banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Időben megtudjuk, mi lesz a villanyszámlával az ártámogatás kivezetése után

Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) tájékoztató kampányt indít az energiaár-korlátozási időszak 2025. március 31-i lejártával kapcsolatban, közölte hétfőn George Niculescu, a hatóság elnöke.

Ugyanakkor erre kötelezik a szolgáltatókat, mert mint az elnök mondta, valójában a fogyasztók a szolgáltatókkal állnak közvetlen szerződéses viszonyban. Meglátása szerint, mivel minden fogyasztónak van szerződése egy villamosenergia- vagy gázszolgáltatóval, nem okozhat nehézséget, hogy az elektronikus vagy a papírszámlához mellékeljenek egy tájékoztatást, hogyan alakulnak majd az árak a támogatás kivezetése után.

Rámutatott, sok háztartási fogyasztónak van olyan szerződése, amely már tartalmaz egy díjszabást, bár jövő év március 31-ig a 27-es rendeletben meghatározott, szabályozott árat számlázzák ki.Illusztráció: Pexels„Semmi rossz nincs abban, ha a szabályozó hatóságnak proaktív szerepe van a szolgáltató-fogyasztó kapcsolatban, és kötelezi a szolgáltatót, hogy tájékoztassa a fogyasztót az árakról. Lehet, hogy a szerződésesben már megváltoztatták a díjszabást, de nem figyeltünk oda, egy évvel ezelőtt aláírtunk egy mellékletet, de már nem tudjuk, mekkora összegre szerződtünk. Csak nézzük a számlát, és látjuk, hogy van egy maximált ár, de anélkül, hogy pontosan tudnánk, mennyit kell fizetnünk március 31-e után” – idézi az ANRE elnökét az Agerpres hírügynökség.
A tisztviselő szerint nem baj, ha az ANRE kötelezi a szolgáltatókat, hogy öt hónappal előre tájékoztassák a fogyasztókat az energiaárakról.

„Talán nem minden fogyasztó tudja, hogy az ANRE egy olyan platformot biztosít, amelyen keresztül valós időben összehasonlíthatják a szolgáltatók villamosenergia- és földgázárakra vonatkozó ajánlatait. A fogyasztóknak azt is tudniuk kell, hogy a szolgáltatóváltáshoz egy szintén az ANRE által kezelt online platform áll rendelkezésükre, ahol 24 órán belül ugyanolyan egyszerűen, mintha egyik mobiltelefon-szolgáltatóról a másikra váltanának, megváltoztathatják áram- vagy gázszolgáltatójukat. Ezért egyáltalán nem látjuk rossznak, hogy az ANRE kötelezi a szolgáltatókat, hogy ezt az információt öt hónappal előre a fogyasztók rendelkezésére bocsássák. Proaktívak vagyunk. Jelenleg van egy piaci felmérésünk, amelyet az intézmény honlapján teszünk közzé. A szabályozó hatóság szerződést köt egy ilyen szolgáltatásra. A szabályozó hatóság nem mindig a romániai energiafogyasztók elvárásainak megfelelően kommunikált. Ezért szeretnénk ezt a lehető legigazságosabb, legátlathatóbb, legnyitottabb és leghatékonyabb módon tenni” – mondta az ANRE vezetője.
Arra a kérdésre, hogy fontolóra veszik-e az energiaár-korlátozás 2025. március 31. utáni folytatását, Niculescu azt mondta, hogy „ha a román kormány, az energiaügyi minisztérium fontolóra veszi a 27-es rendelet alkalmazási időszakának meghosszabbítását, akkor csak pozitívan tudok nyilatkozni ezekről a szempontokról”.

„Nem szabad elfelejtenünk, hogy ez a sürgősségi rendelet alapvetően egyfajta védőernyőt jelentett a romániai energiafogyasztók számára, egyfajta védelmet a nagyon magas villamosenergia- és földgázárakkal szemben, olyan árakkal szemben, amelyeket soha nem láttunk, soha nem vártunk. Tehát, ha a kormány meghozza ezt a döntést, mi nyilvánvalóan alkalmazkodni fogunk” – tette hozzá Niculescu.

Az ANRE vezetője hétfőn részt vett a Focus Energetic konferenciák új kiadásán, amelyet a Parlamenti Palotában rendeztek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?