Nemzetközi pályázatot hirdettek a sepsiszentgyörgyi Bodok szálló helyére épülő művészeti központ tervezésére
Nemzetközi ötletpályázatot hirdettek a sepsiszentgyörgyi Bodok szálló helyére épülő művészeti központ tervezésére. A pályázatot a magyar építési minisztérium írta ki és finanszírozza. Eközben Sepsiszentgyörgy önkormányzata ősz végén, tél elején elindítja a Bodok szálló bontási folyamatát.
A Magyarország építészeti minisztériuma által meghirdetett és finanszírozott nemzetközi pályázatra augusztus 26-ig várják az építészeti javaslatokat egy olyan korszerű épületegyüttesre, amely a lebontásra kerülő Bodok szálló helyén új otthona lesz a Bod Péter Megyei Könyvtárnak, a Tamási Áron Színháznak, az M Studio mozgásszínháznak, a Cimborák Bábszínháznak, az Erdélyi Művészeti Központnak, és benne lesz a Székelyföldi Filharmónia koncertterme.
Lánszki Regő, Magyarország országos főépítésze, a pályázatokat elbíráló bizottság elnöke szerint az eredményhirdetés október 11-én lesz, és a legjobb ötletekkel benevező építészeket összesen 58 millió forinttal díjazzák.
„Egy olyan középület létrehozása a cél Sepsiszentgyörgyön, amely az ifjúság, a határon túli magyarság kulturális életének és ahhoz kapcsolódni vágyó közösségek ikonikus színterévé válhat” – fogalmaz a magyar építészeti minisztérium pályázati kiírása.
Antal Árpád polgármester elmondta: a Bodok szálló bontása ősz végén, tél elején kezdődhet, mert nem szeretnék ezt a munkát nyáron elvégezni, amikor a főtér tele van emberekkel. A bontási terv szerint 6,8 millió lejbe kerül a Bodok Szálloda elbontása és a transzformátorház költöztetése, de a bontásból származó építőanyagok értékesítése csökkenti a városháza kiadását.
A Lázár János magyar építési miniszter és Antal Árpád polgármester által februárban aláírt megállapodás szerint a magyar kormány 13 millió euróval támogatja az új művészeti központ megépítését.
Mint arról beszámoltunk, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat 2014-ben 745 000 euróért vásárolta meg a Bodok szállodát Ioan Neculae brassói üzletembertől, aki 2003-ban vette meg a korábbi Olt Turisztikai Rt. privatizált vállalattól, de az épület elhagyatottan állt Sepsiszentgyörgy szívében.
Miután a helyi önkormányzat megszerezte a tulajdonjogot és a Bodok szálló felújítását, újraindítását nem sikerült megoldani, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat úgy döntött, hogy a tízemeletes épületet lebontják, átmenetileg egy parkolót alakítanak ki a helyén, majd a térség legkorszerűbb kulturális központját építik meg.
CSAK SAJÁT