A romániai egészségügyi intézmények jelentős többsége nem végez terhességmegszakítást
A Független Szülésznők Szövetségének szerdán közzétett felmérése szerint a szülészeti és nőgyógyászati osztályokkal rendelkező romániai egészségügyi intézmények közel 58 százaléka nem végez terhességmegszakítást, adta közre az Agerpres.
A kutatásba bevont 959 állami, illetve magán kórház és klinika közül 552 (57,55 százalék) nem végez abortuszt, 66 (6,88 százalék) pedig vagy gyógyszeres abortuszt biztosít a magzat kilencedik hetéig, vagy sebészeti terhességmegszakítást a tizennegyedik hétig, vagy mindkettőt. Ugyanakkor 142 egészségügyi intézmény (14,8 százalék) végez abortuszt kérésre, de csak a terhesség korai stádiumában (a magzat 5-7. hetéig a gyógyszeres és 7-10. hetéig a műtéti terhességmegszakítás esetén).
A felmérés szerint az állami egészségügyi intézmények 80 százaléka nem végez abortuszt, vagy nem válaszolt a feltett kérdésre, írja az Agerpres hírügynökség.
A felmérésből kiderül az is, hogy a terhességmegszakítást nem végző kórházak és klinikák 90 százaléka nem irányítja át az abortuszt kérő nőket más egészségügyi intézménybe, annak ellenére, hogy ezt a kötelezettséget az orvosok etikai kódexe kifejezetten előírja.
Az adatok szerint az abortusz nem olcsó beavatkozás: a gyógyszeres terhességmegszakítás ára 1800 lejig, a műtétié pedig a 4800 lejig terjed. Még a szexuális erőszak áldozatainak is fizetniük kell ezért az orvosi szolgáltatásért.
A telefonos felmérés 2023 novembere és 2024 februárja között készült 959 olyan állami és magán egészségügyi intézmény (klinikák és kórházak) megkérdezésével, amelyek szülészeti és nőgyógyászati osztályokkal rendelkeznek.
CSAK SAJÁT