Parajdi katasztrófa: nincs visszaút, a Salrom vezetőségét menesztik – A sóbánya eltűnéséért kell felelniük

Senki ezen a világon nem tudja meggyőzni arról, hogy ha eltűnik egy sóbánya, az nem minősül kárnak – ez az alapja annak, hogy a Salrom igazgatótanácsát menesztik, szögezte le vasárnap Radu Miruţă gazdasági miniszter.

Kifejtette, törvény szabályozza, hogy ha megállapítanak egy kárt, akkor az igazgatótanács visszahívásáról határoznak, és  30 nap letelte után nincs többé visszaút.Felelniük kell a sóbánya eltűnéséért | Fotó: Farkas Endre „Nemzetközi tanulmányok készültek a parajdi sóbányáról, amelyek szerint azonnali kockázat áll fenn. A menedzsment döntésében viszont úgy ítélték meg, hogya beavatkozás nem sürgős. Milyen más feladatuk lehetett, mint megóvni azt, amiből a tevékenység, az üzlet működik?” – mondta Radu Miruţă Digi24 hírtelevíziónak a parajdi sóbányánál történt katasztrófáról.

Arra a kérdésre, hogy leválthatja-e a Salrom igazgatóját, a miniszter így válaszolt: „A miniszterelnök ellenőrző testületének jelentése egyértelműen kimondja, hogy kár keletkezett. A törvény betonbiztos szerződéseket ír elő, amelyekben teljesítménymutatókat rögzítenek. Ez szerint az igazgatót akkor lehet meneszteni, ha amutatók 50%-át nem teljesíti. A Salrom igazgatója 70%-ot teljesít, miközben a szerződés kimondja, hogy 50%-nál le kell mondania. Ez a változat tehát nem áll fenn. És akkor jön a 30-as törvény 155. cikke, amely kimondja, hogy ha megállapítanak egy kárt, az igazgatótanácsot vissza kell hívni. Nem opció, hogy megszavazod-e vagy sem – ha a kár fennáll, a visszahívás automatikus” – idézi a minisztert a News.ro.

Azt is elmagyarázta, hogy elindította az eljárást, de nem hajtotta végre azonnal a menesztést, mert 30 napot kell várni attól a pillanattól kezdve, hogy összehívják a részvényesek közgyűlését.

„A Salrom esetében a román állam nem egyedüli részvényes, ott van még a Tulajdonalap is (Fondul Proprietatea). Mivel az állam nem kizárólagos részvényes, nem lehet egyik napról a másikra összehívni a közgyűlést. 30 napot kell várni, ezeket a dokumentumokat már aláírtam, a 30 nap letelik, és annak végén nincs visszaút: egyszerűen megállapítják a visszahívást, mert fennáll a kár. Természetesen az ellenőrző testület jelentésében több felelősség is szerepel, de az már más minisztériumok dolga” – tette hozzá Miruţă.

A miniszter, amikor arról kérdezték, hogy megtámadható-e a miniszterelnöki jelentés, így válaszolt: „A kár létezik, és senki ezen a világon nem tud engem meggyőzni arról, hogy ha eltűnik egy sóbánya, az ne lenne kár. Ez az alapja annak, hogy ezt az igazgatótanácsot menesztik.”

Mint megírtuk, szombaton tüntettek Parajdon, a sóbánya víz alá kerüléséhez és bezárásához vezető folyamatok döntéshozóinak felelősségre vonását, új bánya nyitását, hiteles tájékoztatást és élhető jövőkép felvázolását követelték. A sóbánya irodái elé vonultak, skandálva követelték a felelősök kérdőre vonását, új bánya megnyitását, valamint tiszta és őszinte kommunikációt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?