Mi lesz az energiaárakkal áprilistól? – a kormányzati döntés késlekedése miatt nagy a bizonytalanság

Az energiapiac szinte befagyott, mert a szereplők az árplafon meghosszabbításáról szóló döntésre várnak. A tranzakciók szórványosak, és az Országos Energiaszabályzó Hatóság (ANRE) ár-összehasonlítójában kevés az április 1-je utáni időszakra érvényes ajánlat, és ezek sem feltétlenül relevánsak, mert mind a tranzakciók száma, mind a forgalmazott energia mennyisége elenyésző.

Jelenleg tehát senki sem tudja, mennyit fog fizetni az áramért és a földgázért április 1-je után – derül ki a HotNews kérésére küldött, az energiaszolgáltatók szakmai érdekvédelmi szervezetének (ACUE) közleményéből.

„A nyilvános adatok a likviditás hiányára és a piaci szereplők bizalmatlanságára utalnak a jövőbeli feltételeket illetően. A szolgáltatók vonakodnak hosszú távú szerződéseket kötni, mivel nem világosak a 2025. április 1. után alkalmazandó szabályok. Ez rámutat arra, hogy sürgősen szükség van stabil és kiszámítható politikára” – olvasható a közleményben.Senki sem tudja, mennyit fog fizetni az áramért és a földgázért április 1-je után | Illusztráció: Pexels

A villamosenergia- és földgázpiacot üzemeltető OPCOM adataiból kiderül, hogy eddig a 2025-re becsült országos fogyasztás egyharmadát, az 51 TWh-ból mintegy 17 TWh-t szerezték be, mintegy 509 lejes(102 euró)/MWh súlyozott átlagáron. Az átlagár egy indikátor, de a gazdasági és politikai bizonytalanságok miatt jelentősen ingadozhat – mondják a vállalatok. Más szóval a szolgáltatók a kormány döntésére várnak, hogy stratégiát alkossanak arról, milyen áron vásárolnak majd energiát a piacról, de arról is, hogy milyen áron adják el azt a fogyasztóknak.

A 2021 óta érvényben lévő, az energiaárakat korlátozó jogszabály 2025. március 31-én jár le, Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, hogy az év végéig meghosszabbítják a plafont, ám egyelőre nem született konkrét döntés. Nem lehet tudni, hogy a fogyasztók mely kategóriái kapnak továbbra is maximált számlát (mindenki vagy csak a kiszolgáltatott fogyasztók), és azt sem, hogy honnan lesz pénz a piaci ár és a plafon közötti különbség fedezésére. Emiatt a nagykereskedelmi piacon nincs elegendő eladási ajánlat, és a vállalatok kevés energiavásárlási szerződést kötnek, ennek következtében nem frissül elegendő ajánlat a háztartási fogyasztók számára az ANRE honlapján található ár-összehasonlítóban.

Az Intelligens Energia Egyesület szerint január 16-án mindössze három villamosenergia-ajánlat volt az ár-összehasonlítóban az április 1-je utáni időszakra, egy dupla, egy másik háromszoros, egy harmadik pedig a jelenleginél 13-szor magasabb árú.

Ami a földgázt illeti, a Román Árutőzsde határidős piacain még mindig nincsenek tranzakciók a 2025. április 1-je utáni szállításokra. „A nyilvános adatok azt mutatják, hogy középtávon nincs elég tranzakció a villamos energiára és a földgázra, és a mi szempontunkból a fő ok a 2025. április 1-je utáni energiapiaci keretekkel kapcsolatos bizonytalanság. A hatóságoknak világos, stabil és kiszámítható jogi keretet kell bevezetniük a 2025 utáni időszakra. A közép- és hosszú távú tranzakciókat ösztönző intézkedéseket, például rugalmasabb pénzügyi eszközöket, központi szerződő felek bevezetését lehetne kilátásba helyezni” – tették hozzá az ACUE képviselői.

Rámutatnak, hogy a zökkenőmentes átmenet folyamatának korlátozott ideig történő biztosítása érdekében hasznos lenne, ha a döntéshozók komolyabban megfontolnák a piac fokozatos liberalizációjának lehetőségét, amely 2025-2026-ig átlátható, nyilvános és megkülönböztetésmentes értékesítési ajánlatokat biztosítana a piacokon.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?