Kelemen Hunor: Georgescu eszméjében „nincs magyar embernek helye"
A romániai elnökválasztáson egy nagyon rossz, Călin Georgescu, és egy kevésbé rossz, Elena Lasconi közül kell választani a magyaroknak - mondta Kelemen Hunor a magyarországi M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában csütörtökön. Az RMDSZ elnöke Calin Georgescut „a régi rendszer emberének" nevezte, aki „az ősi román föld" eszméjéről beszél, amelyben „nincs magyar embernek helye", majd azt mondta: nem támogathatnak olyan embert, aki „a vasgárdista és a nacionálkommunista ideológiákra építi a jövőképet és az ország képét".
Kelemen Hunor Martí Zoltán műsorvezető kérdésére büszkeségének adott hangot pártjuk jó választási szereplése miatt, és úgy fogalmazott: saját magára is büszke lehet az erdélyi magyar közösség. Hiszen mintegy 240 ezer szavazattal kaptak többet, mint a legutóbbi parlamenti választáson, 6,5 százalékot szereztek, és mind a szenátusi, mind a képviselőházi frakciójuk erősödött egy-egy képviselővel - ismertette.
A romániai választásokon a mainstream pártok visszaszorultak, közepes pártokká váltak, azonban a társadalmi elégedetlenséget kihasználva megháromszorozta erejét a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), az S.O.S. Románia (SOS) és a Fiatal Emberek Pártja (POT), amelyek összességében 32-33 százalékot szereztek - idézte fel. Kelemen Hunor úgy fogalmazott, nem mondaná, hogy minden egyes szavazó, aki utóbbi három párt mögött van, magyarellenes, viszont magyarellenes pártokat küldtek a parlamentbe.
Emlékeztetett az AUR Úzvölgyi temetőben tett garázdálkodásaira, és emlékeztetett arra is, hogy mintegy 150-160 pert indítottak az önkormányzatok ellen a magyar nyelv- és szimbólumhasználat miatt, a parlamentben pedig „fizikai agresszióhoz közeli állapotokat teremtve" támadták a magyarságot. Az RMDSZ elnöke úgy érzi, minden magyar közösséghez el tudtak jutni programjukkal, ami azért fontos, mert Romániában idén szervezték az önkormányzati, az európai parlamenti, a parlamenti és az elnökválasztást is.
Gyorsan fel lehet szítani a magyarok elleni hangulatot
Pártjuk is a valós társadalmi kérdésekre próbált válaszokat adni, mint a népességfogyás, az állami intézményekkel szembeni elégedetlenség, a pandémia okozta frusztráltság, a gazdasági válság, a háborús válság, az infláció, az energiakrízis okozta bizonytalanság, az egészségügy és az oktatás reformja, valamint a családpolitika.
Az MTI által idézett Kelemen Hunor beszélt arról is, hogy Romániában a magyarokkal szembeni előítéletek nem szűntek meg, az interneten gyorsan fel lehet szítani a magyarok elleni hangulatot, mert korábban nemzedékeket hangoltak ellenük. Ezért azt hangsúlyozta, hogy amit a magyarok akarnak a szülőföldjükön saját maguknak, az a románoknak is jó, és ahhoz, hogy valaki megőrizhesse az identitását, a magyar kultúrát, nem kell semmit elvennie a romántól.
Kapcsolódó
Az egymillió-százötvenezres romániai magyarság is heterogén - emelte ki, majd a magyarok érdekében keresett szövetségesek fontosságát hangoztatta. Elmondta: a választások után az RMDSZ, a szociáldemokraták, a nemzeti liberálisok és a Mentsétek meg Romániát Szövetség, illetve a kisebbségi frakciók képviselői aláírtak egy kezdeményezést, amellyel nagy parlamenti többséget kívánnak alkotni néhány közös elvet meghatározva. Ezek közt van az is, hogy elszigeteljék a szélsőségeseket - emelte ki, hozzátéve, hogy nehéz lesz a kormánytöbbség létrehozása, amihez nagy bölcsességre lesz szükség.
A műsor második felében Kelemen Hunor úgy fogalmazott: a romániai elnökválasztáson egy nagyon rossz, Calin Georgescu, és egy kevésbé rossz, Elena Lasconi közül kell választani a magyaroknak. Az RMDSZ elnöke Calin Georgescut „a régi rendszer emberének" nevezte, aki „az ősi román föld" eszméjéről beszél, amelyben „nincs magyar embernek helye", majd azt mondta: nem támogathatnak olyan embert, aki „a vasgárdista és a nacionálkommunista ideológiákra építi a jövőképet és az ország képét"
Szólt arról is, hogy az elnökválasztás első fordulója után már volt olyan ember, aki bement a temesvári kulturális igazgatóságra, azt mondva, hogy győztek, és tűnjön el minden olyan szobor a városból, ami a magyar örökséghez kapcsolható. Emellett Dél-Erdélyben is festettek le kétnyelvű feliratokat - jegyezte meg. Elena Lasconiról megjegyezte: az USR-en belül a konzervatív vonalhoz tartozott, és lehet vele együttműködni. Kelemen Hunor ezt azzal is bizonyította: miután kérte, hogy vonják vissza a megyerendszer átalakítására vonatkozó tervezetet, a hét elején ezt meg is tette.
Az RMDSZ mellett a szociáldemokraták, a liberálisok és az USR is beállt Elena Lasconi mögé, míg Calin Georgeschu mögött az AUR, az SOS és a POT sorakozott fel - jelezte. Az adásban kitértek Calin Georgescu TikTok közösségimédia-kampányára is, amelyet Kelemen Hunor egy óriási kísérletnek nevezett. Hozzátette Romániában a társadalmi különbségek táplálták az elégedetlenséget.
A történelmi magyar egyházak szerepe
Az RMDSZ elnöke beszélt arról is, hogy Erdélyben a történelmi magyar egyházak mindig is nagy szerepet játszottak, a hitéleten túl közösségszervezők voltak, és az identitás megőrzésének alapjai. Az autonómia kérdéséről szólva a helyi közösségek autonómiájának fontosságát hangoztatva azt mondta: dél-tiroli példa alapján a nyelvi kompetenciáknak nagy teret kell engedni. Később rámutatott: sem a finn, sem a dél-tiroli autonómiamodell nem vezetett elszakadáshoz, ezekből kell tudni építkezni.
A műsor végén Kelemen Hunor úgy fogalmazott: büszkeség, nagy felelősség és megtiszteltetés az erdélyi magyar közösséget képviselni.
CSAK SAJÁT