Kör, kör, ki játszik? – ismét találkoztak a Fehér megyei magyar óvodások

Immár nyolcadik alkalommal került sor a „Kör, kör, ki játszik?” találkozóra, melynek Csombord adott otthont. A rendezvény témája minden évben ugyanaz: a népi gyermekjátékok színpadi produkcióként való bemutatása, csupán a helyszín változik. Szombaton száz kisgyerek énekétől, vidámságától volt hangos a helyi kultúrotthon nagyterme.

„Játszani jó, együtt játszani még jobb!”- ezzel a gondolattal hívta meg 2016-ban  a megyei óvodákat Székely-Bányai Andrea magyarlapádi módszertanos óvónő, a rendezvény ötletgazdája, egy csodálatos találkozóra, amelynek fő célja a népi gyermekjátékok iránti érdeklődés felkeltése.Száz gyerek gyűlt össze a csombordi kultúrotthonban | Fotó: Basa Emese

Azóta egyre több óvoda igyekszik bekapcsolódni, hiszen mindannyian jól tudják, hogy a népi kultúra iránti érdeklődés felkeltése a népi gyermekjátékok tanulásával kezdődik. Az óvónők felismerték, hogy elidegenedő világunkban, a néptánc, a hagyományok ápolása révén közösséget lehet kialakítani, a szombatihoz hasonló találkozókon pedig a szórványtelepüléseken élő gyermekek átélhetik az összetartozás örömét. Ugyanakkor, ha már óvodás korban a gyerekek legalább évente egyszer találkoznak és egy délelőtt folyamán együtt játszanak, akkor könnyebben kialakulhat az egymásra való odafigyelés készsége, miközben megszokják azt is, hogy az előadások alatt csendesek, fegyelmezettek legyenek, tiszteljék egymás munkáját.

Az egybegyűlteket a főszervezők, Tövisi Sarolta csombordi és Székely-Bányai Andrea magyarlapádi óvónők köszöntötték, utóbbi kiemelte: „Brunszvik Teréz, az első magyar óvoda megalapítója, az Angyalkert nevet adta a kisgyermekek második otthonának. Ennél megfelelőbb megnevezést mi sem találnánk annak a helynek, ahol sok a mosoly, a vidámság, ahol nem fogy ki soha a feltétel nélküli szeretet (...). Megyénkben nagyon sok ilyen angyalkert létezik, amelynek lakói közül ma sokan eljöttek ide együtt énekelni, játszani, közösséggé kovácsolódni”.

A meghívásnak kilenc környékbeli csoport tett eleget: Balázsfalva, Csombord, Gyulafehérvár, Magyarlapád, Miriszló, Vajasd illetve három csoport érkezett a  nagyenyedi óvodából. Mindannyian gyönyörűen szerepeltek, a közönség csodálatos válogatást kaphatott a magyar népi gyermekjátékok páratlanul gazdag tárházából.

A bemutatók után a gyerekek kézműves tevékenységen vettek részt, a szervezők kaláccsal és egyéb finomságokkal kedveskedtek nekik. Díjkiosztás - pedagógiai megfontolásból - nem volt, hanem a zsűri tagjai, Demeter Enikő, Szilágyi-Székely Melinda és Tövisi Antal tanítók, külön-külön értékelték a produkciókat, kiemelve azokat a pozitívumokat, amelyekre a jövőben is alapozhatnak és egy-egy szép oklevéllel tüntettek ki mindenkit.

A többórás tevékenység egy szép, szimbolikus gesztussal ért véget: a gyerekek és a pedagógusok egymás kezét megfogva, egy óriási kört alkotva együtt énekeltek, táncoltak. 

A rendezvény többéves sikerére alapozva, a Fehér megyei tanítók elhatározták, hogy ők is szerveznek egy hasonló tematikájú találkozót a kisiskolások számára, ennek első kiadására május 6-án kerül sor Magyarlapádon.

Kapcsolódók

Kimaradt?