FRISSÍTVE – Döntött a képviselőház: törölték az értékhatárt, amely fölött a hivatali visszaélés bűncselekménynek számít

A kormány által beterjesztett formában fogadta el szerdán a képviselőház a büntető törvénykönyvet és a büntetőeljárási törvénykönyvet módosító tervezetet, így ebben nem szerepel értékhatár, amely fölött a hivatali visszaélés bűncselekménynek számít. FRISSÍTÉS: Az RMDSZ igennel szavazott a büntető törvénykönyvre, és tartózkodott az eljárási törvénykönyvnél. FRISSÍTÉS: Egy lejt se lehessen lopni, mondta Marcel Ciolacu, a PSD elnöke. 

A törvényjavaslatot 191 támogató és 66 ellenszavazattal, 12 tartózkodás mellett fogadta el az alsóház döntő házként.

A tervezetről múlt héten szavazott a szenátus, amely több módosító indítványt is elfogadott, egyebek mellett azt, amelyik 250 000 lejes értékhatárt vezetett be a büntető törvénykönyvbe a hivatali visszaélés meghatározásánál. A képviselőház jogi bizottsága azonban kedden a módosító javaslatok nélküli formában hagyta jóvá a tervezetet, és ezt a változatot fogadta el szerdán a plénum is.

Illusztráció: Agerpres

A megszavazott tervezet szerint 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az a köztisztviselő, aki hivatali kötelességei teljesítése során tudatosan elmulasztja egy törvényi előírás végrehajtását, vagy pedig az előírást egy másik jogszabály megsértésével hajtja végre, és ezzel kárt okoz vagy súlyosan károsítja egy természetes vagy jogi személy jogait vagy jogos érdekeit.

Mint arról korábban beszámoltunk, az ellenzék tüntetést hirdetett a törvénymódosítás ellen. Cătălin Drulă parlamenti képviselő, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke azzal vádolta meg szerdán a Facebook-oldalán a két nagyobbik kormánypárt vezetőit, Nicolae Ciucát és Marcel Ciolacut, hogy „szabad kezet adtak a 250 ezer lej alatti lopásnak”. Bejegyzésében az ellenzéki politikus emlékeztetett arra, hogy 2017-ben egy hasonló btk.-módosítás miatt százezrek vonultak utcára Romániában, és az elfogadását akkor sikerült is megakadályozni. Közlése szerint az USR mindent elkövet majd a tervezetet döntő házként megvitató képviselőházban, hogy a törvényhozók utasítsák el a kormány javaslatát.

Az igazságügyi minisztérium 9 ezer lejes értékhatárt javasolt. Leszögezte, hogy sem Románia Alkotmánybíróságának határozataiban, sem a Velencei Bizottság ajánlásaiban nem szerepel egy gazdaságilag vagy pénzügyileg kifejezhető konkrét értékhatár a hivatali visszaélés bűncselekményként való meghatározására. Az igazságügyi minisztérium a hivatali visszaélés bűncselekményének meghatározásánál 9000 lejes értékhatárt fog javasolni a vonatkozó törvény módosításakor.

Korábban Marcel Ciolacu a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke azt mondta, az igazságügyi minisztériumtól vár javaslatot hivatali visszaélés meghatározásánál alkalmazandó értékhatárra. Marcel Ciolacu szerint az értékhatárt úgy kell szabályozni, hogy összhangban legyen az alkotmánybíróság döntéseivel, a Velencei Bizottság ajánlásaival és jogi szakértők véleményével.

Az RMDSZ igennel szavazott a büntető törvénykönyvre, és tartózkodott az eljárási törvénykönyvnél

Az RMDSZ képviselői szerdán a plénumban megszavazták a büntető törvénykönyv módosítási tervezetét, amely eltörli a hivatali visszaélés értékhatárát, és tartózkodtak a büntetőeljárási törvénykönyv módosításánál, amely lehetővé teszi, hogy a titkosszolgálatok által készített lehallgatások bizonyítékként felhasználhatók legyenek a büntetőperekben. „Igennel szavaztunk a büntető törvénykönyvre, és tartózkodtunk az eljárási törvénykönyvnél” – mondta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, amikor arról kérdezték, hogyan szavaztak a szövetség képviselői – számol be az Agerpres.

Egy lejt se lehessen ellopni! 

Egy lejt se lehessen ellopni, válaszolt még a szavazás előtt Marcel Ciolacu a Szociáldemokrata Párt elnöke arra a kérdésre, hogy miért nem vezetnek be értékhatárt, amely fölött a hivatali visszaélés bűncselekménynek számít. Cătălin Drulă, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a döntés előtt az igazságügyi minisztert bírálta. „Tegnap Predoiu még támogatta a küszöböt, ma már nem" – mondta az USR elnöke. Cătălin Predoiu igazságügy miniszter pedig a parlamenti pulpitusról támadta az ellenzéket. „Ez a kormánykoalíciót tavaly megszavazta a bűncselekményeket kivizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolását, önök képtelenek voltak erre.

Az igazságügyi törvényeket tizenkét hónapig nézték, mint macska a naptárt. A zárolt javak gondnokságának országos ügynökségének (ANABI) megerősítéséről szóló törvényt, a büntetőtörvénykönyveket szintén. Mégis mi vagyunk a hibásak, hogy egy év alatt hét jogszabályt fogadtunk el az igazságügy konszolidálására, és önök, akik nem tettek semmit, leckéztetnek bennünket? A politikai és más természetű jóérzésnek is megvan a határa. Tartsanak mértéket legalább a sértegetésekben, a bírálatokban és az eltévelyedésekben. Csak beszélnek, közben úgy vonulnak be a történelemben, hogy nem tettek semmit. Ez a koalíció megtette, amit ön nem” – mondta a parlamentben Predoiu.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?