Kolozsvári filozófus: a gyűlöletbeszédtől a fizikai erőszakig csak egy lépés a távolság
Ciprian Mihali filozófus, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatója felhívta a figyelmet arra, hogy a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a pártból kizárt, de botrányos viselkedésével a figyelmet továbbra is magára irányító Diana Șoșoaca szenátor uszító beszédei nagyon veszélyes társadalmi hatásokkal járnak. „Azt kockáztatjuk, hogy olyan társadalmi erőszakos helyzetekbe kerülünk, mint ami nemrég Szlovákiában történt” – figyelmeztet az országos szinten elismert gondolkodónak tartott filozófus.
Arra a kérdésre, hogyan látja az AUR-nak és Șoșoaca pártjának, az SOS Romániának a felemelkedését, Mihali kifejtette, hogy a két párt úgy vonzotta a szavazóit, hogy a háború, a konfliktus „logikájára” építették fel, démonizálva a Nyugatot és Románia ellenségévé téve azt. Implicit módon még azok is ellenséggé válnak, mondja a filozófus, akik támogatják az európai értékeket. A háború és végül a gyűlölet ilyen logikája rendkívül veszélyes, hiszen a gyűlöletbeszédtől a fizikai erőszakig csak egy lépés a távolság – mutat rá a professzor.
Egy olyan országban, ahol az igazságszolgáltatásra egyre inkább úgy tekintenek, hogy az nem működik hatékonyan, sőt a korruptak javára működik, miközben a hatalmon lévő politikusokat a korrupció vektorainak tekintik, az AUR és Șoșoacă üzenetei „termékeny talajra” találtak, és a romániaiakkal elhitették, hogy nekik kell keresniük az igazságot maguknak. Az igazság keresése önmagában azonban nagyon veszélyes, véli a professzor, mivel az erőszak súlyos formáihoz vezethet.
„Ezek a pártok a társadalom alvilágában, a közösségi hálózatokon születtek, ahol nagy közösségek tömörültek. A második eszköz pedig, ami működött, ezeknek a politikusoknak az állandó jelenléte volt az emberek között. Akkor is mentek, amikor a parlamentben kellett volna lenniük. Tudja, a telefonokat használták azokhoz az élő showműsorokhoz, ahol mindenből látványosságot csináltak” – emlékeztet Ciprian Mihali.
A filozófus szerint ezeknek a pártoknak „nulla” a parlamenti teljesítményük. Az alatt a négy év alatt, amióta a parlamentben vannak, nem láttunk egyetlen olyan kezdeményezést sem, amellyel Románia előbbre léphetne egyik vagy másik területen. „Ugyanakkor ezeknek a pártoknak a manipulációs gépezete nagyon jól működik, mert minden alkalommal egy verhetetlen logikára támaszkodnak. Ez a logika a háború, a konfliktus, az Ők és Mi közötti megosztottság logikája, ők, akik ártani akarnak nekünk, és mi, akiknek meg kell védeniük magukat. És akkor a világ minden bűne és minden rossz a többiek vállán van, bárkik is legyenek azok, a brüsszeli emberek, a románok, a progresszívek, a PSD, a PNL. És akkor marad az a gondolat, hogy nekünk kell igazságot szolgáltatni magunknak” – érvel az egyetemi oktató.
Mihali hangsúlyozza: „az a gondolat, hogy a jogot a saját kezünkbe vegyük, hihetetlenül veszélyes. Még az Igazságot Romániának szlogenjük – az AUR szlogenje – is hazug és steril, mert ilyen kiabálással és mutogatással nem lehet igazságot tenni magunknak. Igazságot úgy lehet tenni, hogy megváltoztatjuk a romániai jogrendszert, hogy a jelenleginél igazságosabb törvényeket hozunk, hogy az intézményeket működésre bírjuk, és nem katonákkal vagy a hadsereggel vagy, nem is tudom, más szavakkal ebből a háborús arzenálból" – mondta Mihali az Epoch Timesnak adott interjúban.
„És megmondom, miért veszélyes. Nekem úgy tűnik, hogy az egyik oldalon valóban gyakran nevetünk ezeknek az embereknek az alkalmatlanságán, de a másfelől van egy nagyon veszélyes oldala, mert azt a gondolatot indukálja az emberekben, hogy törvényes és sürgős, hogy az emberek saját kezükbe vegyék az igazságszolgáltatást. És fennáll a veszélye annak, hogy társadalmi erőszakos helyzetekbe kerülünk, mint ahogy ez nemrég Szlovákiában történt, mert az ember, akiket ezek a gátlástalan vezetők ösztönöznek, egy bizonyos ponton egyszerűen megelégelik a helyzetet és bosszút állnak akár egy progresszíven, akár egy PSd-sen, vagy nem is tudom, megtalálják az ellenségeiket”.
CSAK SAJÁT