Italcsomagolások visszaváltása: még kevés az átvevőpont

Még van egy kis idejük a kereskedőknek kialakítani a visszaváltható csomagolások átvevőpontjait, mivel az ígéretek szerint a polcokon majd csak január folyamán jelennek meg az első visszaváltható csomagolású termékek. Ezúttal annak néztünk utána, mennyire készültek fel a kereskedők az átvevőpontok kialakítására Csíkszeredában és Kolozsváron. A rendszer tele vannak bizonytalasággal; sokan még nem is regisztráltak, átvevőpontok alig vannak, és van, aki inkább kerüli, nem venné át, ha visszaváltható csomagolással találkozna.

Fotó: Székely Zita

Bár a betétdíjas visszaváltási rendszer már három hete életbe lépett Romániában, nagyon kevés vásárló vehetett már visszaváltható csomagolású termékeket, mivel a polcokon egyelőre a nem visszaválthatók dominálnak.  Ezeket sem kell kidobni, hanem a szelektív szemétgyűjtőkbe tenni, de az 50 banis betétdíj ezekért még nem jár.

A Ziarul Financiar nemrég azt írta, a kereskedők még októberben halmoztak fel tartalékot a forgalmas decemberi hónapra készülve, így várhatóan januárban jelennek meg csak a polcokon az olyan csomagolású italok, melyeken szerepel a felirat, hogy betétdíjas, azaz „ambalaj cu garanție”. Várhatóan az italok tíz százaléka már betétdíjas lesz január folyamán. Egyelőre a kereskedők és a vásárlók is bizonytalanok azzal kapcsolatban, hogyan is fog ez működni a gyakorlatban, előkészületek pedig inkább a nagyobb üzleteknél láthatók.

Mint Gemma Webb, a rendszert kezelő RetuRO vállalat vezérigazgatója korábban az economica.net-nek elmondta, mivel nem kaptak halasztást a kezdésre, „a rendszer előben lesz tesztelve”. Az eligazításra váró részletek többsége a kiskereskedőket érinti, akiknek – a RetuRO ígérete szerint december folyamán – minden szükségeset biztosítanak, a zsákoktól az új vonalkódokat beolvasó alkalmazásig.

A nagyobb üzletek könnyebben átállnak

Mi is körbenéztünk, üzletekben érdeklődtünk fogyasztóként, hogyan veszik majd át tőlünk a kiürült palackokat. Kolozsváron egyelőre betétdíjas csomagolású itallal nem találkoztunk, de az üzletekben nézelődve, érdeklődve, kiderült, többnyire valamilyen formában készülődnek a kereskedők. A Lidl már át is állította az átvevő automatáját: ezen azt írja, kizárólag betétdíjas csomagolást vesz át. Az egyik Kolozsvár közeli Profiban az eladótól érdeklődtünk, hogyan fog működni a boltban az átvétel. Mint mondta, nem tudja pontosan, de előkészületek vannak, kihelyeztek néhány tartályt, amelyek egyelőre nincsenek használatban, ezért rejtették őket a kosarak mögé. Egy kisboltban is rákérdeztünk az eladótól, hol lehet átadni majd az üres PET-palackokat, fémbobozokat, üvegeket és visszakapni az 50 banit értük, ő még ennyi konkrétummal sem tudott szolgálni. Elmondta, őt is érdekelné, de eddig még nem sikerült beszélniük erről az üzlet vezetőjével. 

Fotó: Székely Zita

Nem tiszta, hogyan fog működni

Csíkszeredában is több kisebb boltban érdeklődtünk, hogy a tulajdonosoknak, adminisztrátoroknak, eladóknak milyen tapasztalataik vannak a november harmincadikán útjára indított úgynevezett egyutas italcsomagolások kötelező visszaváltásával, vagyis a betétdíjas rendszerrel kapcsolatban.

Kérdezősködésünk során arra jöttünk rá, hogy nagy a bizonytalanság és nem működik megfelelően a tájékoztatás az új rendszerrel kapcsolatban. A kisebb üzleteknél csupán annyit tudtunk meg, hogy van, aki már regisztrált és van, aki még nem a RetuRO rendszerébe, de ez idáig semmilyen útbaigazítást nem kaptak a visszavétel, a kifizetés, a tárolás vagy elszállítás kapcsán. Az eladók, ügyvezetők panaszkodtak a rendszerrel kapcsolatos információk hiányáról, mondván nem igazán tudják mi a teendő. A tárolás is hatalmas gondot jelent egy kisebb üzlet számára, de az sem mellékes, hogy azt a visszahozott üveget, PET-palackot is vissza kell váltani és kifizetni a rá megszabott összeget, amit nem ott vásároltak. Az elszámolásoknál ez komoly problémát okozhat.

Az egyik csíkszeredai üzletlánc képviselője is hasonló tapasztalatokról számolt be. Hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi egységek 90 százaléka nincs felkészülve erre az új rendszerre. A nagy cégeknek könnyebb valamivel. Mint megtudtuk ők kaptak néhány alkalommal online tájékoztatást a rendszerről, és egyes boltjaikhoz visszaváltó automatát igényelhettek, ami még nincs összekötve ugyan a rendszerrel. Meglátásuk szerint a kisebb üzletek számára nem tiszta, hogyan fog működni a visszavétel, a pénz visszaszolgáltatása a vásárlóknak, a tárolás és az elszállítás. Ezért ők próbálják pillanatnyilag kikerülni és nem átvenni a betétdíjjal ellátott termékeket.

Fotó: Ferencz Hunor

Egyelőre feldolgozókapacitás sem lenne

Az italgyártók 2023. november 30. előtt nem kezdhették meg az SGR-címkés palackozást, mivel ez nem lett volna törvényes, hiszen még nem lépett életbe az új rendszer, írja a gazdasági lap. Jelenleg a logisztikai infrastruktúra is fejlesztés alatt áll, a ZF szerint mindössze három válogató és számláló központ létezik: Bonchidán Kolozs megyében, Temesgyarmaton Temes megyében és Ferdinándújfaluban (Nicolae Bălcescu) Bákó megyében. Így a túl sok visszaváltott csomagolás jelenleg meghaladná a feldolgozó kapacitást. A bonchidait egy nappal a program indítása előtt nyitották meg hivatalosan. „Decemberre, amikor nagyon nagy a vásárlói forgalom, a kiskereskedők már októberben halmoztak fel készleteket, ezért most nem találunk polcon új csomagolást. Januárban érhetjük el a tíz százalékot a polcokon található SGR-jelöléssel ellátott italok tekintetében” – mondta Julia Leferman, a Romániai Sörfőzők Szövetségének vezetője, a visszaváltási rendszer egyik kezdeményezője.

Romániában összesen mintegy 80 000 kiskereskedő van, akiknek meg kell felelniük a betétdíjas visszaváltási rendszer új szabályainak. A hét elején a RetuRO, a rendszer kezelője bejelentette, hogy elindította online áruházát, ahol a kiskereskedők hozzájuthatnak az SGR-jelöléssel ellátott csomagolások gyűjtőhelyeinek megszervezéséhez szükséges felszerelésekhez. A vállalat minden olyan kiskereskedőnek, aki szerződést köt a RetuRO-val, ingyenesen felajánl egy kezdő tartozékcsomagot mind a kézi, mind az automatikus gyűjtéshez, közölte a részvénytársaság.

Az economica.net  azt írja, a környezetvédelmi minisztérium becslései szerint, a betétdíjas csomagolások száma hónapról hónapra nőni fog, majd 2024. június végén 100%-ban visszaváltható csomagolások lesznek a polcokon.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?