Könnyen értelmezhető tanügyi törvényt szorgalmaz az RMDSZ

A jelenlegi tanügyi törvényben szereplő jogok maradéktalan szavatolását, és könnyebb értelmezhetőséget vár el az RMDSZ az előkészületben levő új oktatási törvénytől. Magyari Tivadar, a Szövetség ügyvezető alelnöke, oktatási szakpolitikusa a Maszol megkeresésére elmondta: kiemelten fontosnak tartják, hogy a jelenlegi törvénybe foglalt, kisebbségi oktatásra vonatkozó jogok az új jogszabályban is megmaradjanak, ugyanakkor arra törekednek, hogy a szövegeket tovább pontosítsák, megkönnyítve ezek értelmezését.

A sajtóban kiszivárgott információk szerint a kormánykoalíció e heti tárgyalásán Kelemen Hunor szövetségi elnök javasolta, hogy kormányzati felelősségvállalással fogadják el a tervezetet. Erre vonatkozó kérdésünkre Magyari Tivadar kifejtette, éppen azért javasolják a felelősségvállalást, mert úgy könnyebb a pontosított szövegeket átvinni. A hosszadalmas parlamenti vita során fennáll annak a veszélye, hogy mondatokat cserélnek ki, írnak át, vagy vonnak össze az értelmezhetőség kárára, így nehezebb a célokat megtartani, részletezte a szakpolitikus.

Fotó: Borsi Balázs

Hangsúlyozta, a parlamenti vita általában mindig izgalmasabb, de ez esetben a kormánykoalíció három pártja amúgy is részletekbe menően egyezteti az álláspontját, kivédenék azt, hogy egy képviselő egyéni akció során kitaláljon valami újítást, és ehhez szövetségeseket keressen. Ha mégis sor kerül a parlamenti vitára, fokozottan figyelnek arra, hogy az RMDSZ célkitűzései ne csorbuljanak.

A másik szempont, hogy felelősségvállalással gyorsabb lehet a folyamat, hiszen egy jó törvény mindig késésben van. Magyari Tivadar emlékeztetett, a jelenlegi oktatási törvényt is felelősségvállalással fogadták el, fontos rendelkezéseket tartalmaz a kisebbségi oktatásra vonatkozóan. Az érvényben levő törvényben szerepelnek a jogainkat biztosító passzusok, ám tíz év alatt többször módosították, toldozták-foltozták, indokolt, hogy szülessen egy új, letisztult jogszabály.

Az RMDSZ ügyvezető alelnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a hazai tanügy tartalmi reformja, többek között az, hogy mit, mennyit és hogyan tanítanak az iskolákban, csak részben múlik az oktatási törvényen. „A jogszabály csak keretet biztosít. Mindazt, amit jelenleg hiányolunk vagy rossznak tartunk az oktatásban, további szakmai munkával szükséges javítani” – szögezte le Magyari Tivadar.

Források szerint a kormánykoalíció tagjai megállapodtak az oktatási törvény elfogadásának menetrendjéről. E szerint február 1-jéig a pártok szakértői az oktatási minisztériummal közösen dolgoznak a tervezeten, amely február 15-éig átmegy a kormányon, majd március 15-ig a parlament is megszavazza. A törvénycsomag tervezetét még mindig nem mutatták be nyilvánosan, Ligia Deca tanügyminiszter ezt többször is elhalasztotta. Sorin Cîmpeanu, az azóta plágiumbotrány miatt lemondott miniszter tavaly július 14-én bocsátotta közvitára a tervezetet, annak lezárása után úgy nyilatkozott, több mint tízezer módosító indítvány érkezett be. Szeptember végén azonban lemondott, még mielőtt a kormány elé terjesztette volna a javaslatokat figyelembe vevő dokumentumot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?