Nincs mese! Fókuszban a külpolitika

Új helyszínen, az Egyetem utca 8. szám alatt rendezte be az RMDSZ az Oázist, ahol számos szakmai beszélgetésre, közösségi- és gyermekfoglalkozásra kerül sor a Kolozsvári Magyar Napok idején. A nyitónapon, csütörtökön tartották meg a Nincs mese! beszélgetés kvázi különkiadását, amikor Kelemen Hunor szövetségi elnök folytatott eszmecserét vendégeivel.

Az Oázis egyik kiemelt programja volt a tavaszi helyhatósági és európai parlamenti választás kampányában már megismert Nincs mese! „megmondóest” különkiadása, melyen Kelemen Hunor és beszélgetőtársai, L. Simon László magyarországi író, költő, kultúrpolitikus, volt országgyűlési képviselő és a Magyar Nemzeti Múzeum korábbi főigazgatója, valamint Szenkovics Dezső, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Kolozsvári karának dékánja értekeztek aktuális és főleg külpolitikai kérdésekről.

A „mellébeszélést” kerülő, ezért korábban „megmondóestnek” elkeresztelt, tabumentes beszélgetés során az amerikai elnökválasztás, az orosz–ukrán háború, Kína és Tajvan helyzete, de a közel-keleti konfliktus is terítékre került. A szövetségi elnök felvetésére, miszerint valamennyi konfliktus hátterében valamilyen kulturális különbség áll, a beszélgetőtársak hozzátették, hogy azért nem elhanyagolható módon a gazdasági kérdések is befolyásolják az eseményeket. L. Simon László szerint ez különösképpen így van az orosz–ukrán háború esetében, de nem különben Kína és Tajvan, valamint az arab országok tekintetében. A magyarországi politikus szerint ugyanakkor kissé túlzó azt várni az amerikai elnökválasztás kimenetelétől, még Donald Trump győzelme esetén is, hogy majd egycsapásra megoldja az ukrán-orosz ellentétet, mert róla tudni kell, hogy nagyon is pragmatikus, a számok emberek, akinek elsősorban szintén az amerikai érdek a legfontosabb, gazdasági és politikai vonatkozásban egyaránt. Amennyiben Joe Biden utódja a demokrata Kamala Harris lesz, akkor pedig tulajdonképpen semmilyen nagy változásra nem kell számítani, továbbviszik a Biden-kormányzat idején megszokott politikát és akkor még egy jó ideig „lőni fogják egymást” az orosz-ukrán fronton.

Szenkovics Dezső, a Sapientia Tudományegyetem Kolozsvári Karának dékánja szerint is rossz irányba haladnak a dolgok, mert Európa nem ismerte fel idejében a helyes politikai utat, és már 2014-ben, amikor Oroszország annektálta a Krím-félszigetet, sokkal határozottabban kellett volna fellépnie. Mivel ez a határozottság elmaradt, a két és féléve kirobbant és azóta szüntelenül zajló háború egyre nagyobb veszélyt jelent az európai államok számára, és az Európai Unió, illetve ennek brüsszeli vezetősége téves úton jár, amikor nem veszi figyelembe azt, hogy ennek a háborúnak egyszer vége lesz és akkor le kell majd ülni egy asztalhoz a felekkel, és valamilyen módon rendezni kell a kapcsolatokat. A jelenlegi helyzetben nehéz elképzelni, hogy ezt miképpen teszi majd meg az EU Oroszországgal, fejtegette az egyetemi tanár.

A beszélgetésen részletekbe menően boncolgatták a közel-keleti helyzetet is, Izreal és Irán kapcsolatát, illetve a két ország közötti feszültség eszkalálódásának lehetőségét, de abban mindenki egyetértett, hogy az arab országok egyikének sem érdeke egy térségi háború kirobbantása.

Az RMDSZ Oázis további rendezvényeiről itt írtunk, illetve a részletes program is megtalálható. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?