Maros megye: több mint félezren takarítottak hétvégén a Maros parton

Több mint 500 személy és több mint 10 tonna szemét gyűlt össze hétvégén, a Marosvásárhelyi Rádió által szervezett föld napi takarítási akció alkalmával a Maros parton. 

A Közösen kitakarítjuk! projekt megálmodója, a rádió főszerkesztője, Szász Attila a Maszol kérdésére elmondta, nagyjából ugyanazok a személyek és civilszervezetek csatlakoztak idén is, akik az előző években is tették, egyesek partnerré léptek elő, azaz kesztyűkkel és zsákokkal látták el a szemétszedőket, de olyanok is voltak, akik jelezték, hogy másokat is magukkal hoznának. Így jelent meg egy cserkész csoport, és két nagyobb cég is.Fotó: Marosvásárhelyi Rádió

Ami megfigyelhető, hogy míg a kezdetek kezdetén egy jobbára magyar rendezvénynek tartott akció volt, idén közel fele-fele arányban vettek részt románok és magyarok - mondja Szász Attila. 

Arra a kérdésünkre, hogy túráznak-e, sétálnak-e annyian a természetben, hogy értelme lenne az ilyen akcióknak, a főszerkesztő elmondta, saját tapasztalata szerint nőtt azoknak a személyeknek a száma, akik kikapcsolódásra a természetet választják. A Maroson is megjelentek a vízi sportok kedvelői, és amikor nincs tilalom, akkor a halászok, illetve többen túráznak a városközeli erdőkben, domboldalakon is. 

A tavalyi évtől eltérően, idén nem gyűjtötték szelektíven a szemetet, mert a szanaszét dobált hulladék nem lett volna alkalmas az újrahasznosításra. A műanyag palackok például olyannyira piszkosak voltak, hogy használhatatlanok lennének ilyen célra.

űSzász Attila ugyanakkor azt reméli, hogy a RetuRO rendszerrel mind kevesebben dobják majd el a betétdíjas csomagolóanyagokat. Egyesek szerint azért gyűl össze a szemét, mert az önkormányzatok nem helyeztek el megfelelő számú kukát, és ha van is, nem ürítik elég gyakran.

A takarítási akció szervezője határozottan kijelentette, ez az állítás nem igaz, nagyméretű konténereket helyeztek el a környéken, a túrázónak csak el kell odáig vinnie a szemetet. Amit magával cipelt amikor elindult, azt üresen is el tudja hozni és a megfelelő helyre dobni.

„Sehol a világon nem helyeznek el kukákat a természetben. Sem Ausztriában, sem Svájcban, sem sehol a világon az erdőben nincsenek kukák” - hangsúlyozza Szász Attila.

Közölte, közel öt méteres magasságba helyeztek ki régebb táblákat, amelyek nyilakkal jelezték a szeméttárolók helyét, de ismeretlenek azokat is letörték és elvitték.

A szervező médiaorgánum főszerkesztője összességében sikeresnek ítéli a hétvégi akciót, és azt is pozitívumként értékeli, hogy a rádió adáskörzetéből többen is jelezték, hogy “Közösen kitakarítjuk” szlogennel hasonló rendezvényeket szerveztek. 

Szász Attila megismételte korábbi kijelentését, miszerint azt szeretné, ha ez az akció nem csak a takarításról szólna, hanem ökopiknikként egy környezettudatosító rendezvénnyé nőné ki magát. Szerinte rövidtávon a szemetelőkkel szemben az jelentene megoldást, ha a Környezetvédelmi Őrség borsos bírságokat róna ki rájuk a környezetszennyezésért, hosszú távon pedig mentalitásváltásra lenne szükség. 

Kapcsolódók

Kimaradt?