Családon belüli erőszak miatt közel 3000-en kértek segítséget az ingyenes segélyvonalon
2024-ben több mint 9000 hívás érkezett a családon belüli erőszak, nemi megkülönböztetés és emberkereskedelem áldozatainak segélyvonalára: 2835 hívás családon belüli erőszak miatt, 15 hívás szexuális és munkahelyi zaklatás miatt. Az ügynökség szerint a számok adta kép csak a jéghegy csúcsa, mivel a nők jogainak megsértése legsúlyosabb formájának, a családon belüli erőszaknak a jelensége a valóságban sokkal elterjedtebb.
A Nők és Férfiak Közötti Esélyegyenlőség Országos Ügynöksége (ANES) forródrótjára – melyet a családon belüli erőszak, a nemi megkülönböztetés és az emberkereskedelem áldozatai segítésére működtetnek – 2273 szóbeli, 2293 pszichológiai, 1714 fizikai, 68 szexuális erőszakos cselekményről érkezett bejelentés, ezenkívül 70 gazdasági bántalmazást, 91 szociális erőszakot, valamint 1 lelki erőszakos cselekményt és 64 internetes erőszakos cselekményt jelentettek be, írja a News.ro.
„2024. január 1. és december 31. között összesen 9285 hívás érkezett a 0800 500 333-as segélyvonalra” – közölte szerdán az ügynökség. Ebből 6534 volt a fogadott hívás, 2269 volt a rövid hívás és 482 nem fogadott hívás, mivel az ügynökség munkatársa épp másik hívás miatt foglalt volt. A fogadott 6534 hívásból 2835 családon belüli erőszak miatt volt, 31 emberkereskedelemmel volt kapcsolatos, 9 hívás a nemek közötti egyenlőséggel, 22 hívás során – nem családon belüli – szexuális erőszak miatt fordultak az ügynökséghez, 15 hívás a nemi alapon történő zaklatással, valamint a munkahelyi lelki zaklatással volt kapcsolatos.
A családon belüli erőszakos eseményekkel kapcsolatos 2835 hívásból (beleértve a visszatéréseket) 2038-an áldozatként telefonáltak, 693 személy pedig tanúként hívta a forródrótot, és 104-en nem nyilatkoztak arról, milyen az érintettségük a bejelentett ügyben. Az emberkereskedelemmel kapcsolatos 31 hívás esetében: áldozatként 8 személy hívta a forródrótot; tanúként 19 személy, négy nem nyilatkozott arról, hogy milyen minőségben hívta telefonált.
Az esélyegyenlőség/nemek közötti egyenlőség területén 9 hívás esetében 8 személy áldozatként, 1 személy pedig tanúként hívta a forródrótot. Szexuális erőszak ügyében – ami nem családon belüli erőszak volt – 22 hívás esetében (beleértve a visszatéréseket is) áldozatként 15 személy hívta a forródrótot, tanúként 6 személy tárcsázott.
„A 2024-es adatok megerősítik, hogy a családon belüli erőszak, a nemi megkülönböztetés és az emberkereskedelem továbbra is sok nőt érint Romániában. Az a tény, hogy tavaly több mint 9000 hívást regisztráltak a 0800 500 333-as számon, azt mutatja, hogy egyre nagyobb a bizalom a támogatás és védelem nyújtására jogosult intézmények iránt. Ez a kép azonban csak a jéghegy csúcsa, mivel a nők jogai megsértésének legsúlyosabb formája: a családon belüli erőszak jelensége a valóságban sokkal elterjedtebb. Minden egyes hívás erre a számra fontos lépés a bajba jutott emberek megsegítése felé, és különbséget jelenthet élet és halál között. Fontos, hogy a családon belüli erőszak, az emberkereskedelem vagy a nemi megkülönböztetés áldozatai tudják, hogy nincsenek egyedül, hogy nincsenek magukra hagyva, hogy bátorságot kell meríteniük és segítséget kell kérniük tőlünk. Elkötelezettek vagyunk a jelenség elleni küzdelem folytatása mellett, és hogy azonnal és szakszerűen válaszoljunk minden támogatásra, védelemre és segítségre irányuló kérésre” – mondta Luminița Popescu, az ANES államtitkára, idézi a News.ro.
A 0800 500 333-as segélyvonal egy 2015 óta éjjel-nappal működő szolgáltatás. A szám ingyenesen hívható bármely országos lefedettségű hálózatról. A forródrótot szakszerű segítségért hívhatja a családon belüli erőszak, emberkereskedelem, nemi megkülönböztetés vagy többszörös diszkrimináció potenciális áldozata vagy áldozata, szülő vagy más családtag, szomszéd vagy családi ismerős, illetve tanú vagy más olyan személy, aki tud ilyen esetről. Az ANES forródrót tanácsadói segítséget és tanácsot nyújtanak. Meghatározzák a bejelentett eseteknek megfelelő megoldásokat, tájékoztatást nyújtanak azokról a lépésekről, amelyeket az áldozat a bántalmazás jellege szerint megtehet a krízishelyzetből való kilábalás érdekében, valamint a szükségleteinek megfelelő szolgáltatásokról.
Az ANES szerint arra képezik ki őket, hogy rövid tájékoztatást adjanak az áldozatoknak és a potenciális tanúknak arról, hogy milyen lépéseket tehetnek a családon belüli erőszak megelőzése és leküzdése érdekében, jogi és pszichológiai tanácsadást nyújtanak, valamint helyszínileg közeli, megfelelő intézményekhez irányítják őket, ahol támogatást és útmutatást kapnak a környéken elérhető szolgáltatásokhoz.
CSAK SAJÁT