Koldulás elleni akcióba kezdett a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség

Sepsiszentgyörgyön leginkább a rendezvényeken, de hétköznapokon a kerthelyiségekben, a központi, vagy más forgalmas zónákban találkozhatunk koldulókkal. A jelenség felszámolása érdekében a sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség szeptemberig fokozott ellenőrző akciókat szervez. A tetten ért koldusokat büntetik, nyilvántartást vezetnek róluk és a kiskorúakat ki is emelhetik családjuk köréből.

A sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség egy hete kezdte el a koldulás megelőzése érdekében indított ellenőrző akcióit és ezidő alatt 4 személyt büntettek meg, számolt be Hadnagy István. A helyi rendőrség igazgatója szerint Sepsiszentgyörgyön az elmúlt 5 év során, megközelítőleg 50 személyt állítottak elő koldulásért.

Illusztráció: Pixabay

A koldulók megbírságolása csak egyik lépés, aminek nem túl magas a hatékonysága abban az esetben, ha az illetőnek semmije sincsen”, állapította meg Hadnagy István. Hozzátette viszont, hogy a helyi rendőrség nyilvántartást is vezet a városban kolduló személyekről, a kiskorúakat pedig a megyei gyermekvédelmi igazgatóság gondozására bízzák. A szakemberek döntése alapján ezeket a kolduló gyerekeket akár ki is emelhetik a családból, azaz elvehetik a szülőktől, sorolta a helyi rendőrség vezetője.

A jelenséget erősítik ha pénzt adnak a koldusnak!

Sokszor fordul elő, hogy a kolduló gyerekeknek segítő szándékkal kiflit, vagy más ételt kínálnak és ezt visszautasítják, mutatott rá Hadnagy István, aki szerint éppen ez az igazi probléma, hiszen a kiskorúakat a szüleik küldik koldulni, a begyűlt pénzre pedig jó eséllyel nem ételt, hanem szeszes-italt vásárolnak.

Nem hiszem, hogy valaki ezt az életformát akarja támogatni, hanem legtöbben a nehéz sorsú gyereken akarnak segíteni. Igaz, hogy nehéz anyagi körülmények közt élnek, de ezen nem segít, ha pénzt adunk nekik, sőt, tovább erősíti a koldulás jelenségét”, fogalmazta meg a helyi rendőrség vezetője.

Arra hívja fel a figyelmet, hogy létezik számos más megoldás is az érintettek támogatására, így szinte mindegyik egyház, illetve a Gyulafehérvári Caritas és a Máltai Szeretetszolgálat is célzott programok keretében támogatja a rászorulókat, vagy akár a roma fiatalokat. Ha ezeken a szervezeteken keresztül nyújtanak támogatást, akkor sokkal biztosabb, hogy jó helyre megy a pénz, mondta Hadnagy István.

A sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség megfigyelése szerint a koldulók javarésze helybéli, illetve a közelben lévő Hete romatelepen rendelkezik lakhellyel. Kovászna megyében nem jellemző a szervezett bűnbandák által működtetett koldushálózatok jelenléte, de nagyobb események alkalmával érkeznek a városba ilyenek is. A heteiek esetében a koldulás kísérő jelenség: ameddig a szülők virágot, csihányt, gombát, vagy valami hasonlót árulnak, addig a gyerekek kéregetnek.

A sepsiszentgyörgyi helyi rendőrség azt kéri, ha valaki koldulókkal találkozik, jelezze a 0800-800.767-os ingyenesen hívható számon, illetve WhatsApp-on a 0739886992-es telefonszámon.

Mint arról beszámoltunk, tavaly Kovászna megyében felszámoltak egy olyan bűnözői csoportot, amely évekig kényszerített koldulásra szegény sorú és fogyatékkal élő személyeket, tájékoztatott a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT). Közleményük szerint tavaly áprilisban három házkutatást tartottak Kovászna megyében, szervezett bűnözői csoport létrehozása és emberkereskedelem ügyben. Ezzel párhuzamosan a magyar, német és osztrák hatóságokkal együttműködve házkutatásokat tartottak egy magyarországi, két németországi és egy ausztriai ingatlanban is. Ezek nyomán több személyt vettek őrizetbe és kísértek kihallgatásra.

A nyomozók szerint a gyanúsítottak 2017-ben hozták létre a szervezett bűnözői csoportot azzal a céllal, hogy rendkívül szerény szociális körülmények között élő, különböző testi vagy szellemi fogyatékossággal élő embereket koldulásra kényszerítsenek Németország és Ausztria területén. Mint kiderült 2017 és 2022 között összesen 11 áldozatot szerveztek be úgy, hogy megtévesztették őket a külföldre való utazásuk feltételeivel kapcsolatban, majd Németországban és Ausztriában kizsákmányolták azáltal, hogy nyilvános helyeken koldulásra kényszerítették őket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?