is, hogy korábbi tusványosi beszédeiben még ő maga is alábecsülte annak a váltásnak a mértékét, amely előttünk áll.
Mint mondta, korábban a változás rendszerint Nyugaton történt és „ezek a mi nyugati logikánkon belül maradtak”, most pedig Keleten történik „logikaváltás”, egy „világrendszerváltás” tanúi vagyunk. Jóllehet, a következő évtizedekben, sőt akár évszázadokban Ázsia lesz a világ meghatározó ereje.
Ez azért elkerülhetetlen folyamat Orbán szerint, mert Ázsia oldalán van a demográfiai, a technikai, a pénzügyi előny, ott lesz a legtöbb munkaerő, a legtöbb kutatóállomás és a legjobb egyetemek, mondta Orbán Viktor, „miközben mi, európaiak még az oroszokat is jól beletereltük ebbe a formálódó nagy egységbe”.
CSAK SAJÁT