Kolozs megye az élen: mutatjuk, milyen eredményeket értek el a diákok a képességvizsgán

Kolozs megyében teljesítettek a legjobban a diákok az országos képességvizsgán. Egyébként országos szinten a nyolcadikosok több mint háromnegyede ötös feletti áltagot ért el. Mutatjuk, milyen eredmények születtek Bihar, Szatmár, Fehér és Szilágy megyében.

A magyar diákoknak idén is a román vizsga jelentette a nehézséget, Hargita megyében a diákok csaupán 49,6 százaléka, Kovászna megyében pedig 55,75 százaléka érte el az ötös osztályzatot románból. 

Kolozs megye az élen

A Kolozs megyei diákok nagyon jól teljesítettek, az eredmények kiválóak – jelentette ki a Maszol megkeresésére Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő-helyettes.

A diákok átmenési aránya 84,7 százalék a megyében, a médiák alapján pedig az első húsz iskola között ott van a János Zsigmond Unitárius Kollégium, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum és a Báthory István Elméleti Líceum.

A főtanfelügyelő-helyettestől megtudtuk, a magyar diákok körében nem születtek színtiszta 10-es dolgozatok, a megyében ezekből összesen 24 darab van.

Román nyelv és irodalomból a 4872 vizsgázóból közel 88 százalék írt ötösön felüli jegyet, míg matematikából közel 86 százalék. Magyar nyelv és irodalomból az 573 diákból 94 százélknak sikerült ötösnél magasabb jegyet írni.

A Szatmár megyei magyar vizsgázók 65 százaléka szerzett átmenő jegyet

A Szatmár megyei tanfelügyelőség tájékoztatása szerint 2769 diák iratkozott be a képességvizsgára ám csak 2462-an vették a bátorságot és vágtak neki a vizsgának. A megyei sikerességi arány 73,19 százalék, vagyis ennyien szereztek 5-ös vagy annál jobb átlagot.

A magyar osztályba járó gyerekek tekintetében: 687 diák vizsgázott, közülük pedig 65,93 százalék szerzett átmenő, vagyis 5-öst, vagy annál magasabb átlagot.

A megyében négy diák vizsgázott színtízesre: közülük hárman a Mihai Eminescu Nemzeti Kollégium, egy diák pedig a Ioan Slavici Elméleti Líceum tanulója.

Fotó: Agerpres

A magyar szakos diákok is szépen szerepetek, bár esetükben 10-es tanuló nem volt, születtek viszont szép, 9,70-es, 9-60-as átlagok. Az adatokat vizsgálva azért azzal tisztában kell lennünk, hogy a magyar diákok három tantárgyból, a román szakra járó diákok csak két tantárgyból vizsgáztak. Általában a magyar diákok esetében a román vizsga az, amely lehúzza az tagot, annak ellenére is, hogy a kisebbség külön tételsort kapott.

A magyar szakos iskoláknál a toplistát a Rákóczi Ferenc Általános Iskola vezeti, onnan került ki a legjobb, magyar osztályban végzett nyolcadikos is, Kabos Réka személyében. A toplistán, a legjobb eredményeket figyelembe vége a Hám János Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont, a Nagykárolyi Elméleti Líceum és a Nagykárolyi Vasile Lucaciu Általános Iskola következik.

Bihar megyében sem ment túl jól a román

A Bihar megyei tanfelügyelőség tájékoztatása szerint a képességvizsgán résztvevő diákok 75,7 százaléka ötös átlag felett teljesített a képességvizsgán.

Fotó: Agerpres

Megtudtuk továbbá, hogy a magyar diákok közül 398-an 5-ösnél kisebb jegyet szereztek a román nyelv és irodalom vizsgán, 414 diák ötöst vagy annál nagyobb jegyet kapott.

A magyar nyelv és irodalom írásbelin 100-an 5-ösnél kisebb jegyet, míg 639-en ennél nagyobb osztályzatot kaptak.

A matematika megmérettetésen 276 diáknak nem sikerült megszerezni az 5-ös jegyet, 536 tanuló 5-ös, vagy annál nagyobb jegyet kapott.

