Meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.

A vészhelyzet ideje alatt számos intézkedést hoznak. 

Késnek a munkálatok, meghosszabbították a vészhelyzetet | Fotó: Bogdan Ivan Facebook oldalaTöbbek között felgyorsítják a Korond-patak ideiglenes elterelésének munkálatait, tájékoztatják a község és a szomszédos települések lakosságát a helyzet alakulásáról, megtiltják a bejárást a katasztrófa sújtotta területre és a Só-szorosba, és ha a helyzet úgy kívánja, segítséget nyújtanak az veszélyeztetett területen kívül élő embereknek és háztartásoknak, idézi a közleményt az Agerpres hírügynökség.

Mint ismeretes, a parajdi vészhelyzeti bizottság május 8-án hirdetett először vészhelyzetet a településen, amikor a heves esőzések után betört a Korond-patak vize a sóbányába. Ezután a vészhelyzetet rendszeresen meghosszabbították.

Az eső miatt megnőtt a Korond-patak hozama

A hétfő késő este lezúduló eső miatt, a keddre virradó éjszaka megkétszereződött a Korond patak hozama, a korábbi 4 centiméterről 8 centiméterre nőtt a mederben a víz szintje. Ezért bevetették a szivattyúkat, hogy a víz ne szivárogjon be a tárnákba, és ne öntse el a meder-elterelés építőtelepét, mondta el Răzvan Obreja, a Maros megye vízügyi igazgatóság sürgősségi eseteket kezelő csoportjának vezetője a keddi, parajdi sajtótájékoztatón.

Hozzátette, szükség esetén a pumpákat beindítják, ám az előrejelzések alapján abban bíznak, hogy a következő napokban nem lesz jelentős csapadék, és nem emelkedik a patak szintje. Az elmúlt 4-5 nap során különben a helyzet stabilizálódott, a mérések nem mutattak kilengéseket.

Nicolae Sebastian Șoltuz, a Salrom beruházási igazgatója szintén stabil helyzetről számolt be, a talajkimosódások nem növekedtek, a Dózsa-bányánál észleltek kisebb elmozdulást.

Hozzátette, a hétvégén egy nehezebb, keskeny szakaszon dolgoztak, kedden ezen túljutnak, és akkor könnyebb lesz a haladás. Terveik szerint július 18-ig lefektetik a csöveket, azzal lezárul a munkálatok első szakasza. Ha a Korond patak vizét ideiglenesen elterelték, következhet az új, mintegy 1375 méteres meder kiépítése. A vízügyi hatóságtól várják a hivatalos adatokat, hogy ennek tervezésekor pontosan mekkora vízhozammal számoljanak.

Kérdésre válaszolva az igazgató rámutatott, közben zajlanak az állagmegőrző munkálatok a bányában, az Erzsébet-bányából például kiszivattyúzták az iszapot.

A Salrom vállalat képviselői korábban közölték, hogy a munkálatok összetettsége miatt a Korond-patak elterelése legalább tíz napot késik.

Mint megírtuk, továbbra is érvényben van a lakosság ideiglenes kitelepítése, a visszaköltözés csak a monitoringrendszerek teljes kiépítése és üzembe helyezése után lehetséges. A Korond-patak vizének elterelése nélkül nem kezdődhet meg a sóbányából kiszivattyúzott víz eltávolítása. A wellness-központ továbbra is zárva tart.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?