Nagy elSzámolás: könyvelési versennyel teremtenek hidat a diákok és a vállalkozások közt
Második alkalommal hirdetették meg Háromszéken a Nagy elSzámolás nevű versenyt a pénzügyek és könyvelés terén tehetséges diákok és egyetemisták számára.
Amellett, hogy szakmai gyakorlatozás lehetőségével és értékes tárgyi díjakkal jutalmazza a nyerteseket, a verseny hidat is képez a könyvviteli vállalkozások és a szakmát még tanuló diákok között, tájékoztatott Debreczeni János sepsiszentgyörgyi könyvviteli szakértő, a Kovászna megyei Könyvszakértők és Mérlegképes Könyvelők Testületének (CECCAR) tiszteletbeli elnöke.
Debreczeni János szerint a tavaly hagyományteremtő jelleggel indított versenyre 18 diák és egyetemista jelentkezett. A Nagy elSzámolás célja, hogy a háromszéki szakcégek számára feltérképezzék a tehetséges diákokat, képezzék, majd munkahelyet kínáljanak számukra, ezáltal itthon tartva őket. Másrészt a felelős könyvvitelt népszerűsítik, azért is adták a figyelemfelkeltő, Nagy elSzámolás címet az eseménynek, hogy a vállalkozók gondolkodjanak el azon, mi történik, ha a könyvelésükben „elszámolnak” valamit. Ezért fontos, hogy olyan szakemberrel dolgozzanak, aki akár a lehetséges hibáért is vállalja a felelősséget és rendelkezik olyan szakmai biztosítással, amely megtéríti a partnerének okozott esetleges károkat is.
A Nagy elSzámolás verseny értékes tárgyi nyeremények – laptop vagy iPhone és szakkönyvek – mellett szakmai gyakorlatozás lehetőségét kínálja az eseményt meghirdető, sepsiszentgyörgyi Cont-Exp könyvviteli vállalkozásnál a középiskolás és egyetemista kategóriák első három helyezettjének, azaz összesen 6 fiatalnak. A Cont-Exp tulajdonosa, a Kovászna megyei Könyvszakértők és Mérlegképes Könyvelők Testületének (CECCAR) tiszteletbeli elnöke elmondta: a verseny társszervezői a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) sepsiszentgyörgyi kihelyezett tagozata, a Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola és a CECCAR.
A háromszéki lakhelyű vagy valamely Kovászna megyei oktatási intézményben tanuló középiskolás diákok és egyetemisták április 24-ig nevezhetnek be a Nagy elSzámolás Facebook eseményén, illetve a sepsiszentgyörgyi Berde Áron gazdasági szaklíceum vagy a BBTE sepsiszentgyörgyi székhelyére kihelyezett plakátokon lévő QR kód beolvasásával. A könyvelési versenyre április 27–én, délután kerül sor két kategóriában. A benevezett középiskolások és egyetemisták 90 perc alatt meg kell oldjanak egy elméleti könyvvitel, egy gyakorlati könyvvitel és egy logikai feladatot. Tavaly az elméleti feladatok összeállításkor a szaklíceumi és egyetemi tananyagot vették alapul, míg a gyakorlati vizsgán gazdasági jelenségekre kellett választ adni.
A Maszol érdeklődésére, hogy a szaklíceumokban és egyetemeken átadott ismeretek mennyire életszerűek, Debreczeni János azt mondta: nagyon sok múlik a pedagóguson, hogy dolgozik-e vagy sem a szakmában, így az elméleti oktatást mennyire tudja megfűszerezni gyakorlati példákkal.