FRISSÍTVE – Nem számítana bűncselekménynek a 250 ezer lejnél kisebb kárt okozó hivatali visszaélés
FRISSÍTVE: Első házként fogadott el a szenátus szerdán törvénytervezetet arról, hogy a hivatali visszaélés nem számít bűncselekménynek, ha az okozott kár értéke nem haladja meg a 250 ezer lejt. FRISSÍTÉS 1: Tiltakozik az ellenzék. FRISSÍTÉS 2: Az igazságügyi minisztérium 9 ezer lejes értékhatárt javasol.
A büntető-törvénykönyvet (btk.) az alkotmánybíróság korábbi határozataihoz igazító jogszabályjavaslatot a kormány terjesztette be a parlamentbe.
A tervezet szerint 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az a köztisztviselő, aki hivatali kötelességei teljesítése során tudatosan elmulasztja egy törvényi előírás végrehajtását, vagy pedig az előírást egy másik jogszabály megsértésével hajtja végre, és ezzel legalább 250 ezer lejes kárt okoz vagy súlyosan károsítja egy természetes vagy jogi személy jogait vagy jogos érdekeit.
Ugyancsak 2-től 7 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az a köztisztviselő, aki hivatali kötelességei teljesítése során faj, nemzetiség, etnikum, nyelv, vallás, szexuális irányultság, politikai hovatartozás, vagyoni helyzet, kor, fogyatékosság, nem fertőző krónikus betegség vagy HIV-fertőzés alapján korlátozza egy személy jogainak gyakorlását.
Az ellenzék tüntetést hirdetett a törvénymódosítás ellen
Cătălin Drulă parlamenti képviselő, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke azzal vádolta meg szerdán a Facebook-oldalán a két nagyobbik kormánypárt vezetőit, Nicolae Ciucát és Marcel Ciolacut, hogy „szabad kezet adtak a 250 ezer lej alatti lopásnak”. Bejegyzésében az ellenzéki politikus emlékeztetett arra, hogy 2017-ben egy hasonló btk.-módosítás miatt százezrek vonultak utcára Romániában, és az elfogadását akkor sikerült is megakadályozni. Közlése szerint az USR mindent elkövet majd a tervezetet döntő házként megvitató képviselőházban, hogy a törvényhozók utasítsák el a kormány javaslatát.
A REPER (az USR-ből kivált politikusok tömörülése) társelnöke, Dragoş Pîslaru a törvénymódosításra reagálva a Facebook-oldalán bejelentette, hogy pártja tiltakozó tüntetést szervez a kormánypalota előtti téren. Az ellenzéki politikus bejegyzésében megállapította, hogy szerdán a szenátus voltaképp a 2017-ben hatalmas demonstrációkat kiváltó, hírhedt 13-as sürgősségi rendeletet fogadta el. „Dragnea, túlszárnyaltak téged a tanítványaid. Ami neked nem sikerült 2017-ben, az sikerült most az örököseidnek” - írta Pîslaru arra utalva, hogy a 13-as sürgősségi rendeletet elfogadása esetén Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) akkori elnöke megúszta volna a börtönbüntetést.
Az igazságügyi minisztérium 9 ezer lejes értékhatárt javasol
Az igazságügyi minisztérium szerdán bejelentette, hogy 9 ezer lejes értékhatárt vezetne be a hivatali visszaélés bűncselekményének meghatározásánál. A szaktárca tájékoztatása szerint a btk. hivatali visszaélésre vonatkozó 297-es cikkelyéről meghozott 2017/392-es alkotmánybírósági határozat 55-ös paragrafusa szerint szükség van a tett elkövetésével okozott kár küszöbértékének és a kár körülményeinek megállapítására, amelyek alapján eldönthető, hogy a tett büntetőjogi besorolás alá esik-e vagy sem.
Ugyanazon alkotmánybírósági határozat 56-os paragrafusa szerint a jogalkotónak kötelessége, hogy a hivatali visszaélés bűncselekményére vonatkozó jogszabályokban megszabja a kár értékhatárát és a cselekmény elkövetéséből eredő sérelem intenzitását, mivel a hivatali visszaélés tettének passzív volta miatt következetlen és instabil helyzetek állhatnak elő, amelyek ellentétesek a törvény egyértelműségének és kiszámíthatóságának követelményével.
Az igazságügyi minisztérium leszögezi, hogy sem Románia Alkotmánybíróságának határozataiban, sem a Velencei Bizottság ajánlásaiban nem szerepel egy gazdaságilag vagy pénzügyileg kifejezhető konkrét értékhatár a hivatali visszaélés bűncselekményként való meghatározására. Az igazságügyi minisztérium a hivatali visszaélés bűncselekményének meghatározásánál 9000 lejes értékhatárt fog javasolni a vonatkozó törvény módosításakor – olvasható a tájékoztatásban.
A PSD az igazságügy javaslata alapján szavaz
Korábban Marcel Ciolacu a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke azt mondta, az igazságügyi minisztériumtól vár javaslatot hivatali visszaélés meghatározásánál alkalmazandó értékhatárra. Marcel Ciolacu szerint az értékhatárt úgy kell szabályozni, hogy összhangban legyen az alkotmánybíróság döntéseivel, a Velencei Bizottság ajánlásaival és jogi szakértők véleményével.
„A PSD következetes marad, és a tervezetet döntő házként megvitató képviselőházban csak azt fogja megszavazni, amit az igazságügyi szakemberek javasolnak. A büntető törvénykönyv módosítása az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve, és gondoskodnunk kell ennek a reformnak a megfelelő végrehajtásáról” – írta bejegyzésében a legnagyobb kormánypárt elnöke.
A szenátus által elfogadott, a büntető törvénykönyvet az alkotmánybíróság korábbi határozataihoz igazító jogszabályjavaslatot a kormány terjesztette be a parlamentbe.
A tervezetet a képviselőház vitatja majd meg döntő házként.