Mi lesz az energiaárakkal július 1-je, a jelenlegi támogatásrendszer kivezetése után?
Riogatásnak tartja Sebastian Burduja energiaügyi miniszter, hogy „az energiaárak az egekbe szöknek az árplafon július 1-jei eltörlése után”. A tárcavezető csütörtökön Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott, a fogyasztók támogatása nem szűnik meg, hanem „szükséges és felelős módon” kiigazítják a védelmi mechanizmust.
A kormány olyan rendszert készít elő, amelynek keretében a kiszolgáltatott helyzetben lévők 2025. július 1-je után közvetlen pénzügyi kompenzációt kapnak az áramköltségeikre, ugyanakkor a fogyasztók a versenypiacon már most is tisztességes áron kapják az energiát, írja Burduja.„Az elmúlt napokban, a választási kontextusban olyan riogató információk terjedtek el, hogy »a számlák az egekbe fognak szökni a július 1-jei plafon eltörlése után«. Fontos, hogy a nyilvánosságot helyesen tájékoztassuk, és tisztázzuk az igazságot: a fogyasztói támogatás nem szűnik meg, hanem a védelmi mechanizmus szükséges és felelős kiigazítása történik” – idézi a miniszter bejegyzését az Agerpres hírügynökség.
Július 1-je után nem szűnik meg az állami támogatás, hanem az általános felső határról áttérnek egy olyan célzott rendszerre, amely oda juttatja el a támogatást, ahol arra valóban szükség van. „Olyan új mechanizmusról beszélünk, amely lehetővé teszi az állami források hatékony elosztását az energiaszegénységben élő háztartások, a fogyatékkal élők és az orvosi eszközökre szoruló fogyasztók számára. Bár a törvény szerint a jogosultsági kritériumok és a szociális védelmi mechanizmus megállapítása a munkaügyi minisztérium hatáskörébe tartozik, az energiaügyi Minisztérium aktív részese ennek a közös erőfeszítésnek" – írja Burduja a Facebookon.
Kapcsolódó
A miniszter rámutatott, hogy a 6/2025 kormányhatározat hatályba lépése után több munkamegbeszélést is szerveztek, hogy meghatározzák a július 1-je utáni új támogatási formák bevezetésének mechanizmusait. A tervek szerint a havi támogatás a jövedelem, a háztartás összetétele és más objektív kritériumok alapján történik majd.
Burduja úgy véli, már most tisztességes árak vannak a versenypiacon, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) ár-összehasonlítója pedig segít a legjobb ajánlatok kiválasztásában. Például a Hidroelectrica – az állami tulajdonú szolgáltató – 1,04 és 1,12 lej/kWh közötti tarifákat kínál, ami alacsonyabb a jelenlegi 1,3 lej/kWh-s plafonnál.
A miniszter figyelmeztetett, hogy a félretájékoztatás célja a pánikkeltés vagy az energiaárak mesterséges felpumpálása.
„Az igazság a romániai energiaszektorral kapcsolatban egyszerű: a polgárok nem maradnak támogatás nélkül, nem érheti őket meglepetés, és a román állam tisztességes kereteket készít elő, hogy továbbra is megvédje azokat, akiknek szükségük van erre. Az elmúlt három évben az áram ára változatlan maradt. A árplafonok ugyanazok voltak és maradtak. Csak számoljuk ki az inflációt ebben a három évben, és vonjuk le a következtetéseket" – zárta a miniszter.
CSAK SAJÁT