Kemény időszak várhat az erdélyi magyarokra: AUR-minta jön a kampányban?  

A magyar közösség kemény időszak elé nézhet a jövő évi választási szuperév kampányidőszakaiban, ha a magyarellenességre amúgy is hagyományosan hajló román pártok a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) politikai stílusát másolva igyekeznek majd szavazatokat szerezni. Egyebek mellett erről is beszélt a Maszolnak Pászkán Zsolt politikai elemző, akit azokról a George Simion AUR-elnök ellen megfogalmazott vádakról is kérdeztünk, miszerint kapcsolata volt az orosz titkosszolgálattal. 

Pászkán Zsolt elemző szerint egyáltalán nem zárható ki, és minden feltétel adott ahhoz, hogy a nagykárolyihoz hasonló akciók megismétlődjenek. „A román politikai osztály az elmúlt 30 évben nagyjából ugyanúgy működött, mint az összes román belvédelmi titkosszolgálat Románia valamivel több mint százéves létezése óta. Azaz egyetlen állandója volt, a mára már rutinszerűvé vált magyarellenesség. Ez az a kártya, amelyre nemcsak egzisztenciákat lehetett építeni, hanem szinte az egyetlen kötőanyagot biztosítja, mely a román nemzetépítési törekvésben minden réteg számára azonnal érthető, valamint be- és elfogadható volt. A magyarellenességgel bármikor el lehet leplezni az építő jellegű javaslatok hiányát és ez az a csodaszer, melyet mindegyik román párt raktáron tart arra az esetre, ha a krónikus az ötlettelensége miatt politikai pánik uralkodik el rajta, különösen választások közeledtével” – fogalmazott a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet nagybányai származású Románia-szakértője.

Támadás több platformon

Az elemző úgy látja, a 2024-es választási szuperévben, amikor négy megmérettetést is tartanak, kialakulhat az a paradox helyzet, hogy az egymást esküdt ellenségnek tartó politikai irányzatok látszólag eltérő platformokon támadnak. Ilyen platform lehet a „progresszívek” irányából az  illiberalizmus-ellenesség, a putyinozás és oroszbérencezés, a nyíltan sovének oldaláról pedig az irredentizmus, a párhuzamos társadalom kiépítésére való törekvés.

Magyarellenes tüntetők Nagykárolyban | Fotó: Agerpres

Kérdésünkre, miszerint veszélyt jelent-e az AUR erősödése az erdélyi magyarokra, Pászkán Zsolt azt mondta, ez a párt elsősorban a románokra jelent veszélyt. „A magyar közösség esetében nem önmagában az AUR erősödése jelenti a veszélyt, hanem az általa használt harcmodor, a bulvár-, vagy másképp mondva, a hulladékpolitizálás általánossá válása. Ez utóbbi kifejezés azt a fajta szellemi nullakalóriás politizálási módszert írja le, amely mögött kizárólag politikai haszonszerzés rejlik, bármiféle tartalmi háttér nélkül, melynek veszélyessége pontosan abból fakad, hogy mivel nincs tartalom, nincs is mit magyarázni, elég a választók politikai alapösztöneire hatva a jóllakottság érzetét kelteni. És akárcsak az élelmiszeripari és szórakoztatóipari rokonfogalmak által lefedett termékek esetében, a hulladékpolitizálás is a célcsoportok megtévesztésére alkalmas látvánnyal helyettesíti a tartalmatlanságot. A hulladékpolitizálás veszélyessége abból fakad, hogy mire a célszemély, vagy célcsoport ráeszmél ennek kártékonyságára, már olyan kalandorokat juttatott hatalomba, akik a kormányzási kényszerből fakadó gondokat politikai és társadalmi káosszal igyekeznek majd elfedni” – hangsúlyozta a szakértő.  

Pászkán emlékeztetett a bánffyhunyadi, nagyváradi, marosvásárhelyi magyar oktatási intézmények elleni kampányokra, melyekben szociáldemokrata és nemzeti liberális politikusok is cselekvő szereplők voltak, tovább a sporteseményekkel, a magyar befektetésekkel kapcsolatos hisztériára és a „progresszív” irányzatúak integrációnak álcázott „puha asszimilációs” nyomásgyakorlására,  „Ha a hulladékpolitizálási gyakorlat átvételének hatására a most többnyire még létező önfegyelmezési gátlások is eltűnnek a román pártokból, akkor a magyar közösség kemény időszak elé néz” – fogalmazott az elemző.

Moldovai ügynökvád Simion ellen

A szakértő véleményét kikértük azzal a George Simion AUR-elnök elleni váddal kapcsolatban is, miszerint kapcsolata volt az orosz titkosszolgálattal. A vádat Anatol Şalaru moldovai védelmi miniszter fogalmazta meg, s az kritikátlanul elterjedt a román médiában. A tárcavezető vádja szerint George Simion 2011 környékén és azt követően állítólag az Ukrajnához tartozó Csernyivciben találkozott az egyik orosz titkosszolgálat, az FSZB egyik képviselőjével. Şalaru azt mondta, őt a moldovai Hírszerző és Biztonsági Szolgálat (SIS) vezetője tájékoztatta erről. Az exminiszter ezzel magyarázza azt is, hogy a moldovai hatóságok többször is nemkívánatos személlyé nyilvánították Simiont. 

Kinek az ügynöke George Simion? Fotó: Agerpres

Pászkán Zsolt szerint a történettel több gond is lehet. Mint mondta, a  felmérések adatai alapján jelenleg 20 százalékos támogatottságot élvező AUR elnöki tisztségét betöltő George Simion neve 2011 környékén csak a román közélet rejtett bugyrai iránt nagyon komolyan érdeklődők számára mondott valamit. „Miért az orosz belvédelmi és elhárítási feladatokat ellátó FSZB képviselője, tisztje vette volna fel a kapcsolatot egy meglehetősen ismeretlen román aktivistával, ráadásul Ukrajna területén az orosz külügyi hírszerző szolgálat, az SZVR képviselője, tisztje helyett? Másfelől Simiont először 2014-ben tiltották ki négy napra Moldovából, az első ötéves kitiltásáról 2015-ben döntöttek, amikor az oroszbarátsággal nem vádolt Nicolae Timofti volt az elnök. A további kitiltásait pedig inkább lehet a Moldovában akár alkotmányellenesnek is tekinthető unionista agitációinak tulajdonítani, mint annak, hogy a SIS-nek Simion orosz kapcsolatairól lennének információi” – mondta az elemző. 

Pászkán Zsolt úgy látja, George Simion legfeljebb másod-, harmadrangú befolyásolási ügynöki szintig vihette, de nem az orosz, hanem elsősorban a román titkosszolgálatok legfeljebb főosztályvezetői szintig terjedő kádereinek dolgozva. Szerinte Şalaru vádja remekül jön a 2024-es romániai választásokat különböző okok miatt meglehetősen szorongva váró román pártok számára. „Ebbe a szorongásba még az is bőven belefér, hogy irányított közvélemény-kutatásokkal nagyobbra fújják fel az AUR-t, mint amekkora valójában lehet, olyan veszélyes ellenséget faragva belőle, amelyik jól jöhet majd az elnökválasztás második fordulójában. Csakhogy az ilyenfajta számítások a valóságban balul is elsülhetnek” – mondta Pászkán Zsolt. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?