Ciucă: a kormánynak legkésőbb a március 23-ig jóvá kell hagynia az új tanügyi törvények tervezetét
A kormánynak legkésőbb a március 23-i ülésen jóvá kell hagynia az új tanügyi törvények tervezetét – jelentette ki a kabinet csütörtöki ülésének elején Nicolae Ciucă.
A miniszterelnök közlése szerint a tervezeteket előbb az illetékes minisztériumoknak kell jóváhagyniuk. Reményei szerint ez a folyamat legtöbb két héten belül lezárul, hogy legkésőbb a március 23-i ülésen hagyja jóvá a kormány a törvénycsomagot, amelyet aztán elküldenek a parlamentnek is megvitatásra.
A kormányülésen Ligia Deca oktatási miniszter ismertette a jogszabálytervezetekbe foglalt reformok főbb célkitűzéseit. Elmondta, hogy a közoktatást szabályozó törvény tervezete három fő pillérre épül. Az első az oktatás minőségének javítása és a funkcionális analfabetizmus csökkentése, a második az inklúzió és a méltányosság növelése, valamint az iskolaelhagyás csökkentése. „A harmadik pillért a világjárvány alatt és más válsághelyzetekben közösen levont tanulságok integrálása képezi” – fogalmazott a tárcavezető.
A felsőoktatási törvénytervezetről elmondta: célja segíteni az egyetemeket „a nemzetközi közösségekbe való beágyazódásban”, részben a hallgatók mobilitásának, részben az intézmények közötti együttműködés ösztönzésével. A tárcavezető fontosnak nevezte, hogy intézkedéseket vezetnek be az egyetemi lemorzsolódás megelőzésére és a hallgatóközpontú tanítás megerősítésére.
Kapcsolódó
Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke a Maszol megkeresésére korábban elmondta, reményei szerint az új törvény sokkal másabb viszonyt teremt, mint a legutóbbi, 2011-ben elfogadott oktatási jogszabálycsomag. „Ez a törvénytervezet egy megváltás lesz a tanügyet érintő törvénykezések útvesztőjében, és egy konkrét lehetőséget biztosít az oktatásirányításban résztvevőknek ahhoz, hogy világosabban lássunk dolgokat” – jegyezte meg.
Burus-Siklódi Botond elmondta, hogy az RMPSZ felmérést is végzett a tagság körében és erre alapozta a változtatási javaslatait. Együttműködött az RMDSZ oktatási bizottságával a törvényjavaslatokat illetően, „megelégedésünkre, nagyon sok esetben visszaköszönnek azok a javaslatok a törvény szövegében, amelyeket mi megfogalmaztunk” – mondta. „Ezen a téren mi mindig a szakma hangját szeretnénk hallatni, amihez viszont alapvetően szükség van az oktatáspolitikusokra, így az RMDSZ oktatáspolitikusai közvetítésével sikerült az intézkedéseket érvényre juttatni” – hangsúlyozta az RMPSZ elnöke.
CSAK SAJÁT