Érzelmi hullámok csapnak össze a vasárnapi döntő menetben
Érzelmi hullámok csapnak össze az elnökválasztás második fordulója előtt, a végeredmény pedig egyelőre kiszámíthatatlan – véli a Maszolnak nyilatkozó politikai elemző, akit arról is kérdeztünk, hogy ki valójában Călin Georgescu, s hatékony lehet-e ellene Elena Lasconi kampánya.
Milyen esélyei vannak a győzelemre Georgescunak? – kérdeztük Bogdan Ducától. Szerinte esélyesebb, mint Elena Lasconi. „Egy erős, rendszerellenes érzelmi hullámot lovagol meg, miközben az ellenfele kevésbé hiteles. Természetesen, egy olyan választási küzdelemben, ahol az érzelmek fontosabbak, mint a politikai pragmatizmus és a választók konformizmusa, nehéz megjósolni, hogy valóban győzni fog-e. A kérdés az, hogy a mainstream média és a romániai hagyományos pártok által felépített Georgescu-ellenes érzelmi hullám képes lesz-e legyőzni a Georgescut támogató érzelmi hullámot” – mondta a politikai elemző.
Arra a kérdésünkre, hogy ki is valójában Călin Georgescu, Bogdan Duca azt válaszolta: nehéz ezt megmondani. „Még ha lenne is világos válasz, ezekben a napokban ezt figyelmen kívül hagynák, vagy érzelmileg reagálnának rá. Călin Georgescu azonban egyfajta Zorro az őt támogató választók egy része számára: az ismeretlen, maszkos vagy rejtélyes életrajzú hős típusa, aki a már korruptnak, kompromittáltnak, hatékonytalannak és hiteltelennek érzett rendszer elutasításának szimbólumává válik” – hangsúlyozta az elemző.
Mint mondta, nem ő az első ilyen jelölt, akinek, nagy valószínűséggel kiváló kampányszakértők és online marketingesek segítségével, sikerül összegyűjtenie az összes rendszerellenes szavazatot és reményt. „Egy ismert példa Zelenszkij elnök, aki egy korrupciós rendszert parodizáló sorozatban játszott híres színészként, és végül viccből lett elnök. Egy másik, frissebb példa az argentin elnök, Javier Milei” – fogalmazott Duca.
Azt is megkérdeztük, mennyire hatékony ebben a helyzetben Elena Lasconi kampánya. „Lasconi választási kampánya nagyon gyenge volt, és gyakorlatilag a PSD-ellenes retorikára épült, amely kiegészült az USR politikai doktrínájává vált progresszivizmussal. Ez visszaüthet Lasconira, mivel égetően szüksége van a PSD szavazóira, hogy legyőzze Călin Georgescut. A PSD választói azonban nehezen tudnak túllépni az elmúlt évtized politikáján, amelyben Lasconi támogatói tábora sértegette és démonizálta őket. Ezenkívül az USR és a többi progresszív párt, így a SENS vagy a Reper gyenge eredményei aggasztó jelet küldenek a választók valódi bizalmáról Lasconival kapcsolatban” – véli a politikai elemző.
Szerinte Elena Lasconi kampánya egyetlen stratégiára épült, hogy félelmet keltsen a választókban: ha Călin Georgescu győz, Románia a középkorba süllyed, teokratikus diktatúra lesz, stb. „Ez ugyanaz a retorika, amelyet az Egyesült Államokban Kamala Harris csapata használt Donald Trump ellen, ám ott nem volt sikeres. Meglátjuk vasárnap, hogy Romániában működni fog-e” – fogalmazott Bogdan Duca.
CSAK SAJÁT