A lakosság felének megkétszereződhet a villanyszámlája, ha nem lépnek a hatóságok

Románia lakosságának mintegy fele kétszeres árat, további 40 százalékuk pedig a jelenleginél mintegy 75 százalékkal magasabb díjszabást fizet majd 2025. április 1-jétől, amikor lejár az árplafon, ha addig a hatóságok nem lépnek semmit – figyelmeztet az Intelligens Energia Egyesület.

Az ártámogatás kivezetése után akár 120 százalékkal is növekszik az áram ára,idézi a a szakmai szervezet közleményét a HotNews.Illusztráció: Pexels

Jelenleg a lakossági fogyasztók által ténylegesen fizetett villamosenergia-árak a következők:

  • 0,6740 lej/kWh áfával – azon háztartási fogyasztók számára, akik az elmúlt 2 hónapban szolgáltatót váltottak, és havonta legfeljebb 100 kilowattórás fogyasztást választottak;

  • 0,68 lej/kWh áfával – azon háztartási fogyasztók számára, akik nem váltottak áramszolgáltatót és havonta legfeljebb 100 kilowattóráig fogyasztanak;

  • 0,80 lej/kWh áfával – azon háztartási fogyasztók számára, akik nem váltottak áramszolgáltatót és havonta 100-255 kilowattóra között fogyasztanak;

  • hozzávetőleg 1,28 lej/kWh áfával – azon háztartási fogyasztók számára, akik nem váltottak áramszolgáltatót és havonta 255 kilowattóránál többet fogyasztanak.

 

Ezek az árak nagy valószínűséggel nem változnak 2025. március 31-ig, amikor az ártámogatás lejár. Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) platformján jelenleg egyetlen beszállítótól vannak ajánlatok az ártámogatás kivezetése utáni időszakra, a többféle árlehetőség 1,30 és 1,43 lej/kWh között mozog áfával.

Az Intelligens Energia Egyesület számításai szerint az árak így módosulhatnak:

  • 1,5-11%-kal magasabb a 255 kWh/hó-nál nagyobb fogyasztású felhasználóknál;

  • 62-78%-kal magasabb a 100-255 kWh/hó fogyasztású románoknál;

  • 90 – 110%-kal magasabb, mint a legfeljebb 100 kWh/hó fogyasztású fogyasztók jelenlegi ára.

Ennek az árnak a csökkenése csak a verseny, az adócsökkentés és/vagy a fajlagos költségek mérséklésével valósulhat meg – állítják a szakemberek.

„Megfigyelhetjük, azzal a témával, hogy az ártámogatás 2025. április 1-je utáni kivezetése miként érinti a háztartási fogyasztókat, jelenleg az energiaügyi minisztériumon kívül egyetlen intézményt sem foglalkozik. Ugyanaz a hozzáállás, mint 2020-ban, a korábbi piaci liberalizáció idején” – áll az Intelligens Energia Szövetség elemzésében.

Meglátásuk szerint, az ANRE, a Versenytanács és a fogyasztóvédelmi hivatal ösztönözhetné a piaci versenyt, annak elkerülése érdekében, hogy 6 hónapon belül a román lakosság fele ne fizessen kétszeres árat az áramért, és mintegy 40%-kal többet, mint jelenleg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?