Megtört a negatív hullám? – szakbizottsági rábólintást kapott az abortuszhoz való jog
Pozitív elfogadási jelentést kapott a képviselőház emberjogi bizottságától az a törvénytervezet, amely biztosítaná a nők terhességmegszakításhoz való jogát. Ezt korábban a REPER parlamenti képviselői terjesztették elő, és mint arra Oana Cambera, a párt alelnöke emlékeztett, kezdeményezésük mostanáig több negatív véleményezésen esett át, a szenátus tavaly el is utasította a tervezetet.
Közleményük alapján a törvény révén biztosítanák, hogy minden megyében legalább egy állami korházban legyen lehetőség az abortusz elvégzésére, az azt igénylőket pedig oda irányítsák. Továbbá köteleznék azokat az orvosokat, akik magánpraxisban végeznek terhességmegszakítást, hogy azt az állami kórházakban is elvégezzék. Ezen túlmenően olyan platformot is létrehoznának, amely a nevelést és a családtervezést célozná, a terhességmegelőzésre vonatkozóan pedig tájékoztatást nyújtana. A kezdeményezéssel hozzáférhetővé szeretnék tenni a szabadon választott, biztonságos terhességmegszakítást. Ugyanakkor a projekt a jövedelem nélküli és a kiskorú nőknek, valamint a szexuális erőszak áldozatainak ingyenes lehetőséget teremtene a terhességmegszakításra.
„Ezáltal szeretnénk csökkenteni az állami kórházakban az elutasítást. Egy ilyen törvényi szabályzás nélkül a sérülékeny helyzetben lévő, alacsony jövedelemmel rendelkező nők nem engedhetik meg maguknak az orvosi beavatkozás költségeit a magánkórházakban, így közvetett mód megtagadják tőlük az abortuszhoz való jogot. Tiszteletben tartjuk az egészségügyben dolgozók lelkiismerethez és valláshoz való jogát, de ez együtt kell létezzen a Romániában élő nők jogainak betartásával és az orvosi ellátás garantálásával. Tudjuk, hogy milyen súlyos hiányosságok vannak a tájékoztatás és nevelés terén, ezért is javasoltunk egy közegészségügyi platformot a nők számára, amelyhez uniós támogatási mechanizmusokat is kidolgoznánk” – mondta Oana Cambera. A képviselő hangsúlyozta, hogy a romániai nők nem szeretnének visszatérni a kommunizmus éveibe. „Minden nő személyes döntése az abortusz, az államnak tiszteletben kell tartania és lehetőséget teremteni joga érvényesítésére” – tette hozzá, rámutatva, hogy több ezer nő által aláírt petíciók is igazolják, hogy jelenleg akadályoztatott az abortusz elvégzése Romániában. Az állami kórházkan gyakran elutasítják őket és magánrendelőkbe küldik őket, de előfordul az is, hogy a megyében, ahol élnek egyáltalán nem találnak olyan intézetet, ahol elvégeznék az abortuszt.
Korábban mi is beszámoltunk arról, hogy az orvosok gyakran vallási meggyőződésük miatt nem vállalják a terhességmegszakítást. Az Európai Parlament ugyanakkor állásfoglalásba kérte, hogy a nők szabad választásához való jogot belefoglalják az Európai Unió alapelveinek chartájában. Erre a REPER szerdai közleménye is emlékeztetett, megjegyezve, hogy bár ennek nincs jogi hatása, mégis fontos ajánlás a tagországok számára.
Romániában, mint ismeretes, a terhesség 14. hetéig lehet kérésre az abortuszt elvégezni. Ez nem egy kellemes dolog, a nők nem kedvtelésből kérik, mutatott rá a Maszol megkeresésére Csép Andrea. Az RMDSZ képviselője emlékeztetett, hogy a rendszerváltás előtt, az abortusztilalom idején sok nő belehalt a nem megfelelő körülmények között végzett terhességmegszakításba, másoknak az egészsége sínylette meg. Hiszen aki el akarja végeztetni, az úgyis el fogja végeztetni. Kiemelte, az RDMSZ családtámogató programjai révén arra törekszenek, hogy minden gyermek meg tudjon születni, de a másik oldalon a nők egészségéhez való jogát is támogatni kell. Elmondta, hogy nemrég egy konferencián vett részt a kanadai nagykövetségen, amelyet az országos független bábák egyesülete szervezett. Ott is fény derült arra, hogy nem foglalkozunk eleget a felvilágosítással, nincs elég családtervezési központ és például nem ingyenes a fogamzásgátlás. Szükség lenne szexuális nevelésre az iskolákban, ami olyan prevenció lenne, amely eredményeként kevesebbet kellene az abortuszról beszélni, magyarázta.
A szakbizottságnál a múlt héten megszavazott tervezetnek még hosszú utat kell bejárnia. A végleges jelentésig még a jogi bizottságon is át kell mennie.
CSAK SAJÁT