További munkások érkeztek Parajdra – Tíznapos a lemaradás (VIDEÓ)
Kedden megérkeznek az utolsó olyan csövek Parajdra, amelyek összeillesztése és rögzítése után a Korond-patak vizének elvezetését szolgálják majd a vízzel elárasztott sóbánya közeléből. A patakmeder-szabályozás munkafolyamata tíznapos késésben van az eredeti ütemtervhez képest.
A megszokott menetrend szerint az illetékesek kedden délelőtt is sajtótájékoztatón közöltek információkat a parajdi sóbánya katasztrófasújtotta övezetében folyó munkáról.
Mint a sajtóeseményen Nicole Șoltuz, a Salrom Országos Sóipari Társaság befektetési igazgatója elmondta: nem változott a sókoncentráció azon a két ponton – az egykori József-bányánál, illetve a munkaterülethez közel –, ahol rendszeresen mintát vesznek a bányát elöntött vízből. Hozzátette, a víz szintje is állandó a bányában. Ugyanakkor megjelent egy újabb vízbeszivárgásos mélyedés, úgynevezett szuffózió, de nem a veszélyzónában (ahol a patak elterelésével dolgoznak), hanem az egykori Dózsa bánya fölött.
Az illetékes arról is tájékoztatta a sajtót, hogy az elmúlt három napban összesen 12 kisebb földmozgást észleltek a helyszínre telepített szeizmográfok. Mint mondta, ezek erőssége és gyakorisága messze az aggasztó mértékek alatt van, ezért nincs ok aggodalomra. Ezek egy része ráadásul valószínűleg a közelben zajló patakelterelés miatt, a nagy munkagépek által előidézett rengések is lehetnek.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatban kifejtette, hogy a kivitelezőtől még 12 szállítmányt várnak: összesen 155 méternyi csövet, amelyek két-három napon belül a helyszínre érkeznek.
Răzvan Obreja, a vízügy sürgősségi esetekkel foglalkozó csoportjának vezetője kifejtette, hogy összesen 18 ponton vizsgálják a Korond-patak és a Kis-Küküllő sókoncentrációját, ami ez elmúlt napokban, kis ingadozásokkal állandó volt. Emellett, mivel csökkent a vízfolyások sószintje, leállították a vízpumpák egy részét. Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy amint befejezik a Korond-patak elterelését, elképzelhető, hogy a Kis-Küküllő vize ismét ihatóvá tisztításra alkalmassá válik.
Biztonsági szempontból nincs olyan „új elem”, ami aggodalomra adna okot – emelte ki Petres Sándor a sajtótájékoztatón elhangzott magyar nyelvű összegzésében. „Nem történtek olyan felszíni változások, amelyekre ne számítottunk volna és újabb intézkedéseket követelnének. Életben maradnak a védekezési és a kilakoltatási intézkedések” – osztotta meg a kormánymegbízott.
A Korond-patak medrében folyó elterelési munkával kapcsolatosan a prefektus elmondta: hétfőn érkezett a helyszínre egy újabb hegesztő csapat, amelynek az a feladata, hogy előkészítse a patak eltereléséhez szükséges elemeket. Az új munkások végeztek hegesztéseket is, aminek eredményét majd a tervezett csőrendszer egyenes szakaszán használnak fel.
A másik két csapat négy hegesztési műveletet tudott elvégezni és kedden érkeznek a patakhajlatba, amely a „legkényesebb, legnehezebb rész lesz majd” – mondta el Petres Sándor. Hozzátette: kedden kell megérkeznie az utolsó tizenkét darab csőnek a munkaterületre. A patakszabályozási munka ütemezésével kapcsolatosan a kormánymegbízott úgy fogalmazott: az eredeti tervhez képest tíznapos késésben van a kivitelező.
A vízügyi helyzetről a prefektus kiemelte: nem történt rendkívüli esemény, a Korond-patak vizét teljes egészében átszivattyúzzák a kritikus zónán, így nem terhelődik sóval.
Megnyílt a strand
Újdonság még Parajdon, hogy megnyitotta kapuit a sóbánya mellett található sós vizű strand. A parajdi vállalkozók és a létesítmény tulajdonosa, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) is reménykedhet némi bevételben a fürdőzők jóvoltából.
A Parajdi Sós Strand minden nap 11.00 és 20.00 óra között várja a vendégeket. A felnőtt napijegy 50 lejbe kerül, a 3–18 év közötti gyerekek, diákok 35 lejért válthatnak belépőt. Délután négytől a felnőtteknek 40, a diákoknak, gyerekeknek 25 lejt kell fizetniük. Hároméves kor alatt a belépés ingyenes.
CSAK SAJÁT