Jubileumi rózsafesztivált tartottak a Fehér megyei Csombordon

Szombaton huszadik alkalommal szervezték meg Csombordon a környék egyik legkedveltebb nyári kulturális eseményét, a rózsanapot, amelyik nemcsak az ország legtávolabbi sarkaiból, hanem külföldről is a helyszínre vonzotta az érdeklődőket.

Az elsősorban a borairól híres Fehér megyei településen az elmúlt két évtizedben a rózsa- és gyümölcsfatermesztésben vált élenjáróvá, a környéken tömörül az ország legtöbb vállalkozása ebben a mezőgazdasági szakágazatban. Enyed és környéke, elsősorban Csombord, Marosgombás, Magyarlapád és Magyarbagó termeli Románia rózsatöveinek 90, gyümölcsfa-csemetéinek 80 és szőlőoltványainak 100 százalékát.  A szerző fevétele

A csombordi rózsatermelők mind magyarok, akik kiválóan együttműködnek, megosztják egymással tapasztalataikat, amelyeket néhányan szüleiktől, nagyszüleiktől illetve neves szakemberektől tanultak. Nincs rivalizálás köztük, mindenki számára jut értékesítési lehetőség, a hazai nagyáruházak polcain szinte kivétel nélkül a csombordi termelők rózsatöveiből válogathatunk.

A rendezvény minden évben a Bethlen Gábor Kollégium elől startol, ahol rózsákkal feldíszített traktorok és retro autók indítják a díszmenetet, amely néptánccsoportokkal illetve virágokkal ékesített kerékpárosokkal- és motorbiciklisekkel egészül ki. A menet elején fűvószenekar és pom-pom lányok csapata vonja magára a nagyszámú bámészkodó figyelmét. A rózsatermesztők igyekeznek minden évben nagyméretű, látványos rózsakompozícióval elkápráztatni a közönséget. Idén a gyulafehérvári vár 3-as számú kapujának, a Felső Károly-kapunak a mása igyekezett Fehér megyére irányítani a figyelmet, de hasonló esztétikus látványt nyújtott több más alkotás is, például egy hercegkisasszony, motorbicikli, „béke” feliratú világtérkép, persze mindez színpompás rózsákból kirakva. Az idén először egy kisvonat kocsi szállította ingyen a délelőtt folyamán, félóránként, az érdeklődőket Enyedről Csombordra.

A díszes menet, a hagyománynak megfelelően, idén is végigvonult a városon, majd a fesztivál fő színhelyén, a csombordi mezőgazdasági iskola szép parkjában „telepedett le”, amelyik egykoron a szomszédos kastéllyal együtt a bárói rangot viselő Kemény család tulajdonát képezte.

A szerző fevétele

 A szemet gyönyörködtető rózsastandok mellet különböző gasztró- és kézműves sátrak kínálták portékáikat, a színpadon modern- és népzene fellépések szórakoztatták a nagyszámú közönséget, amelyek közül kiemelkedett a Rózsafa Együttes illetve a Csombordi Pipacs Néptáncegyüttes kezdő és haladó tagozatának egy-egy produkciója. Tematikus festménykiállítás színesítette a rózsanap programját, a gyerekek számára kézműves- és képzőművészeti foglalkozásokat szerveztek. Ezenkívül volt tombolázás értékes nyereményekkel, megválasztották az év rózsáját, amelyik idén a Jalitah nevű teahibrid lett. Az eseményen fellépett Cezar Firu kolozsvári rádiós műsorvezető, aki több évtizedes szünet után kezdett el újra énekelni. Este egy magyar és egy román együttes, a Transylvanium és a Cargo koncertezett, majd látványos tűzijáték zárta az eseményt.

A csombordiak nem magukban ünnepeltek: a számos környékbeli érdeklődőn kívül az eseményre egy busznyi székelyföldi látogató érkezett. A rendezvényt megtisztelték jelenlétükkel az esemény támogatói, azaz a megyei- és nagyenyedi városvezetés illetve kulturális központok elöljárói, akik a megnyitón elismerően nyilatkoztak a helyi gazdákról. A tizenegy tagot számláló Csombordi Rózsabarát Egyesület részéről szombaton öt nagytermelő állított ki saját standot: Bakk Imre Levente, Csíki Gyula, Meggyesi István, Tamás István és az egyesület elnöke, Molnár András. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?