Ki lehet az a közös elnökjelölt, aki szembeszáll az ultranacionalistákkal?

Mély alkotmányos és politikai válságba sodorta Romániát az elnökválasztás körüli botrány. Leghamarabb március végére várható az államfő személyéről szóló megmérettetés, amely lezárhatja a most kialakult káoszt. A kérdés most az, hogy tud-e egy olyan közös jelöltet találni az ultranacionalista táborral szemben álló koalíció, aki jó eséllyel indulhat a választáson. 

A PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti képviselőcsoportja nevében kedden este kiadott közleményben egyebek mellett arról tájékoztattak, hogy közös államelnök-jelöltet állítanának a magukat Európa-pártiként meghatározó alakulatok.

Államfőjelölt lehet Daniel David egyetemi tanár, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektora? Fotó: UBB Cluj

Kelemen Hunor a Digi24-nek adott keddi interjújában kijelentette, hogy a 2025-ös elnökválasztáson a leendő kormánykoalíció közös jelöltje nem lehet a koalíciót alkotó pártok egyik elnöke sem. Ugyanakkor a gyors elnökválasztási eljárás megszervezése mellett is állást foglalt.

„Amikor a koalíciós megállapodás megköttetik, abban szerepelnie kell, hogy mikor tartják az elnökválasztást a következő évben. Ha idén megszületik a kormányhatározat, március 16-án tarthatjuk az első fordulót, március 30-án pedig a másodikat, a törvényes menetrend betartásával. Ezt a jelenlegi kormánynak kell elfogadnia, mivel teljes jogkörű kabinetről van szó december 21-ig” – mondta Kelemen Hunor. Azt is hangsúlyozta, hogy a leendő koalíció közös jelöltjét nagyon gyorsan, még az év vége előtt ki kell jelölni.

Az RMDSZ elnöke szerint a koalíciós elnökjelölt nem lehet a PSD, a PNL, az RMDSZ vagy az USR elnöke, amennyiben ezek a pártok részei lesznek az új kormánynak. Kelemen Hunor felsorolta azokat a tulajdonságokat is, amelyekkel ennek a jelöltnek rendelkeznie kell. „Olyan ember, aki jártas a politika világában, akit minden párt elfogad, aki képes érzelmeket kiváltani, részt tud venni egy politikai vitában, és megvannak a szükséges képességei ahhoz, hogy Románia elnöke legyen” - összegzett a politikus. 

Kelemen Hunor konkrét neveket is említett. „Ha az akadémiai környezetben keresünk, ott van Daniel David egyetemi tanár, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektora. Nem beszéltem vele, ez az én személyes véleményem. Ha a politikai környezetből szeretnénk választani, említhetjük Daniel Funeriut, Theodor Paleologut vagy Crin Antonescut, olyan személyiségeket, akik rendelkeznek a szükséges intellektuális képességekkel, emberi és politikai kvalitásokkal. De nem beszéltem velük sem” - tette hozzá az RMDSZ vezetője.

Vladimir Ionaş és Andrei Țăranu értékelése

Vladimir Ionaş szociológus, politikai elemző a Maszol megkeresésére elmondta: Kelemen Hunor egy ideális elnökjelölt profilját vázolta fel néhány példával alátámasztva. „Nehéz elképzelni, hogy ezek közül a nevek közül kerül ki a kiválasztott közös jelölt. A négy Nyugat-barát párt szövetségének  választói között óriásiak a különbségek, s ez rendkívül megnehezíti a végső döntést. A jelölt kiválasztásának rendkívül alapos elemzéseken kell alapulnia” - mondta az elemző. Ionaş szerint az mindenképpen pozitívum, hogy Kelemen Hunor  rendelkezik azzal a politikai érettséggel, amely egyensúlyt teremthet és felnyithatja a politikusok szemét a társadalom által küldött üzenetekkel kapcsolatban.

Andrei Țăranu szerint a szociáldemokrata Victor Negrescu ia megfelelő jelölt lehet Fotó: Victor Negrescu Facebook oldala

Andrei Țăranu politológus a Maszolnak elmondta: az említett jelöltek közül  csak Daniel David olyan arc, amely alkalmas lenne a közös államfőjelöltségre. Egyfajta XXI. századi Emil Constantinescuként indulhatna - tette hozzá az elemző. Úgy vélte ugyanakkor, hogy nehéz elképzelni a PSD és az USR ilyen jellegű megegyezését, hiszen a választóik, s azok elvárásai is rendkívül különbözőek. „Úgy gondolom, hogy a legjobb megoldás egy viszonylag fiatal politikus lenne, aki ismeri mind a rendszert, mind pedig azt, miként kell egy választási kampányt vezetni. Például Victor Negrescu” - fogalmazott Țăranu. Negrescu a PSD európai parlamenti képviselője, korábban uniós biztosjelöltként emlegették.

Az alábbi videón Kelemen Hunor interjúja látható.
 
16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?