banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Május elsejétől csökken a hazai tej ára

Az összes romániai kiskereskedő vállalta, hogy május 1-jétől legalább 20 százalékkal csökkenti a tej árát – jelentette be a versenyhivatal.

A tejfeldolgozók és a kiskereskedők megállapodásának értelmében hat hónapon keresztül lemondanak a nyereségük 10-10 százalékáról. A versenyhivatal elnöke szerint néhány napba telhet, amíg az intézkedés minden üzletben érvénybe lép, mivel egyes szerződések újratárgyalására van szükség, és a meglévő készleteket ki kell meríteni.

Illusztráció: PixabayA tejpiac egyértelműen válságban van: egyrészt a gazdák arra panaszkodnak, hogy meredeken zuhan a felvásárlási ár, másrészt a statisztikai hivatal adatai szerint a fogyasztók ez év márciusában 31,1 százalékkal fizettek többet a tejért, mint az elmúlt év hasonló időszakában.

Korábban Nicolae Ciucă miniszterelnök a termelőkkel, a feldolgozókkal és a kiskereskedelmi hálózatok szövetségeivel tartott találkozott, és abban állapodtak meg, hogy hat hónapra önkéntesen 20 százalékkal csökkentik a tej fogyasztói árát. A minimum 20 százalékos polcár-csökkentés a hazai tejre vonatkozik, amelynek jelenleg 7 lej felett van a literenkénti ára, és egyformán oszlik meg a feldolgozók és kereskedők között.

Mint arról beszámoltunk, a gazdák már érzik a bejelentés hatását, első lépésben 10 banival csökkentették a felvásárlási árat, ami öt százalékos veszteséget jelent – mondta el a Maszol megkeresésére a biotehénfarmot működtető Zsigmond Péter közgazdász, vidékfejlesztő agrármérnök.

Szerinte a piac szabályozza az árakat, ha egy termék túl drága, a vásárlók nem veszik meg, a kereskedő kénytelen csökkenteni az árrést. Ha csak nem egyeztettek a mostani nagyon magas árakról, és azokat mesterségesen tartják fenn, értelmetlen a megegyezés az árcsökkentésről, hiszen a piac szabályozza az árakat – taglalta a közgazdász. Rámutatott: a tej árképzésében a legnagyobb árrése a kereskedőnek van, utána a feldolgozónak, a gazda dolgozik a legkisebb haszonnal. Zsigmond Péter hangsúlyozta, a támogatási rendszerekkel vannak gondok, jelenleg a 2013-as, 2018-as adatokban szereplő állományokra, tehát nem létező tehenekre nyújtanak támogatást.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?