banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Mi vár ősztől? – Bővülnek a bölcsődei helyek, nő a napközis kínálat

Bár csak május végén kezdődnek az iratkozások bölcsődébe és óvodába, és csak az újrairatkozások után derül ki, hogy pontosan mennyi szabad hely maradt, már most körbekérdeztünk: hol terveznek bővítést, milyen változások várhatóak a következő tanévtől? Nem könnyű átlátni, hisz számos építkezés, felújítás zajlik, amelyek vagy lezárulnak őszig vagy nem. Ami kiderült: új bölcsődei csoportok indítását tervezik Maros és Hargita megyében, bővítésre van ígéret Háromszéken is. Átalakulás van az óvodák szintjén: növekszik az igény a hosszított, azaz napközis programra, új óvodaépületeket adnak át idén Sepsiszentgyörgyön, és Kolozsváron is eggyel több magyar óvodai csoportot hirdettek.

Május 19-e és 23-a között zajlik majd az bölcsődés és óvodás gyerekek újraíratása az intézményekbe, és 23-án derül ki mennyi hely maradt az újonnan iratkozóknak – viszonylag távoli az időpont, de mit lehet most tudni a helyek számáról, az esetleges bővítésekről, ennek próbáltunk utánanézni. Tanfelügyelőségeket kérdeztünk Maros, Hargita, Kovászna és Kolozs megyéből, és önkormányzati vezetőktől is tájékozódtunk.

Maros megye: új bölcsődei csoportok és több napközis

Maros megyében új bölcsődei és óvodai helyekre lehet számítani a 2025-2026-os tanévtől. Új intézményt avatnak nemsokára Szászrégenben, és az ígéret szerint a marosvásárhelyi Belvedere negyedbeli új épületet is elfoglalhatják ősztől a gyerekek. Utóbbiban összesen 150 férőhelyet biztosítanak bölcsődések és óvodások számára.

Marosvásárhelyen a Református Kollégium Bölcsődéjében tervezik újabb csoport indítását, a beiratkozások függvényében, közölte Antal Levente Mihály főtanfelügyelő-helyettes. A megyeszékhelyen kívül Mezőpanitban indítanak még újabb magyar bölcsődei csoportot a 2025-2026-os tanévtől, amennyiben jóváhagyásra kerül, illetve, ha lesz elegendő beiratkozó. Mezőpanit községben egy új, korszerű bölcsőde épült, amely négy csoport befogadására alkalmas. Nemcsak ott, hanem több más településen is új vagy felújított épületbe költözhettek a bölcsődések, óvodások az elmúlt években. Marosszentkirályon négy bölcsődei csoport közül egy magyar tannyelvű, és a tavaly átadott korszerű épületbe járhatnak, számolt be a főtanfelügyelő-helyettes a szaktanfelügyelőtől, Kovács Júliától kapott információk alapján.

Bár csökkenőben a gyereklétszám, további külön magyar csoportokra még mindig van igény. | Fotó: Pexels

„Összességében elmondható, hogy elférnek a gyerekek, minden gyermeknek jut hely a bölcsődében és az óvodában is, azonban több településen nincsenek magyar bölcsődei csoportok, főként infrastrukturális gondok miatt, de a szülők részéről az alacsony kereslet is az okok között van” – foglalta össze a főtanfelügyelő-helyettes. Marosvásárhelyen egyébként működnek vegyes tannyelvű csoportok is, tudtuk meg, és három olyan bölcsőde van a városban, ahol vagy infrasturkturális, esetleg adminisztratív gondok miatt, vagy kérések hiányában nincs külön magyar csoport.

