Aggodalmak: késlekedő villanyszámlák, bizonytalan árak

Egyre többen panaszkodnak, hogy hónapok óta nem számláz az energia-szolgáltatójuk. A késlekedés minden érintettet aggodalommal tölt el, különösen a kisnyugdíjasokat, akik attól tartanak, hogy egyszerre egy lehetőségeiket meghaladó tartozást kell majd törleszteniük. Az aggodalmakat fokozza, hogy továbbra is bizonytalan, április elejétől hogyan alakul majd az energia-támogatások rendszere, érvényben maradnak az árkorlátozó intézkedések, vagy csak a kiszolgáltatott fogyasztókat védik meg az árdrágulásoktól.

Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) korábbi alelnöke a Maszol megkeresésére elmondta, a késlekedő számlák esetében mindenképpen élni kell az átütemezés lehetőségével. Arra is kitért, érdemes megkeresni a legjobb árajánlatokat, és az alapján választani szolgáltatót, hiszen a csere semmilyen hátránnyal nem jár a fogyasztó számára.

Sok az aggodalom és a bizonytalanság | Illusztráció: Pexels

Leginkább az Electrica Furnizare azon ügyfelei panaszkodnak a számlák több hónapos késésére, akiknek státusában az elmúlt időszakban valamilyen változás következett be: kicserélték a villanyórájukat, átíratták a fogyasztó nevét.

A nyugdíjas Klára tavaly június óta nem kapott villanyszámlát, akkor cserélte ki a szolgáltató a villanyóráját. Októberben írásban nyújtott be panaszt, kérve, számlázzák ki a fogyasztását. A harminc napos határidő lejárta előtt egy nappal kapott egy semmitmondó választ, amelyben közölték, panaszát tudomásul vették, a késlekedésért kérik a megértést. Számlát azóta sem kapott, sőt most már a szolgáltató online ügyfélszolgálata sem elérhető. Stefánia szeptember óta nem kapott számlát, az applikációban folyamatosan az jelenik meg, hogy nincs tartozása. Egyelőre nem lépett, de aggodalommal várja a fejleményeket.

Fel kell ajánlják, különben kérni kell az átütemezést

Nagy-Bege Zoltán, a jelenleg a Ciga Energy Rt. energiapiacokért felelős igazgatójaként tevékenykedő szakember megkeresésünkre kifejtette, egyelőre nem is reménykedhetünk, hogy megoldódik a helyzet. Emlékeztetett, decemberben hekker-támadás érte az Electrica informatikai rendszerét, amit azóta sem sikerült helyreállítani. „Beláthatatlan, hogy mennyire időre van szükségük, hogy a rendszert helyreállítsák, orvosolják a hibákat. Ameddig az IT-problémákat nem oldják meg, nem is prioritás számukra, de lehetőségük sincs arra, hogy kiküldjék az elmaradt számlákat” – szögezte le.December óta nem tudták helyreállítani a hekker-támadás okozta károkat | Fotó: Pexels

Felhívta a figyelmet, a fogyasztók elsősorban azt kell tudják, hogy ha olyan számlát kapnak, amelyen több mint egy hónapos fogyasztás értéke szerepel, joguk van részletekben fizetni. Legalább annyi részletben törleszthetik a felhalmozott elmaradást, ahány hónapot egyszerre kiszámláz a szolgáltató.

Ezt a lehetőséget a cég automatikusan fel kell ajánlja, majd a fogyasztó döntheti el, hogy él vagy sem az átütemezés lehetőségével. „Ha egyszerre egy óriási összegről kapnak számlát, nincs lehetőségük egy összegben kifizetni, és az átütemezést nem ajánlja fel a szolgáltató, írásba kell kérelmezni a részletfizetést” – tanácsolja a szakértő.

Érdemes megkeresni a kedvező árajánlatot

Aki abban a helyzetben van, hogy lejárt a szerződése, nézzen szét a piacon, vizsgálja meg az ANRE honlapján az ár-összehasonlítóban szereplő ajánlatokat, és ha jó árat talál, kedvezőbbet mint amit a jelenlegi szolgáltatója kínál, bátran kössön új szerződést, javasolja Nagy-Bege Zoltán. Rámutatott, függetlenül attól, hogy milyen döntés születik az energiaár-támogatásról, mi történik április 1-je után, az aki továbbra is jogosult lesz a támogatásra, bármelyik szolgáltatótól meg fogja azt kapni.

Bizonytalan, mi történik április 1-je után a támogatási rendszerrel | Fotó: Agerpres

Egyelőre az körvonalazódik, hogy energiakártyákat vezet be a kormány, melyekkel bármelyik szolgáltatónál lehet majd fizetni, fejtette ki a szakértő. Hangsúlyozta, ilyen szempontból nem kell semmitől tartani, lehet szolgáltatót váltani, meg lehet keresni, kiválasztani a legjobb ajánlatot. Aki arra jogosult lesz, minden szolgáltatónál részesül a kedvezményből, ha meg nem, azt az árat kell kifizesse, amit kiválaszt és leszerződött.

Jelenleg az ANRE honlapján, az összehasonlítóban viszonylag jó árak vannak, még azoknak a fogyasztóknak sem jelentene a piaci ár jelentős emelkedést, akik a jelenlegi támogatási rendszer alapján március végéig 68 baniban kapják az áramot. Annál is inkább, mert ők viszonylag kevés energiát fogyasztanak, tehát abszolút értékben sem lenne egy óriási ugrás a piaci alapú ár alkalmazása, mutatott rá Nagy-Bege Zoltán.

Akinek nem jár le a szerződése, a váltással érdemes kivárja a tavaszt

Sok évre visszamenően az a tapasztalat, hogy a tavasz a nagykereskedelmi energiapiacokon mindig alacsonyabb árakat hoz. Már március-áprilistól csökkennek az árak, akkor lesz majd az a pillanat, amikor megjelennek a legjobb ajánlatok, és érdemes ezek alapján szolgáltatót választani, esetleg váltani, vázolta fel Nagy-Bege Zoltán. Meglátása szerint, nem éppen a január eleje az időszak, amikor feltétlenül szolgáltatót kell cserélni, ha nincs éppen abban a helyzetben a fogyasztó, hogy lejárt a szerződése.

A tavasz általában barátságosabb árakat hoz, az a legjobb pillanat arra, hogy szolgáltatót cseréljünk, ha jobb árak vannak a piacon, mint amit a meglevő szerződés tartalmaz. Addig marad a szerződésben szereplő ár” – mutatott rá a szakértő.

Aggasztó a földgáz árának alakulása

Ami aggasztó, és bizonytalansági tényezőt jelent, az a földgáz árának alakulása, hívta fel a figyelmet a szakértő. Kifejtette, az ukrajnai földgáz-tranzit megszűnésével, azt tapasztalják, hogy az európai piacokon elég magas árak alakultak ki.

A tavaszi-nyári időszakra általában alacsonyabbak az ajánlatok, de jelenleg egész évre 45 euró felett vannak az árak. Közben a normális az lenne, hogy május-áprilistól kezdve, 40, sőt 30 euró alatti áron lehessen vásárolni. Ez aggasztó, de abban bízhatunk, hogy ez egy pillanatnyi konjunkturális helyzet, és hamarosan helyreáll, tette hozzá Nagy-Bege Zoltán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?