Tud-e fordítani a második fordulóban Elena Lasconi? 

Bár Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfő este Elena Lasconi támogatására szólította fel az erdélyi magyar szavazókat az elnökválasztás második fordulójában, egy friss felmérés szerint egyelőre fele-fele arányban oszlanak meg a magyarok preferenciái az USR államfőjelöltje és Călin Georgescu között. Szakértők szerint Lasconi esélyeit országos szinten is rontja, hogy nevét az USR-hez kötik. 

Megoszlanak majd az erdélyi magyar szavazatok a vasárnapi elnökválasztás második fordulójában – véli Barabás T. János. A budapesti Magyar Külügyi Intézet kolozsvári származású vezető elemzője a Maszol megkeresésére azt mondta, a romániai magyarok a szociáldemokratákhoz képest könnyebben elfogadják az USR elnökjelöltjét.Elena Lasconi igyekszik mindenkit megszólítani Fotó: Elena Lasconi Facebook oldala

„Lasconi nagy gondja az, hogy egyes felmérések szerint a PSD táborának kevesebb, mint 40 százaléka szavazna rá, de a PNL szavazóinak is csak a kétharmada voksolna rá. Bár a romániai felméréseket nem lehet készpénznek venni, de az adatok iránymutatók” – fogalmazott a szakértő. 

Úgy véli, az RMDSZ Lasconit támogató felhívása mozgósítóan hat, de sokak számára nyilvánvaló, hogy a progresszista USR a legjobb esetben is passzív a magyar ügyekben. „Alapvető álláspontjuk az, hogy a nemzeti kisebbség egy elavult kategória, másféle kisebbségek a fontosak” – tette hozzá. Szerinte Lasconiék nem tettek annak érdekében, hogy a magyar  választók megkedveljék őket, és ez most problémát jelenthet. Egy friss CURS-felmérés szerint az RMDSZ szavazóinak 50,4 százaléka Georgescura, 49,6 százaléka pedig Lasconira voksolna. 

Tánczos Barna RMDSZ-szenátor kedden a Marosvásárhelyi Rádió Miben segíthetünk? című műsorában elmondta: Călin Georgescu egy fasiszta, legionáriusakat dicsőítő államfőjelölt, ezért őt nem tudja támogatni az RMDSZ. Hozzátette ugyanakkor, az emberek döntenek, az RMDSZ csak egy ajánlást tett, Kelemen Hunor arra kérte a magyarokat, fontolják meg, s szavazzanak a kisebbik rosszra.

„Lasconi nem jó jelölt, soha nem szólt a magyarokhoz, csupán egy köszönetet mondott az RMDSZ-elnök bejelentése után. Ha azt akarja, hogy rá szavazzanak, az USR-nek vissza kell vonnia a magyarokat nagyon hátrányosan érintő közigazgatási törvénytervezetet, párbeszédet kell kezdjen a magyarokkal, ne említse egy lapon a szexuális és a nemzeti kisebbségeket, mert ez sértő számunkra. Meg kell ismerje azt, hogy az erdélyi magyarok mit tettek hozzá Erdély múltjához és jelenéhez” – fogalmazott Tánczos Barna. A politikus szerint Lasconinak olyan kampányt kell folytatnia, amellyel a magyarokat, a nemzeti liberálisokat és a szociáldemokratákat is meg tudja szólítani, csak így tud nyerni. 

Az USR nagy vereséget szenvedett

Elena Lasconi bejutott az elnökválasztás második fordulójába, megszerezve a szavazatok közel 20 százalékát, majd egy héttel később a parlamenti választásokon az általa vezetett USR nagy vereséget szenvedett. Első pillantásra paradoxonnak tűnik a helyzet, de nem az – magyarázták az Adevărulnak a szociológusok.

„Az elnökválasztás személyekről szól” – hangsúlyozta Dan Petre. A szakértő szerint az államfő az emberek „egyfajta avatárja”, vágyaik megtestesítője, így a választók sokkal inkább a személyt és az értékeit szavazzák meg, mint azt a pártot vagy rendszert, amelyet képvisel.

Bogdan Bucur, a bukaresti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem professzora úgy látja, hogy Elena Lasconi több szempontból is megkülönböztette magát a választók szemében a többi jelölttől. „Egyedi a beszédstílusa, jól fogalmaz, karizmatikus személyiség. Összehasonlítva: ott van Nicolae Ciucă, Marcel Ciolacu és a többi jelölt, akikkel versenyben állt. Elefántoknak tűnnek mellette. Nyilvánvaló, hogy egy valamelyest észszerű választói réteg számára Lasconi asszony jó pontokat szerzett a személyisége révén. Kellemes megjelenésű nő és Európa-barát” – mondta Bucur.

Călin Georgescunak mindegyik párt szavazói között vannak hívei Fotó: Agerpres

Az USR összeomlásának oka, hogy az általuk hangoztatott eszmerendszer és értékrend nem képviseli Románia többségének nézeteit – véli a két szociológus. „Románia esetében a domináns eszmerendszer és hitrendszer a hagyományos zónában helyezkedik el, amelyhez a PSD és a szuverenista pártok állnak a legközelebb. Ez a valóság” – magyarázta Dan Petre.

Bogdan Bucur professzor úgy véli, hogy az USR által a parlamenti választásokon elért alacsony eredmény a román társadalom e párttal szembeni szimpátiájának szintjét tükrözi. „Ez egy olyan párt, amelyet a románok megbüntettek. Az ötletek, a víziók, az alapelvek, amelyekre az USR épült, nem fejlődtek tovább. Nem terjedtek el, ahogyan például az AUR esetében láthattuk. Már nincs lendületben, nem trendi. Csak néhány támogatója van és ennyi. Egy olyan pártról beszélünk, amely megrekedt egy bizonyos szinten. Nem képes tovább növekedni. Ez egy kifulladt párt” – mondta Bucur professzor.

Éles váltást sürgetnek Lasconi kampányában

A szakértők szerint az USR kudarca végleg eltemetheti Elena Lasconi esélyeit. Mint fogalmaztak, a látványos USR-kudarc után senki sem hisz többé a párt esélyeiben és ezzel együtt a vezetőjében sem. „Elena Lasconi számára az USR jelenleg egy malomkővé vált, amelytől meg kellene szabadulnia” – hangsúlyozta Bogdan Bucur. Szerinte Lasconinak gyorsan kellene lépnie, akár el is határolódhatna saját pártjától.

„Például lemondhatna a párttagságáról arra hivatkozva, hogy minden román képviselője akar lenni. Elhatárolódhatna a párt túlkapásaitól. Elmehetne a pátriárkázhoz, kezet csókol neki, kijelenti, hogy nem támogatja az LGBTQ-közösséget... Egyszerűen nem látom, hogyan tudna másképp több szavazatot szerezni” – fejtette ki a professzor. 

Jelen állás szerint Călin Georgescu 57,8-42,2 arányban nyerne Elena Lasconival szemben. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?