A főtanfelügyelő-helyettes elmondta, nagyjából ugyanannyi helyre számítanak bölcsődei és óvodai szinten, mint amennyi tavaly be volt tervezve, de majd ősszel látszik pontosan, mennyire teltek be ezek, vagy hol volt igény végül az újabb csoportra. „A magyar nyelvű csoportok helyzete Maros megyében egyelőre stabil, de a demográfiai változások és egyéb tényezők miatt nincs egységes növekedési tendencia, inkább csökkenő” – jegyezte meg. Jelenleg 415 gyermek jár magyar tannyelvű bölcsődébe, és 5527 gyerek óvodába, a többség rövid programmal. A következő tanévben a beiskolázási tervek alapján a csoportok száma közel azonos az ideivel, változás abban van, hogy a rövid programmal működő csoportok közül hat napközis csoporttá alakul és kettővel több bölcsődei csoport van betervezve.

Egyre nagyobb az igény a hosszított programra. | Fotó: Pexels

Építési és bővítési projektek jelenleg is zajlanak, hisz nagy igény van férőhelyekre. A megyeszékhely Egyesülés negyedbeli 80 férőhelyes bölcsőde nem nyit meg idén, derült ki az iskolaigazgatósághoz közeli forrásoktól, viszont a Belvedere negyedbeli új épület, az ígéretek szerint megnyitja kapuit, ezt sajtótájékoztatókon több alkalommal is megerősítette a polgármester, a Maszolnak azt is megerősítette, hogy az épület készen van, csak az összekötő utat kell még megépíteni. 

Az óvodák esetében változás, hogy vidéken is egyre nagyobb igény van a hosszított programú, azaz a napközis oktatásra, így egyre több óvoda kéri az átalakítását – mondta el Antal Levente Mihály. Példaként Nyárádkarácsonfalvát említette, ahol az új csoport ideiglenes működési engedélyt kapott, és minisztériumi jóváhagyásra vár. Backamadarason két éve működik hosszított programú csoport.

Sepsiszentgyörgy: Waldorf-óvoda nyitja kapuit

Igény lenne több bölcsődére Háromszéken, tudtuk meg Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelőtől. „Ami jelenleg rendelkezésre áll, az maximális létszámmal működik. Igény lenne több bölcsődei csoportra. A helyhiány leginkább Sepsiszentgyörgyöt és Kézdivásárhelyet érinti. Sepsiszentgyörgyön legalább két csoportra – mintegy 30 helyre – még szükség lenne. Egyelőre az infrastruktúra a gond: nincsen szabad terem, ahol új csoport helyet kaphatna” – magyarázta Kiss Imre főtanfelügyelő.

Háromszéken is van igény bővítésre. | Fotó: Pexels

Az igényeket részben talán sikerül is lefedni, legalábbis Sepsiszentgyörgyön. A háromszéki megyeszékhelyen ugyanis az unitárius egyház épít bölcsődét, és az ígéret szerint ez szeptemberig el is készül, tudtuk meg Sztakics Éva alpolgármestertől. A Borvíz utcában hatvan férőhelyes Waldorf-óvoda nyílik meg. Ezenkívül nem tanévkezdésig, de decemberig kellene elkészülnie az Őrkő negyedi óvodának, és amint kész van, átköltözhetnek oda a gyerekek, mondta el még az alpolgármester.

Május 23-án hirdetik meg a szabadon maradt helyeket

Bölcsődébe 3 hónapos és 3 éves közötti korú gyerekeket lehet beíratni. Óvodába 3 és 6 év közötti gyerekeket vesznek fel, az elfogadott beiskolázási számnak megfelelően, úgy, hogy amennyiben a jelentkezők száma meghaladja a helyek számát, akkor előnyt élveznek a 4 éves (középcsoportos) és 5 éves (nagycsoportos) gyerekek.

A tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 19-e és 23-a között zajlik a már óvodás gyerekek újraíratása.

A beiratkozás első szakasza május 26. és június 13. között zajlik. A beiratkozásnál három opciót – intézményt – kell megjelölni, és a gyerekek elosztása a helyek számától függ. Május 26-a és 30-a között történik a kérések benyújtása, június 2-4. között az első opciók alapján történő elosztás, június 6-10. között a másodikként, június 11-én és 12-én pedig a harmadikként megjelölt opciók alapján történő leosztás. Június 13-án közzéteszik az eredményeket és a szabadon maradt helyek számát.

