Iskolai szűrés: logisztikai problémák nehezítik a diákok tesztelését

Mint arról beszámoltunk, alig kezdődött meg az iskolai szűrés, máris problémákba ütközött a kivitelezése: ezen a héten keddre és péntekre halasztották a diákok nyáltesztes szűrését. A változtatásra a tesztek újabb tételének késése miatt volt szükség, ugyanis a beszállítók nem tudták teljesíteni vállalásukat. Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter kijelentette, szóba sem jöhet a tesztelés felfüggesztése, csak ideiglenesen változtatták meg a szűrési időpontot. Kolozs megyében voltak olyan iskolák és óvodák, ahol hétfőn is el tudták végezni a vizsgálatot és még csütörtökre is marad nyálteszt, máshol azonban készlethiány miatt valóban halasztani kellett a tesztelést, sőt még kedden sem kapták meg a szülők a teszteket.

Tasnádi Szilárd, Kolozs megye prefektusa a Maszolnak elmondta, néhány oktatási intézmény már pénteken kiosztotta a tanulók és óvodások hétfői szűrésére alkalmas nyálteszteket. Ugyanezt erősítette meg lapunknak több olvasónk is, voltak, akik már pénteken, mások hétfőn kézhez kapták a szűréshez szükséges tesztet, míg olyanok is akadtak, akikkel csak közölték az iskolákban, hogy majd kedden küldik a tesztet, mert nem rendelkeznek a szűréshez megfelelő mennyiséggel. Munkatársunk azonban jelezte, abban a kolozsvári iskolában, amelybe a gyermeke jár, még kedden sem tudták kiosztani a szülőknek a teszteket.

Tasnádi Szilárd elmondta, az iskolák igazgatósága dönt arról, hogyan igényli a teszteket, majd ennek függvényében osztják le az intézmények között azokat. „Az iskolákban számon tartják, hogy hány nyálteszt van raktáron, tudniuk kell, hogy mennyi az elegendő mennyiség” – vélte. Tasnádi Szilárd úgy fogalmazott, Kolozs megyében egyes iskolákban hétfőre is volt, és csütörtökre is van elegendő teszt.

Mivel a nyáltesztek legújabb tételét a beszállítók késlekedése miatt a vasárnapi nap folyamán juttatták csak el az oktatási intézmények egy részének országos szinten, a minisztérium úgy döntött, hogy a december 13–17. közötti héten hétfő és csütörtök helyett kedden és pénteken teszteljék a gyerekeket.
„A tárca vezetősége folyamatosan kapcsolatban áll a katasztrófavédelmi főigazgatósággal (DSU), hogy gyors és hatékony megoldásokat találjon az óvodáskorú gyermekek, diákok és a tanügyi személyzet teszteléséhez szükséges anyagok biztosítására. A tesztelés hetente kétszer, hétfőn és csütörtökön, vagy kedden és pénteken történik, a nyáltesztek leszállításától függően” – szögezte le Sorin Cîmpeanu.

Emlékeztetőül elmondta, hogy a heti két szűrést a szülők jóhiszeműségére alapozzák, ugyanis fényképpel is bizonyítható, hogy a tesztet elvégezték. Abban az esetben, ha a gyermek nyáltesztje pozitív lesz, a szülők kötelesek értesíteni az osztályfőnököt vagy az igazgatóságot. A vezetőség továbbítja az eredményt a Közegészségügyi Hatóságnak (DSP), ahonnan mentőszolgálattal csapatot küldenek a gyermekhez. „Kötelező PCR-teszttel megerősíteni a fertőzést, ugyanis előfordul, hogy a nyálteszt téves eredményt mutat” – tette hozzá.

Tasnádi Szilárd úgy látja, hogy környezetében a szülők betartják a szabályokat és valóban tesztelik gyermekeiket. „A szülők bevállalják ezt, majd fénykép formájában eljuttatjuk az eredményt az iskola tanárainak, vezetőségének” – magyarázta.

„Egészség-gazdaságtani csúcs: Romániában körülbelül hárommillió iskolást és óvodást tesztelnek le hetente kétszer Covid-gyorsteszttel, ami megközelítőleg heti 12 millió euróba kerül. Első héten kiszűrtek kb. 18 esetet, jó részük tünetmentes/enyhe eset volt. Egy ilyen eset kiszűrése kb. 600 ezer euróba került, és mindez az adófizetők pénzéből történt” – írta Lorenzovici László egészségügyi menedzser.
A Maszol megkeresésére a szakember elmondta, a szűrések költséghatékonyságát nemcsak Romániában, de minden fejlett európai országban mérik, viszont „bármilyen áron sehol sem szűrnek”. Mindennek meg kell vizsgálni a költséghatékonyságát, tehát meg kell állapítani, hogy egy adott összegért hány embert lehet tesztelni. A társadalom egészségügyi ellátásra fordítandó közpénzéből felelősségteljesen kell gazdálkodni. „Ezt a kérdést nem is tárgyalják nálunk, egyrészt mert a politikusokra ránehezedik a közvélemény általi nyomás. Másrészt olyan egészségügyi szakemberek is bekiabálnak a médiába, akik nem értenek az egészséggazdasághoz” – magyarázta.

Kolozs megye prefektusa kiemelte, hogy a törvény szempontjából kötelező megerősíteni a pozitív nyálteszteket PCR-teszttel is. Ebben az esetben a mentőszolgálat ingyen elvégzi a vizsgálatot. Jogerősen csak akkor küldhető karanténba a gyermek, ha a pozitív nyáltesztje mellett a PCR-teszt is megerősíti a fertőzést.

Tasnádi Szilárd szerint gördülékenyen halad a nyáltesztes szűrés, hiszen a nagyobb diákok akár saját maguknak is elvégezhetik a tesztet, az óvodások és kisiskolások esetében viszont sok időt igényelne a tanintézményben történő szűrés, ezért egyszerűbb, ha otthon, a szülők segítségével végzik el.

(Nyitókép: Pataky Lehel Zsolt)

Kapcsolódók

Kimaradt?