Oltás- és magyarellenes jelöltekkel készül Európába az AUR
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a magyarellenes harcot az európai parlamenti (EP) választás utánra halasztja, ezért maradt a párt sunyi módon távol a legutóbbi úzvölgyi provokációból és Tusványossal kapcsolatos hergeléséből - véli a politikai elemző. A George Simion vezette formáció EP-képviselőjelöltjei között oltásellenes figurák és sovén politikusok egyaránt megtalálhatók.
Felmérések szerint húsz százalékos támogatottsággal a második helyen áll a pártok népszerűségi listáján a magyarellenes kirohanásairól is ismert AUR a parlamenti formációk közül elsőként ismertette a jövő júniusban esedékes európai parlamenti választásokon indított jelöltjeit. Ha a jelenlegi tendencia folytatódik, azaz lassan emelkedik George Simionék népszerűsége, a szélsőséges párt akár nyolc-tíz képviselőt is küldhet Strasbourgba. Romániának összesen 33 mandátuma van az Európai Parlamentben.
Az AUR-listát Claudiu Târziu szenátor vezeti. A politikus kevésbé exhibicionista, mint a Simion, de azért nem riadt vissza a parlamenti botrányoktól. Mint arra a Digi24 portál beszámolt, Târziunak Alexandru Muraru nemzeti liberális képviselővel keveredett nyílt, szóbeli konfliktusba. Igazi meglepetés a lista második helyén indított Mugur Mihăescu, a televíziós fellépéseiben Garceaként ismert komikus. A showbiznisszel meggazdagodott Mihăescu éttermet nyitott Bukarest régi központjában, a főváros bulinegyedként is ismert részén. A világjárvány idején oltásellenes álláspontot képviselt és élesen bírálta a hatóságok által elrendelt korlátozásokat. 2020-ban a G4Media arról írt, hogy Mugur Mihăescut az egykori Securitate katonai szolgálatának évei alatt beszervezte, ezt követően pedig jelentéseket írt kollégáiról. Az egykori színész azt mondta, megverték és megfenyegették az együttműködési aláírás előtt.
A listán két nő is szerepel: Georgiana Maria Teodorescu jogász és Ramona Ioana Bruynseels, aki 2019-ben a Dan Voiculescu által alapított és Cristian „Piedone” Popescu által vezetett Humanista Erő Pártja jelöltjeként indult az államfőválasztáson.
Jelenleg is EP-képviselő az AUR-listát erősítő Cristian Terheș, akit a Szociáldemokrata Párt listáján szerzett mandátumot, de később lemondott, és csatlakozott az Európai Konzervatívok és Reformerek frakciójához. Hangos oltás- és korlátozásellenes álláspontot képviselt a Covid-járvány idején. Pénzbírságot kapott, amiért az Európai Parlamentnek otthont adó strasbourgi épületbe való belépéskor megtagadta az oltási igazolás bemutatását. A nők jogairól szóló vita során a román EP-képviselő a transzszexuális nőket „perverz férfiaknak" nevezte. A listán megtaláljuk a magyarellenes Dan Tanasăt, és az oltáselleneseket harcba szólító Gheorghe Piperea ügyvédet is.
George Simion AUR-vezér az jövő év végi államfő-választásról is beszélt. Mint mondta, a párton belülről Claudiu Târziu, Cristian Terheş, Gheorghe Piperea, az AUR-on kívülről pedig Ioan Aurel Pop, a Román Akadémia elnöke, Mircea Diaconu színész és Andrei Marga volt külügyminiszter lehet a formáció jelöltje.
Pászkán Zsolt, a budapesti Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője szerint a programot a legkönnyebb jellemezni, hiszen olyan mint egy másodikos elemista által írt „karácsonyi kívánságlista”: minden benne van, amiről úgy gondolják, hogy csábítóan hangozhat a „valami másra” vágyó hazai és külföldi (diaszpórabeli) román szavazók számára. Az úgynevezett programról a nagybányai származású politikai elemző azt mondta: elsősorban azt mutatja meg, hogy az AUR továbbra sem akar, vagy tud túllépni a legfőbb hiányosságán, a „látvány”-, vagy „hulladékpolitizálás” csábításán.
„Bár a szövegbe belepréselték az összes alkotóelemet (Brüsszellel és Moszkvával szembeni szuverenitás, nemzetek Európája - gondosan ügyelve, hogy csak Lengyelországot említsék meg mintaként), amire a rendszerpártokba beleunt, azoktól megcsömörlött választók ráharaphatnak, csak éppen az egész nem áll össze egy egységes rendszerré. Hiányzik mögüle a valódi műhelymunkából származó gondolati egység, az egész egy nulla szellemi tápértékű, de pillanatnyi telítettségérzést kínáló szólhalmaz. És éppen a szellemi munkának ez az elbliccelése tükröződik a hétvégén nyilvánosságra hozott (egyelőre csak a befutónak remélt helyekre szánt) jelöltek listájában is. Egy színes egyveleg, akiket valójában nem az ideológiai egység jellemez (mert ilyen nincs), hanem inkább az összeállítók azon vágya, hogy a választók minél szélesebb köre találjon legalább egy valakit, akivel azonosulni tud” - fogalmazott a Maszolnak Pászkán Zsolt.
Szerinte ez a fajta mozaikszerű építkezés, bár csábítóan hangzik, nagy veszélyeket is rejt az ezzel próbálkozó politikai szervezetek számára, mert az ilyenfajta gyenge kötőanyagú szövetkezések csak ideig-óráig képesek békésen meglenni egymás mellett és viszonylag hamar bekövetkezhet a szervezeten belüli hatalmi harc az egyedi és sokszor valójában nagyon ellentétes érdekek érvényesítéséért. Emlékeztett rá: az AUR az elmúlt években zajosan és nyilvánosan bejelentkezett az EP-n belüli, a „rendszerpártokkal” szembenálló Európai Konzervatívok és Reformerek csoportjába, és most már azt reméli, hogy egyenesen a vezetője lehet az új EP-ben.
„Az AUR számára az EP-választás elsősorban ebből a szempontból lényeges és ezért tekintik az összes választásnál fontosabbnak, mert azt remélik, hogy egy nemzetközi legitimáció koalícióképessé teszi őket a belpolitikai színpadon is. Tehát az AUR vezetői szerint, a bukaresti kormányba Brüsszelen/Strasbourgon keresztül vezet az út. Ez is magyarázza az AUR Magyarországgal és Orbán Viktor kormányfővel kapcsolatos visszafogott kommunikációját is. A lengyel kormánypárthoz, a PiS-hez való közeledés csak mérsékelten hozott sikert. Simion 2022-es madridi trollkodása - amikor megpróbált a Fidesszel és a magyar kormányfővel nyilvánosan konfrontálódva részt venni az európai konzervatívok egy olyan összejövetelén, melyre nem hívták meg - inkább visszaütött, mint használt” - mondta a szakértő.
Úgy véli, Simion és pártja a magyarellenes harcot az EP-választás utánra halasztja, amikor már az eredmények ismeretében mutathatja ki valódi arcát. „Ez a fajta sunyi viselkedést (és a sovén táboron belüli konfliktusa Mihai Tîrnoveanu és más hasonlók szervezeteivel) tükrözi, hogy az AUR látványosan távolmaradt úgy a legutóbbi úzvölgyi provokációktól, mint ahogy a román politika és média Tusványossal kapcsolatos hergeléséből” - mondta Pászkán Zsolt.
CSAK SAJÁT