A második szakaszban június 16-20. között kell benyújtani a kéréseket, majd június 24-26. között az elsőként, június 30. és július 2. között a másodikként, majd július 3-án és 4-én a harmadikként megjelölt opció alapján történik a helyek betöltése.

Július 7-én közzéteszik a második szakasz eredményeit és a második szakasz nyomán üresen maradt helyeket. Ezekre augusztus 18-28. között lehet majd jelentkezni azoknak, akiket az első két szakaszban sehova nem soroltak be. Ennek eredményeit augusztus 29-én teszik közzé.

Hargita megyében is több lesz a napközis csoport

Hargita megyében jelentősen több hely lesz hosszított programú, azaz napközis csoportokban, derül ki a Demeter Levente főtanfelügyelőtől kapott adatokból. Míg jelenleg 265 napközis csoport létezik, és ezekbe 5363 gyerek jár, a következő tanévtől majdnem 300-zal több: 5657 helyet hirdetnek meg, és tizeneggyel több ilyen csoport a terv. Hogy ezek a pluszhelyek hol lesznek, az nem derül ki a tájékoztatásból. Normál, azaz rövid programmal néggyel kevesebb, 287 csoportot terveznek indítani. Bölcsődei csoport hárommal lesz több, de a helyek száma itt összességében a tavalyihoz hasonló.

Bővítések Szilágy megyében

Mint arról nemrég beszámoltunk, Szilágy megyében Szilágysomlyón avattak új bölcsődeépületet, ami a fejlesztési minisztérium bölcsődeépítési programján keresztül a tizenegyedik, ami megvalósult. Az avatáson felszólaló Seres Dénes parlamenti képviselő elmondta, Szilágy megye jól áll bölcsődeépítés szempontjából, hiszen a közelmúltban bölcsődét avattak Sarmaságon, Krasznán, Zilahon, és a jövőben Szilágynagyfalu is „bölcsődével fog büszkélkedni”. Cseke Attila fejlesztési miniszter az avatáson elmondta, az RMDSZ által kezdeményezett program keretében 75 új bölcsődét szeretnénk átadni idén.

Kolozs megye: több beruházás zajlik

Kolozs megyében egyelőre nem várható változás a bölcsődei helyek, csoportok számában, azonban több beruházás is zajlik, tudtuk meg Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő-helyettestől. Amennyiben sikerül befejezni és megszerezni az ARACIP, az oktatás minőségének biztosításáért felelős ügynökség jóváhagyását, megnyílhat a Kolozsvárhoz közeli Kajántó új intézménye, mondta el a főtanfelügyelőhelyettes. Amíg az ARACIP nem ellenőrzi az épületet, addig nem hagyja jóvá az ott esedékes csoportokat a tanfelügyelőség – mondta még Kerekes Adelhaida. Kisbácsban várhatóan a 2026-os tanévtől nyit két bölcsőde, a határidő szerint novemberben adhatnak át egy új épületet, míg egy másik, régi óvodai épület bölcsődévé alakításán dolgoznak, számolt be nemrég Balázs János polgármester.

Kolozsváron tavaly bővültek a bölcsődei helyek, a Református Kollégiumhoz tartozó új épületben, a Donát úton 15 fős csoport indulását hagytak jóvá, idén szintén egy bölcsődei csoportot hirdetett a kollégium. Ugyanakkor idén is bővítenek: egy új óvodai csoport indul a Kolozsvári Református Kollégium Donát úti épületében. Más változásról megyeszinten nem tud Szabó Gábor, a Kolozs megyei magyar tannyelvű óvodai és elemi szintű oktatásért felelős tanfelügyelő. A Maszolnak elmondta, annak függvényében hirdetnek majd helyeket az óvodák, hogy mennyi üres hely marad a visszairatkozások után.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?