Ismét bekopogtatnának a betegszabadságon lévők ajtaján
Véget vetne az állami költségvetést megkárosító munkahelyi lógásoknak Raluca Turcan. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője által benyújtott törvénytervezet alapján ellenőriznék a betegszabadságon lévő alkalmazottakat. Az elképzelés nem újkeletű, korábban is voltak már kísérletek arra, hogy visszaszorítsák a betegszabadsággal történő visszaéléseket, de az erre irányuló jogszabályok rendre megbuktak.
A mostani kezdeményezést Raluca Turcan úgy jelentette be a Facebook-oldalán, hogy az általa előterjesztett törvénytervezet megakadályozza a betegszabadságok kapcsán felmerülő csalásokat. Tájékoztatása alapján egy ellenőrző mechanizmust vezetnének be, amely alapján a munkaadók, az egészségbiztosítási pénztár vagy esetleg a munkaerő-elhelyező ügynökségek képviselői a helyi rendőrség munkatársaival keresnék fel a betegszabadságon lévő személyt a lakásán. A PNL-képviselő szerint az ellenőrzés nem sérti majd az alkotmány által garantált szabadságjogokat.
„Azok a személyek, akik nem tartózkodnak a megadott lakcímen vagy megtagadják az ellenőrzést, nem kapják meg a betegszabadság után járó fizetést” – summázta Turcan.
A képviselő az ellenőrzés szükségességét azzal indokolta, hogy a teljes évi költségvetés hatvan százalékát teszi ki az az összeg, amit az idei év első két hónapja során betegszabadságolásra igényeltek. Megjegyezte: az állambüdzséből 3,7 milliárd lejt irányoztak elő erre a célra, de február 28-án már 2,2 milliárd lej volt a kifizetésre váró összeg.
„Betegszabadságot kizárólag azok kellene kapjanak, akiknek arra valóban szükségük van. Ezt nem munkahelyi lógásra kellene használni, hogy ezáltal megkárosítsuk az egészségügyre szánt állami költségvetést. Nem lenne szabad olyan helyzetnek előfordulnia, hogy valaki azért vesz ki betegszabadságot, hogy horgászni menjen, vagy háztartásbeli teendőket végezzen” – vélekedett Turcan.
A betegszabadságok megemelkedett száma és az azzal kapcsolatos csalások gyanúja vezérelte már 2009–2010-ben is a kormányt arra, hogy sürgősségi rendeletben előírja a betegszabadságon lévő alkalmazottak ellenőrzését. Akkor az egészségügyi pénztár munkatársaira és a rendőségre bízták a vizsgálatot, de ezt 2015-ben eltörölték. A képviselők akkor úgy ítélték meg, hogy a szabályozás eltúlzott, a gyakorlati alkalmazása pedig arra mutatott rá, hogy az, ha a betegszabadságon lévő személy nem tartózkodott otthon az ellenőrzéskor, még nem jelentette azt, hogy indokolt a járandósága megtagadása.
CSAK SAJÁT