Nő a családon belüli erőszakos esetek száma Maros megyében 

A családon belüli erőszak továbbra is problémát jelent Maros megyében. A legfrissebb adatok szerint 2024-ben 1,95 százalékkal nőtt az ilyen típusú bűncselekmények száma az előző évhez képest. A hatóságok egyre több védelmi intézkedést alkalmaznak, de a jogsértések továbbra is gyakoriak.

A bejelentett esetek túlnyomó többsége testi sértés (65,53 százalék), amelyet a fenyegetés (13,47 százalék) követ. Ezekben az esetekben elengedhetetlen a rendőrség gyors beavatkozása - közölték kedden, a Maros Megyei Rendőr-felügyelőség éves beszámolója alkalmával. 

Közel két százalékkal nőtt a családon belüli erőszakos esetek száma Maros megyében |Fotó: Pixabay

Mint arról mi is beszámoltunk, ha a bántalmazott személynek azonnali biztonságra van szüksége, rögtön kérheti a hatóságoktól az ideiglenes távoltartási végzés kiállítását, amely öt napig érvényes. Maros megyében 2024-be 291 távoltartási végzését és 316 ideiglenes távoltartási határozatot bocsátottak ki a hatóságok, a szabálysértések száma azonban továbbra is magas: 27 személyt vettek őrizetbe a távoltartási végzés megszegése miatt.

Elektronikus nyomkövető – működik, de nem elég

Maros megyében 2024-ben összesen 63 elektronikus nyomkövető eszközt üzemeltek be. Harmincöt olyan személyhez került, akire ideiglenes távoltartási határozat volt érvényben, 24-et bíróság által elrendelt távoltartási végzés alatt álló személynek kell viselnie. 

Nyomkövető eszközök |Fotó: Román Rendőrség

A hatóságok közlése szerint, amikor az illető a megszabott távolságnál közelebb megy az áldozathoz, a nyomkövető riasztja a rendőrséget. Tavaly 19 esetben az „egyszerű” riasztás miatt kellett beavatkozniuk a rendőröknek, 21 esetben azonban bűncselekményeket követtek el a nyilvántartásban szereplő személyek, 6 erőszaktevő ellen eljárás indult.

A helyzet országos szinten sem bíztatóbb. 2024-ben családon belüli erőszak miatt közel 3000-en kértek segítséget az ingyenes segélyvonalon. 

A törvény értelmében, a bántalmazónak egy karkötőt kell viselnie és egy hozzá tartozó telefont is kap. Ezen van beállítva a helymeghatározás. A felszerelés másik része: egy telefon, az áldozatnál van. Az automatikusan riasztja a rendőrséget, ha a bántalmazó, a bíróság által megszabott távolságnál közelebb megy. A rendszert Maros megyében 2022. október 1. üzemelték be, de nagyon kevesen élnek a lehetőséggel.

Kapcsolódók

Kimaradt?