Szilágy megyében 71,9 százalék az átmenési arány

A szerda délelőtt közzétett képességvizsga eredmények kapcsán Faluvégi Ervin főtanfelügyelő-helyettes elmondta, Szilágy megyében a vizsgázók 71,9 százaléka írta meg az ötöst, vagy az annál nagyobb jegyet. A magyar tagozatú iskoláknál, mint a kémeri, kárászteleki, zsoboki, egyértelműen látszik a magyar gyermekek eredménye, ahol viszont vegyes oktatás zajlik, ott nehezebb felmérni a helyzetet, hacsak nem nézzük meg, kik vizsgáztak magyar nyelv és irodalom tantárgyból.

A végzősök közül heten értek el 10-es átlagot, de sajnos ezek között nincs magyar tanuló, viszont a Zilahi Simion Bărnuțiu Általános Iskola magyar tagozatának egyik diákja 10-es írt matematikából. Megye szinten jó eredményt értek el a Zilahi Simion Bărnuțiu és a Zilahi Mihai Eminescu Általános Iskola magyar végzősei. A vidéki iskolák közül jól teljesítettek az ippi, szilágyballai, varsolci és a szilágycsehi Gyulaffi László Általános Iskola diákjai, ahol 9,00 fölötti eredmények is voltak. Sajnos, a ZRWK-ban a legjobb eredményt elért tanuló csak 8,90-et, míg a Szilágysomlyói Báthory István Általános Iskola diákja csak 7,45-öt.

„Zilahon és a megyében a legjobb két iskolánk egyértelműen a Simion Bărnuțiu és a Mihai Eminescu Általános Iskola. Itt vannak a legjobb eredmények, utána következnek a már említett falvak, aztán Sarmaság és Kraszna” – mondta a főtanfelügyelő-helyettes.

Fotó: Unsplash

Az idei képességvizsgára 1954-en iratkoztak be, a román nyelv és irodalom vizsgán 1798-an, a matematikán 1786-an vettek részt, magyar nyelv és irodalom tantárgyból 351-en vizsgáztak.

Faluvégi Ervin elmondta, a megye magyar tagozattal rendelkező középiskolái, szakiskolái várják a tanulókat, hiszen az idén is indul magyar nyelvű oktatás Zilahon, Szilágysomlyón és Szilágycsehben, valamint Sarmaságon és Krasznán. Ha az elmúlt évek eredményeit nézzük, elmondhatjuk, diákjaink jó felkészítésben részesülnek – tette hozzá.

Vidéken gyengébb, városon jobb eredmények születtek Fehér megyében

Fehér megye 56 magyarul képességvizsgázó tanulójából 42-nek sikerült átmenő jegyet szereznie, ez 75 százalékot tesz ki.

Kiválóan szerepeltek a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium diákjai, akik 100 %-ban átmenő osztályzatot kaptak, csupán egy diák írt ötösnél kisebb jegyet románból, de neki is kijött az átmenő átlaga. Kerekes Erika aligazgató szerint az előző évhez képest jobb eredmény annak tudható be, hogy a diákoknak több idejük volt megismerkedni és begyakorolni az új teszttípust, amelyet a tavaly vezettek be először. A magyar tanulók körében elért legnagyobb jegy a megyében is a kollégiumból származik, 9,40.

A tavalyihoz képest jobb eredményt értek el a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum diákjai is, Farkas Ervin igazgató szerint nagyon sokat számított, hogy az idén a szülők szorosabban tartották a kapcsolatot a tanári karral.

Vidéken ellenben gyengébb eredmények születtek. Fehér megyében Bethlenszentmiklóson, Magyarlapádon, Székelykocsárdon és Torockón van magyar nyelvű gimnáziumi oktatás, az itteni igazgatók szerint főleg a román nyelv és irodalom okozott gondot és az óvások után sem várható más eredmény.

Húsz év óta először, idén a kilencedik osztályba való felvételin csak a képességvizsgán kapott általánost veszik figyelembe, tehát az V-VIII. osztályos átlag semmilyen mértékben nem számít bele a felvételi jegybe. Majd a végső eredmények megjelenése után a diákok iratkozhatnak a középiskolába. Miután bejelölik az általuk választott szakokat, a képességvizsgán elért eredménytől függően osztják ki a helyeket a középiskolákban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?